Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]52 kişiyi öldürdüğü kanıtlanmış Ukrayna doğumlu Çikatilo, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde yakalanan ve yargılanan ilk seri katil olarak biliniyor.


Adli Araştırma - Andrey Romanoviç Çikatilo, ilk cinayetini işlediği 22 Aralık 1976'dan tutuklandığı 20 Kasım 1990'a kadar 53 kişiyi öldürmekten suçlu bulunmuştur. Kendi ifadesine göre 56 kişiyi öldürmeye çalışmış ancak 53'ünü öldürmekte başarılı olmuştur. Evli ve iki çocuğu olan Çikatilo edebiyat ve mühendislik fakültelerinden mezun 2 diploma sahibi bir katildi. Çikatilo, cinayet işledikten sonra kurbanlarının cinsel bölgelerini yemeye çalışmıştı.


2. Dünya Savaşı döneminde geçen çocukluk

Andrey Romanoviç Çikatilo'nun doğumu dünyanın en zor dönemlerinden biri olan 2. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde gerçekleşti. 1936 yılında Harkiv Oblastı'na bağlı Yabloçnoye'de doğan Andrey Romanoviç Çikatilo 2. Dünya Savaşı öncesi gerilimin tırmandığı ve kıtlık dolu bir dönemde çocukluğunu yaşadı. Sovyetler Birliği'nde de görülen bu kıtlık nedeniyle insanların yamyamlık yaptığı söylentileri ortalıkta dolanıyordu. Çikatilo'ya ağabeyinin ile kuzeninin kayboldukları ve yenildikleri anlatılıyordu. 


Çikatilo'nun babası 1941 yılında savaşa katıldı ve Almanlara esir düştü. Bu noktada babasını göremeden çocukluğunu yaşadığını söylemek yanlış olmaz. Annesiyle ilişkilerine dair bilinen pek fazla bir şey olmasa da annesinin Çikatilo'ya şiddet uyguladığı yönünde bir takım söylentiler mevcuttur. 1943 yılına gelindiğinde Çikatilo'nun Tatyana adı verilen bir kız kardeşi oldu. O dönem bölgede Alman askerlerinin giriştiği sistematik cinsel saldırıları biliniyor. Çikatilo'nun annesinin de bir Alman askerinin cinsel saldırısı neticesinde hamile kaldığı düşünülüyor. 


Notları kötü olmayan Çikatilo, tüm sıkıntılara rağmen 1954 yılında ilkokulu başarıyla bitirdi.


İktidarsızlık, utangaçlık ve kendinden nefret...

Üniversite başvuru dönemi geldiğinde Moskova Devlet Üniversitesi'ne girmek isteyen Çikatilo, notları iyi olmasına rağmen okula kabul edilmedi. Bu durumu babasının savaşta esir olup ölmeyişine bağladı. Üniversiteye kabul edilmeyince Kursk şehrinde işçi olarak iş bulan Çikatilo 1955 yılında ilk sevgililik denemelerine başlamıştı. Ancak bu ilişkiler iktidarsızlık yaşadığı için sonlandı. Çikatilo bu noktadan itibaren cinsel olarak iktidarsızlık yaşadığını anlamaya başladı. Bu sosyal hayatına da etki edecek şekilde psikolojisini etkilemeye başlamıştı. Giderek içe kapanan Çikatilo, kendinden de nefret ediyordu. 


1957 ile 1960 yılları arasında Berlin'de zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren Çikatilo, 1960'ta köyüne döndü. Köyünde bulduğu bir kadınla yeni bir ilişkiye başladı. Ancak bu ilişkide de iktidarsızlık sorunu yaşaması nedeniyle ilişki noktalandı. Küçük bir yerleşke olan köyünde bu durumun yayılması Çikatilo'nun alay konusu haline gelmesine neden oldu. Bu durum onu intihara sürükledi. Kendini asmaya çalışan Çikatilo'yu annesi ve komşularının çabası vazgeçirdi. 


Köyünde kaldığı süre boyunca kendi söylediklerine göre kızların iktidarsızlığıyla ilgili yorumlar yapması onu utandırmıştı. Köyünden bir daha dönmemek üzere ayrıldı.


