Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]Isabella Stewart Gardner Müzesi soygunu faşist Nazilerin tahribatı ve hırsızlıkları dışında tarihin en büyük müze ya da sanat soygunu olarak kayda geçti.


Adli Araştırma - II. Dünya Savaşı öncesi ve esnasında Naziler tarafından tahrip edilen ya da çalınan sanat eserlerinin tam değeri bilinmiyor. Bu eserlerin değerinin şu an belirlenmesi neredeyse imkansız. Ancak 1990 yılında gerçekleştirilen Isabella Steward Gardner Müzesi soygununda 2 hırsız 500 milyon dolarlık sanat eseri çalmayı başarmıştı. Bu tarihin en büyük hırsızlığını yaptıkları anlamına geliyor.


1840 yılında doğan ve bir sanatsever olan Isabella Stewart, kendisi gibi sanata düşkün ve Jack Gardner ile evlendi. Sanata karşı büyük bir aşk duyan Stewart, eşiyle beraber 25 yıl boyunca çeşitli sanat eserlerini toplayarak Massachusetts'te bulunan dünyanın önemli müzelerinden esinlenerek inşa edilmiş evinde sergilemeye başladı. 3 katlı bu yapıda oldukça nadir resimler, heykeller, el yazmaları ve sanat koleksiyonları yer alıyordu. 


Isebella Stewart Gardner, eşinin 1898'deki ölümüyle beraber kendini hepten sanata adamıştı. Sürekli seyahate çıkıp envanterini genişleten Steart sayesinde evi Amerikanın ve hatta dünyanın en sıradışı müzesi haline gelmişti. Ölmeden önce hazırladığı vasiyette eserlerin olduğu gibi "kalıcı yer değişiklikleri" olmadan sergilenmesini istemişti. Vasiyetinde yer alan şartta müzede kalıcı değişiklik yapıldığı takdirde her şeyin açık artırma ile satılarak Harvard Üniversitesi'ne bağışlanmasını şart koşmuştu. Stewart'ın isteğine 1990 yılında gerçekleşen büyük soyguna kadar harfiyen uyuldu.


81 dakikada 500 milyon dolarlık sanat soygunu

Tarih 18 Mart 1990'ı gösterdiğinde 2 polis memuru saat 01.30 sularında müzeye girdi. Müzenin güvenlik görevlilerine soruşturma olduğunu söyleyen polisler, görevlileri kelepçeledi. Güvenlik görevlileri gelenlerin sahte polisler olduğunu bodruma kapatıldıklarına anladı. Müze içerisinde oldukça rahat bir şekilde hareket eden hırsızlar 3 katlı binada nokta atışıyla 13 farklı eseri seçti. Çalınanlar arasında resim, çizim, 800 yıllık porselenler, Edouard Manet'in Chez Tortoni, Edgar Degas'ın Üç Atlı Jokey'i gibi tablolar yer alıyordu. Hırsızlar tabloların alarmlarına takılmamak için çerçevelerinden keserek çıkardı. 


Ertesi gün müzeye gelen diğer çalışanlar soygunu ve bodrum kata kapatılan güvenlik görevlilerini fark etti. Çalınan eserlerin seçilerek çalınması soygunun planlı olduğunu gösteriyordu. Üstelik müzenin en değerli sanat eserlerine dokunulmamış, nispeten daha ucuz eserler çalınmıştı. Bu bağlamda soygunu gerçekleştirenler tam olarak ne istedilerse onu almışlardı. Yapılan incelemede çalınan eserlerin ortalama değerlerinin 500 milyon dolar olduğu tespit edildi.


Müzenin hırsızlığa karşı sigortası yoktu

Isebella Stewart Gardner Müzesi'nin yıllık bütçesi 2 milyon 800 bin dolar civarındaydı. Müzedeki sanat eserlerinin sigortalanması için gereken yıllık rakam ise 3 milyon dolar tutuyordu. Eğer müze sanat eserlerini sigortalatmış olsaydı tüm zararı karşılanabilirdi. 


İhbar ödülü düzenli olarak artırıldı

Soygunun ardından müze sanat eserlerinin bulunmasını sağlayacak ihbar ödülünü 1 milyon dolar olarak açıkladı. Olaydan 7 yıl sonra bu rakam 5 milyon doları gördü. 2017'de ise ödül 10 milyon dolara çıkarıldı. Ödüle rağmen müzeye tek bir ihbar dahi yapılmadı. İhbar ödülü günümüzde hala geçerli olsa da hırsızlık zaman aşımına uğradı.


FBI hırsızların tespit edildiğini açıkladı

Soygunun müzenin güvenlik düzenini bilen biri tarafından gerçekleştirildiği aşikardı. Üstelik galeriye çıkan gizli bir kapı açık unutulmuştu. FBI tüm veriler doğrultusunda ilk başta güvenlik görevlilerinden şüphelendi. Ancak somut delil olmadığından herhangi bir suçlama yapılamadı. 


1975'te Isebella Steward Gardner Müzesi'ne oldukça yakın bir mesafede bulunan başka bir müzeden Rembrandt'ın bir tablosu çalınmıştı. FBI bu noktada o soygunu gerçekleştiren Myles Connor'ı şüpheli listesine eklemek istese de Connor cezaevinde olduğu için yapılamadı. Buna rağmen Connor'un bu hırsızlığa ilham verdiği düşünülüyordu.


Soygunun gerçekleşmesinin üzerinden fazla bir zaman geçmeden FBI hırsızların kimliklerini tespit ettiğini duyurdu. FBI'a göre soygun New Engladlı bir suç örgütü tarafından gerçekleştirilmişti. Açıklamaya rağmen hiçbir şekilde gözaltı ya da dava süreci yaşanmadı. FBI 2015 yılında konuya dair yeni bir açıklama yaparak hırsızların aşırı doz uyuşturucu kullanımına bağlı olarak hayatlarını kaybettiklerini öne sürdü. Bu yüzden sorgulama yapılamamıştı.


Müze, soygundan sadece 6 gün sonra tekrar açıldı. Çalınan sanat eserlerinin çerçeveleri ve sergilendikleri kaideler boş olarak muhafaza ediliyor. Stewart'ın vasiyeti gereği yerlerine yenileri de konulamıyor. Boş çerçevelerin ve kaidelerin sanat soygunuyla alakalı olarak düşünüldüğünde anlamsız olmadığını söylemek gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]