Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]


5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu'nun 2005 yılında hayatımıza girmesiyle beraber hakim karşısına çıkanlara ilginç cezalar da verildi.


Adli Araştırma - 2005 yılında yürürlüğe giren 5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu'yla beraber Denetimli Serbestlik Sistemi de hayata geçti. 2005'ten bu yana hakim karşısına çıkan bazı vatandaşlara çeşitli yaptırımları içeren cezalar verildi. Alternatif yaptırım olarak adlandırılan bu cezalar Denetimli Serbestlik İl Müdürlükleri gözetiminde uygulandı.


At arabasına binme yasağı

2005'ten bu yana uygulanan yasaklar arasında sosyal medya kullanmamak, düğüne ve düğün salonlarına gitmemek, akşam dışarı çıkmayı ev işlerinde eşe yardım etmek,  fidan dikmek, huzurevinde çalışmak ve görme engelliler için kitap okumak gibi cezalar yer alıyor. Bunların yanında dikkat çeken bir takım ilginç cezalar da bulunuyor. 


Hırsızlık yaparken at arabası kullandığı tespit edilen bir zanlıya ceza olarak at arabasına binmeme yasağı getirildi. Zanlı mahkemenin belirlediği süre boyunca at arabalarına binemedi. Göçmen kaçakçılığından yargılanan bir diğer vatandaşa, denizden uzak durmak cezası verildi.


Kasten yaralama suçu nedeniyle hakim karşısına çıkan bir başka vatandaşa ise halka açık yerlerde spor müsabakalarını izlememe cezası uygun görüldü. Yine kasten yaralama suçundan hakim karşısına çıkan bir başka vatandaşa ise lokanta, restorant, kafe ve benzeri kamuya açık alanlara yanında eşi olmadan gidememe cezası verildi.


Alkollü araç kullandığı için hakim karşısına çıkan bir vatandaşa okul önünde alkollü araç kullanmanın zararlarını anlatan bir pankart tutturuldu. Yine aynı durumdan mahkemeye giden bir başka vatandaşa da alkollü içki satan yerlerde müşterilere alkollü araç kullanmanın zararlarını anlatan broşür dağıttırıldı.


Eşine şiddet uyguladığı için hakim karşısına çıkarılan bir sanığa ise kamuya açık alanlarda işlediği suçu anlatan ve hem halktan hem de eşinden özür dilediğini beyan ettiği broşür dağıttırıldı.

Verilen diğer ilginç cezalar ise şu şekilde;


Şiddet içeren filmleri izlememek


Suriye sınırından uzak durmak


Sahil temizliği yapmak


İnşaatlarda kalıpçılık yapmamak


Yarım bıraktığı eğitimine devam etmek


Sosyal medya sitelerine girmemek


Alkolden ve alkol kullanan kişilerle görüşmemek


Düğünlere ve düğün salonlarına girmemek


Eşini yemeğe çıkarmak


Akşam dışarı çıkmamak ve ev işlerine yardım etmek


Sigorta poliçesi kesilen yerlerden uzak durmak


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]