Kardeşinin arkadaşıyla evlendi

1961 yılında Ukrayna'da bulunan köyünden Moskova'ya taşındı. Kız kardeşi Tatyana okulu bitirdikten sonra evlenmeden önce 6 ay ağabeyiyle yaşadı. Tatyana ağabeyinin kadınlarla yakınlaşamayacak kadar utangaç olduğunu fark ederek ona bir eş ayarlamak istedi. Arkadaşı Feodasia Ochacheva'yla ağabeyini tanıştıran Tatyana, ikisinin evlenmesine vesile oldu. Evliliğin ardından Çikatilo ve Ochacheva'nın 2 çocukları oldu. 1993'te Çikatilo'nun verdiği röportaja göre iktidarsızlık nedeniyle sorunlar yaşadılar. Çocukların dünyaya gelmesinde ise cinsel birlitelik rol oynamamıştı. 


Öğretmenlik yaptı, tacizden kovuldu

Rostov Üniversitesi'nden 1970 yılında mezun olmasının ardından Novoşahtinsk'te Rus Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak göreve başladı. Öğrenciler üzerinde disiplin sağlayamayan Çikatilo, sürekli olarak öğrencilerinin alaylarına maruz kaldı. Sakin bir yapıya sahip olmasına rağmen ilk cinsel saldırısını burada 15 yaşında bir öğrencisine gerçekleştirdi. Bunu bir kaç ay sonra başka bir öğrencisine daha tacizde bulunması takip etti. 


Öğrencilerinin Çikatilo'yu şikayet etmelerinin ardından okul yönetimi istifa etmesini ya da kovulacağını bildirince istifa etmeyi tercih etti. Başka bir okul bularak orada çalışmaya başladı ancak 1981 yılında başka bir öğrencisine karşı işlediği benzer bir suç nedeniyle öğretmenlik kariyeri sonlandırıldı. 


İlk cinayetini öğretmenlik yaparken işledi

Çikatilo öğretmenlik yaptığı dönemde ilk cinayetini işledi. 22 Aralık 1978 yılında gözüne kestirdiği Yelena Zakotnova isimli 9 yaşındaki kızı sakız verme bahanesiyle yanına çağırdı. Daha sonra hayat kadınlarıyla buluşmak için tuttuğu bir eve götürerek cinsel saldırıya yeltendi. İktidarsız olduğu için bunda başarılı olamayınca küçük kızı öldürdü. Küçük kızın cesedini yakında bulunan bir nehre attı. Daha sonra yaptığı açıklamasında kızı öldürürken orgazm olduğunu söyleyecekti. 

Yelena Zakotnova'nın cesedinin 24 Aralık'ta bulunmasının ardından soruşturma başlatan polis ekipleri bölgede detaylı bir araştırma başlatır. Tüm oklar Çikatilo'yu işaret etmektedir. Görgü tanıkları cinayetin işlendiği 22 Aralık akşamı Çikatilo'nun evde olduğunu söyler. Bir başka görgü tanıdığı küçük kızı ve Çikatilo'yu durakta beraber gördüğünü belirtir ve Çikatilo'yu detaylı şekilde tarif eder. 

Tüm bu delillere ve tanık ifadelerine rağmen polis Çikatilo yerine benzer bir suç işlemiş Alexandr Koravçenko isimli bir işçiyi gözaltına alır. Koravçenko'nun evi aranır ve evdeki bir kazakta kan lekeleri bulunur. Kazaktaki kan lekeleri Yelena Zakotnova'nın kan grubuyla uymaktadır. Ancak Kravçenko o akşam evde karısı ve bir arkadaşıyla beraber oturduğunu söylemiş, karısı ve arkadaşı da bunu onaylamıştır. Üstüne üstlük kazakta bulunan kan lekeleri de Kravçenko'nun karısına aittir. 

Tüm bu delillere rağmen Koravçenko yapılan baskılar sonucu suçu kabul eder. Karısı ve arkadaşı da ifade değiştirmek zorunda kalır. 1980 yılında 15 yıl hapis cezası alan Koravçenko 1983 yılında idam edilir.

