Suçun nasıl işlendiğinin tespit edilmesi açısından büyük bir yarar sağlayan adli tıp uzmanları suçlunun yakalanmasında kritik rol oynar.

Adli Araştırma – Adli tıp uzmanlığı suç mahallerinde, kurbanlar üzerinde ya da suçun işleniş yöntemiyle alakalı olarak birçok alanda inceleme yapan meslek grubudur. Adli tıp uzmanları çeşitli bilimsel disiplinlerin tekniklerini uygulayarak suçun yapısına göre nasıl, neden, niçin, kim ve ne zaman sorularına cevap bulabilir. Örneğin bulunan bir ceset üzerinde yapılan çeşitli araştırmalarla cesedin ne zamandır ölü olduğu belirlenebilir ve bu sayede o cinayet mahalinde o saatte olanlar olağan zanlı durumuna gelir.

Adli tıp nedir? Adli tıpçı ne iş yapar?

İşlenen suçun yargı aşamasında suçluyu belirlemesi noktasında adli tıp uzmanları büyük rol oynar. Mahkemelerin doğal bilirkişileri demek bu noktada yanlış olmaz. Hukuk ve tıp biliminin kesişim noktasında yer alan adli tıp uzmanları çok geniş bir yelpazede görev yapmaktadır. Adli bilimler olarak anılan bu alan disiplinler arası bir bilimdir yani neredeyse her bilimden faydalanan bir alandır. 

Adli tıpçılar aynı diğer tıp dalları olan cilt hastalıkları, çocuk doktorluğu, kulak burun boğaz veya nöroloji gibi bir alanda uzmanlaşmış doktorlardır. Tıp eğitimini tamamlayan doktorlar adli tıp uzmanlık eğitimi alırlar. Bu eğitimde ölüm, yaralanma, kişinin uğradığı fiziksel zararın tespiti, otopsi, biyopsi ve hatta ilaç kullanım testi gibi tıp alanlarını içerir. Bu alanların yanı sıra adli tıp uzmanları silah türleri ve nasıl kullanıldıkları, hukuk ve ceza sorumluluğu, yazılı belge incelenmesi gibi alanlarda da eğitim alır.

Nasıl adli tıp uzmanı olunur?

Türkiye’de Adli Tıp Kurumu ve Tıp Fakülteleri’ne bağlı Adli Tıp Ana Bilim Dalları’nda adli tıp uzmanlığı eğitimi alınabilir. Bununla beraber İstanbul ve Ankara’da bulunan Adli Tıp Enstitüleri’nde yüksek lisans ve doktora yapılabilir. Ancak bu adli tıp uzmanı olunabileceği anlamına gelmez. Türkiye’de yasalarla belirlenmiş şekilde adli tıp uzmanı olabilmek için tıp eğitimi almış bir hekim olmak gerekir. Tıp eğitiminin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından tutulan yeterlilik testi tamamlandığı takdirde adli tıp uzmanı unvanı alınabilir.

Adli tıp daireleri neye göre ayrılır?

Çok geniş bir alanda görev alan adli tıpçılar Adli Tıp Kurumu bünyesinde görev yapar. Aldıkları görev çeşitliliği nedeniyle yüklerini hafifletmek için çeşitli alanlarda uzmanlık gösterirler. Adli Tıp Kurumu da bu alanları çeşitli şekillerde ayırmıştır. Bu çerçevede ihtisas daireleri aracılığıyla çeşitli alanlarda hizmet verirler. 

Morg İhtisas Dairesi – Ölümle ilgili tüm olaylar bu dairenin sorumluluk alanındadır. Otopsi bu daire tarafından gerçekleştirilir.

Kimyasal Tahlilleri İhtisas Dairesi – İlaç kullanımıyla ilgilenen dairedir.

Fizik İncelemeler İhtisas Dairesi – Balistik inceleme, yazılı evrak kontrolü gibi alanlarla ilgilenir.

Biyoloji İhtisas Dairesi – Babalık testleri bu daireden sorulur. DNA ile ilgili her alan bu dairenin ilgisindedir.

Gözlem İhtisas Dairesi – Adli psikiyatri ile ilgilenir. Kişinin cezai ehliyeti olup olmadığı gibi alanlara bakan dairedir.

Trafik İhtisas Dairesi – Trafik kazaları üzerinde çalışırlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Türkiye’de yaşanmış 5 ilginç hırsızlık
Sonraki Makale Otopsi neden ve nasıl yapılır?