Çikatilo, Yelena'dan sonra seri cinayetlerine başlar

Yelena'yı öldürmesi, cinsel saldırı, cinayet ve sadist eğilimleriy ile cinsel iktidar arasında kurduğu bağı güçlendiren Çikatilo, ilk cinayetinden sonra seri şekilde öldürmeye başlar. 3 Eylül 1981 yılında 17 yaşındaki Larisa Tkaçenko'yu votka içme bahanesiyle kandırır. Ormanlık ve tenha bir alana götürdüğü genç kadına cinsel saldırıda bulunmaya çalışan Çikatilo başarılı olamayınca genç kadını döver ve boğarak öldürür. 

Tkaçenko cinayetinden sadece 9 ay sonra, 1982 yılının Haziran ayında 13 yaşındaki Lyubov Biryuk denk gelir. Görgü tanıklarına göre ikisi yaya olarak yürümektedir. Gözüne kestirdiği kızı çalıların arasına çeken Çikatilo çocuğu göğüs, karın ve pelvik bölgelerinden 57 defa bıçaklar. İlk cinayetinden farklı olarak Biryuk'un göz çukurlarında da bıçak yaraları vardır. 

1982 yılının Haziran ile Eylül ayları arasında yaşları dokuz ile 19 arasında değişen 5 kişiyi daha öldürür Çikatilo. Kurbanlarını çocuklar, hayat kadınları, evsizler veya tren ile otobüs duraklarında bulunan insanlardan seçti. Kurbanlarını hep aynı taktikle; para, içki veya başka cazip teklifler sunarak cezbediyor ve tenha bir alana çektikten sonra cinsel ilişkiye girmeyi deniyor, iktidarsızlık baş gösterince öldürüyordu. Kurbanların tamamının öldürülme şekilleri ufak tefek farklılıklar dışında aynıydı. Hepsi çok sayıda bıçak yarasıyla öldürülüyordu. Bazı kurbanlarda bunlara ek olarak boğulma ya da darp izleri de bulunuyordu. Üstelik öldürdükten sonra cesetleri saklamak gibi bir eğilim de göstermiyordu.

Aralık ayında Novoşahtinsk'te bindiği bir otobüste gördüğü 10 yaşındaki Olga Stalmachenok'u da kandırmayı başardı. Bir tanık çocuğun yaşlı bir adamla el ele tutuşarak otobüsten indiği yönünde ifade vermişti. Çikatilo, çocuğu bir tarlaya götürdükten sonra 50 defa bıçaklayarak öldürdü.

Seri katilin batıl inancı

Patologlar tarafından incelenen cesetlerin göz çukurlarında bulunan yaralanmaların bıçakla yapıldığı sonucuna varıldı. Yakalandıktan sonra kurbanlarının neden gözlerini oyduğuna dair de konuşmuştu. Çikatilo kurbanlarının gözlerini, gözlerinde kendi görüntüsü kalmaması için oyuyordu. Bu batıl inancından zamanla vazgeçtiğini de söylemişti.

Katile dair yürütülen tahminler, itiraf edenler...

Ocak 1983'te bölgede yaşanan 4 farklı cinayetin bir katil tarafından işlenildiği kanısı yeni oluşmuştu. Moskova'dan bölgeye gönderilen bir polis ekibi direkt olarak Rosto-na-Donu'da görevlendirildi. Nisan ayında Olga Stalmachenok'un cesedi bulunabildi. Görevlendirilen adli tıp uzmanı Viktor Burakov cinayetlerin arkasında bir seri katil olduğu fikrine sıcak bakıyordu. Çünkü bulunan cesetlerin tamamında katil imza niteliğinde bir takım izler bırakıyordu. Sovyet idaresi ise 6 Eylül 1983 tarihine kadar Sovyet topraklarında seri katil olamayacağı fikriyle hareket ederek bunu kabul etmek istemedi. 

Cesetlerde görülen vahşet ve kurbanların çıkarılan organları gibi nedenlerden polis ilk başta şeytani bir inanışla ilgi olduğunu düşündü. Bunu organ satıcısı veya akıl hastası seri katil fikirleri takip etti. Bu durumdan hareket eden güvenlik güçleri bölgedeki akıl hastaları ve pedofilileri araştırmaya başladı. Polis tarafından başvurulan taktikler içerisinde şiddet de vardı. Bu nedenle cinayetleri itiraf eden çok sayıda katil zanlısı da ortaya çıkmıştı. Ancak hiçbiri cesetlerin yerini itiraf edemiyordu. Araştırmacılar da aranan katilin bu isimler arasında olmadığı fikrindeydi.

Çikatilo hız kesmeden öldürmeye devam etti

30 Ekim 1983'te Şahtı'da hayat kadınlığı yapan Vera Şevkun isimli kadının cesedi bulundu. Şevkun'un 27 Ekim'de öldürüldüğü tahmin ediliyordu. Talihsiz kadının gözleri oyulmuştu. Aralık 1983'te yakın bir bölgede Sergey Markov'un cesedi bulundu. Cesette 70'i aşkın bıçak yarası tespit edildi. 

Rostov Havacılar parkında Ocak ve Şubat 1984'te 2 kadın cesedi bulundu. Mart'ta Novoşahtinsk'te Dmitri Ptaşnikov isimli 10 yaşında bir çocuk bulundu. Çocuğun 3 gün önce ve son defa yanında bir kişiyle beraber görüldüğü, bu kişinin detaylı tarifinin olduğu ifadeler ortaya çıktı. Ptaşnikov'un cesedinde Çikatilo'nun meni ve tükürük izleri bulundu. Bunların analiz ettirilmesiyle katilin kan grubu AB olarak belirlendi. 25 Mayıs'ta ormanlık arazide Tatyana Petrosyan isimli hayat kadını ölü olarak bulundu. Temmuz ayında 13 yaşında bir çocuk ile 20'li yaşlarda 3 kadın cesedi daha bulundu. 

Hırsızlık nedeniyle işten kovuldu

Vahşi cinayetlerine hız kesmeden devam eden Çikatilo memur olarak görev yaptığı yerden hırsızlık yaptığı gerekçesiyle kovuldu. 1 Ağustos 1984 yılında ise Rostov'da memurluğa başladı. 2 Ağustos'ta Rostov Havacılar Parkı'nda 16 yaşındaki Natalya Golosovskaya'yı öldürdü.  7 Ağustos'ta yardımcı olma bahanesiyle yaklaştığı 17 yaşındaki Lyudmila Alekseyeva'yı Don Nehri kıyısında bıçaklayarak öldürdü.

İş nedeniyle gittiği Özbekistan'da da cinayet işlemeye devam etti. 15 Ağustos'ta döndüğü Rostov'da 2 kadın ve 10 yaşındaki bir başka kızı vahşice öldürdü. Eylül ayında da cinayetlerine devam etti. Rostov'da avlarını genellikle Havacılar Parkı'nda seçen Çikatilo burada son olarak 6 Eylül'de İrina Luçinskaya'yı ağına düşürdü ve öldürdü.


Çikatilo oldukça düzensiz davranmasına ve geride bolca tanık ifadesi bırakmasına rağmen bir türlü yakalanamıştı. 13 Eylül 1984 yılında bu durum değişti. Gizli bir dedektif Rostov otobüs durağında genç kadınları ağına düşürmek için uğraşan Çikatilo'yu fark etti. Gözaltına alınan Çikatilo'nun üzerinde bıçak ve ip bulundu ayrıca atıldığı işinden dolayı hırsızlık soruşturmasının devam ettiği tespit edildi. 


Gözaltına alınan Çikatilo'ya yönelik soruşturma derinleştirilince, Dmitri Ptaşnikov cinayetinde bir tanıdığın Çikatilo'yu tarif ettiği anlaşıldı. Daha önce kurbanları üzerinde bulunan menisinden kan grubunun AB olduğu tespit edilmişti. Çikatilo'nun gözaltında yapılan kan testinde kan grubu yetersiz teknik nedenlerden dolayı A olarak çıktı ve serbest bırakıldı. Bundan kısa bir süre sonra iş yerinde hırsızlıktan suçlu bulunarak 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak 3 ay hapis cezası yattıktan sonra serbest bırakıldı ve hırsızlık nedeniyle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Komünist Partisi'nden ihraç edildi.


Tutuklandı, serbest kaldı 21 cinayet daha işledi

1984 yılının Aralık ayında serbest kalan seri katil, Novoçerkassk'ta bir fabrikada işe girdi. Yaklaşık 6 ay boyunca kimseyi öldürmedi. İş gezisi nedeniyle Temmuz'da gittiği Moskova'da bir demiryolu platformunda 18 yaşındaki Natalya Pohlistova'yı da kandırarak ormanlık bir alanda 38 defa bıçaklayarak öldürdü. Kurbanın cesedinin bulunmasının ardından polis Moskova'ya olan tüm uçuşları inceledi. Bunu yapmasındaki neden söz konusu demir yolunun Domodedovo havalimanına yakın olmasıydı. Oysa Çikatilo Moskova'ya gitmek için tren yolculuğunu tercih etmişti. Yine aynı yöntemlerle bir ay sonra 27 Ağustos 1985'te İrina Gulyaeva isimli kadını Şahtı'da öldürdü. 


Psikyatrla çalışan ekipten yeni araştırma

Çikatilo için yeni bir araştırma ekibi görevlendirildi ve bu ekip Psikiyatr Doktor Aleksandr Buhanovski ile çalışmaya başladı. Buhanovski katilin profilini çıkardı. Doktora göre katil ortalama zekaya sahipti, evliydi ve 45-50 yaş grubundaydı. Yaklaşık 65 sayfa tutan raporunda ayrıca katilin sadist olduğunu, cinsel tatminini kurbanlarına acı çektirerek gerçekleştirebildiğini de belirtti. Cinayetlerin özellikle duraklar, istasyonlar gibi ulaşım merkezlerinde gerçekleşmesi nedeniyle Buhanovski katilin iş nedeniyle sürekli gezdiğini de saptamıştı.


Polisin başlattığı araştırmada Rostov ve Moskova'da öldürülen kişilerin aynı yöntemlerle öldürüldüğü kesinleşmişti. Üstelik olay yerinde bulunan meniden tespit edilen kan grubu da tek kişiyi iaşret ediyordu. Bu süreçte medyayı sürekli takip eden Çikatilo, hakkında çıkan haberlerden korkarak öldürme güdüsünü bastırmaya çalıştı. Artık daha dikkatli hareket ediyordu. 18 Ağustos 1986'da Bataysk'ta bir çiftlikte bir başka kurban daha bulundu. Daha önceki kurbanlarından farklı olarak ceset tamamen toprağa gömülmüştü. Çikatilo artık izlerini kapatmaya çalışıyordu ancak bu cesette de öncekilerde olduğu gibi benzer bıçak yaraları vardı.


Cinayet sayısı azalsa da devam etti

1987 yılında seri katil 3 farklı cinayet daha işledi. Bunlar 13 yaşındaki Oleg Makarenkov, 12 yaşındaki İvan Bilovetski ve 16 yaşındaki Yuri Tereşonok'tu. 


1988 yılında kimliği belirlenemeyen 2 erkek ve bir kadını öldürdü. Kadınla trende tanışmıştı ve bıçaklayarak öldürmüştü. Polis artık Çikatilo'nun cinayetlerini kolayca tespit edebiliyordu. Mayıs'ta 9 yaşındaki bir çocuk daha cinayetin işleniş şekliyle seri katile bağlanmıştı. Temmuz'da Şahtı'da Yevgeni Muratov isimli 15 yaşındaki bir çocuğu öldürdü. Ancak çocuğun cesedi Nisan 1989'da anca bulunabildi. Polis bu cinayeti de Çikatilo'nun işlediğine kanaat getirmişti.


1989'da Aleksey Hobotov ve 4 farklı kişiyi daha öldürdü.

1990'a gelindiğinde Şahtı'da tanıştığı 11 yaşındaki çocuğu ormanın tenha bir bölümüne götürerek öldürdü. Ceset 1 ay boyunca bulunamadı. Bundan 2 ay sonra Mart 1990'da 10 Rostov Botanik Bahçeleri yakının 10 yaşındaki bir çocuğu öldürdü, çocuğun cesedi ertesi gün bulundu. Nisan ayında 31 yaşındaki bir kadını Donleshoz'da ormanlık alanda, 28 Temmuz'da 13 yaşındaki Viktor Petrov'u ve 11 yaşındaki İvan Fomin adlı çocuğu da vahşice öldürdü.


Çeşitli operasyonlar düzenleyen polis ekipleri bir türlü katili yakalayamamıştı. Polis üzerinde halkın baskısı arttıkça polisin de çabası artıyordu.


Çikatilo'nun yakalanışı

6 Kasım 1990'da Donleshoz'da Svetlana Korostik adında 22 yaşındaki bir kadını öldürdü. Cinayeti işledikten sonra tren istasyonuna giden Çikatilo gizli bir polisin dikkatini çekti. Polis Çikatilo'nun ceketindeki toprak ve çimen lekelerini fark etmişti. Hatta seri katilin yüzünde kırmızı bir leke olduğunu da raporlamıştı. Polis Çikatilo'yu durdurup sorguladıktan sonra tutuklamak için gerekçe olmadığı için serbest bıraktı.


Bu olaydan tam 1 hafta sonra Korostik'in cesedi bulundu. Çikatilo'nun göz altına alınıp serbest bırakıldığı istasyona giden polisler tüm raporları tek tek incelediler. Daha önce tutuklanıp serbest bırakılmış seri katilin adı olduğu gibi dikkat çekiyordu. 


Soruşturma Çikatilo'nun üzerinde yoğunlaştırıldı. Gizli polisler Çikatilo'yu her adımında takip ediyor, kadın ve çocuklarla nasıl temas kurduğunu inceliyordu. Seri katil, çocuk veya kadınlarla konuşmaya çalıştığında reddedilirse bir süre bekledikten sonra başkalarına yöneliyordu. 


20 Kasım'da evinden çıkan seri katil, yolda tanıştığı çocuklarla temas kurmaya çalışırken 4 polis tarafından gözaltına alındı, ardından tutuklandı.


İnkar, itiraf ve idam

Çikatilo gözaltına alındıktan sonra polislerin yanlış kişiyi gözaltına aldığına dair bir ifade verdi. İlk tutuklandığı 1984 yılına atıfta bulunarak o zamanki gibi masum olduğunu öne sürdü. Ancak elinde görülen bir yaranın insan ısırığı olduğu belirlendi. Son kurbanından önce öldürdüğü 16 yaşındaki iri yapılı bir çocuktu. Öldürülmemek için çok büyük bir mücadele vermiş ve ısırarak katilinin elini kırmıştı. 


Sovyet yasalarına göre 10 gün gözaltında tutulabilirdi ve 10 gün boyunca cinayetleri inkar etti. Psikiyatr Doktor Alexander Buhanovski'nin sorguya davetiyle beraber işler değişti. Buhanovski 10 gündür alınamayan itirafı daha önce yazdığı 65 sayfalık rapordan alıntılar yaparak itiraf ettirdi.


Çözülen Andrey Romanoviç Çikatilo işlediği tüm cinayetleri tek tek anlattı. İlk cinayeti olan Yelena Zakotnova'yı da itiraf etti. Bu cinayetten dolayı bir başkası idam cezası almıştı. Çikatilo 1982 ve 1990 yılları arasında işlendiği bilinen 34 cinayeti tek tek itiraf etti. Bunların dışında faili meçhul ya da bulunamamış 22 cinayeti de itiraf etti. Bu cesetlerden üçü bulunamadı.


Cinayetleri işlerken titreme hissettiğini söyleyen Çikatilo, kurbanların cinsel bölgelerinden aldığı parçaları yediğini ve bundan zevk aldığını söyledi. Her ne kadar akli dengesi yerinde değilmiş gibi görünmek istese de doktorların verdiği raporlar bunun aksine işaret ediyordu. Oldukça olaylı geçen bir yargı sürecinin ardından Çikatilo 56 cinayetin 3'ünden ceset olmayışı nedeniyle beraat etti. Kalan 53 cinayetin 52'sinden ise suçlu bulunarak her cinayet için ayrı ayrı idama mahkum edildi. Kararı duyan seri katil bağırarak kafesi tekmeledi. 


Çikatilo tarafından karara yapılan itiraz 1993'te reddedildi.


Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin merhamet göstermeyerek temyizi reddetti.


Andrey Romanoviç Çikatilo 14 Şubat 1994 günü Novoçerkassk'ta sağ kulak arkasından yapılan tabanca atışıyla idam edildi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]