Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]Günümüzde birçok nedenden dolayı kullanılan DNA testi sayesinde birçok suç veya karışıklık ortadan çözüme ulaştırılabiliyor.


Adli Araştırma - Babalık testleri, akrabalık ilişkileri tespiti, suç çözümleri, antropolojiden ve hatta tarihi nedenlerden dolayı birçok alanda DNA testine başvurulur. DNA testi sayesinde birçok olay açığa kavuşturulabilir. DNA testinin tam olarak ne olduğunu anlatmadan önce DNA'nın ne olduğunu anlatmak daha iyi bir başlangıçtır.


DNA açılımıyla Deoksiribo Nükleik Asit'tir. Tüm canlı hücrelerinde ve hatta bazı virüslerde DNA bulunur. DNA sayesinde hücre genetik olarak ne yapacağını, nasıl çoğalıp ne üreteceğini bilir. Kısacası DNA bir bakıma kullanma klavuzudur. Hücrenin yapılanması ve çoğalması DNA'nın içerdiği talimatlar sayesinde gerçekleştiği için bir nevi şablon denilebilir. DNA'yı bir araya gelerek oluşturan parçalara ise gen adı verilir. Genler kalıtım yoluyla aktarıldığında akrabalık ilişkilerinin belirlenmesini sağlar. DNA sayesinde akrabalık ilişkileri belirlenebildiği gibi alınan bir örneğin DNA testiyle kime ait olduğu da kolayca bulunabilir. DNA testi neden yapılır sorusuna örnek olarak olay mahallinde bulunan DNA örneği analiz edilerek şüphelilerden alınan örneklerle uyuşup uyuşmadığı ortaya çıkarılabilir. Tüm insanlardaki DNA dizileri %99.9 oranda birebir olsa da DNA testiyle tam isabetlilik sağlanabilir.


DNA testi nasıl yapılır?

Test ne için yapılacağına bağlı olarak kişiden ya da kişilerden örnek alma yoluyla başlar. Örnek almanın en yaygın yolu yanak içinden almaktır. Bu yol hedef kişiden alınan örneğin dış etmenlerle temas etmesini en aza düşüren yoldur. Adli olaylarda ise mahkeme emriyle kişinin kullandığı özel eşyalardan örnek alınabilir. Bazı durumlarda ise dondurulmuş sperm gibi depolama gerektiren örneklerin kullanılması da gerekebilir. Özellikle adli olaylarda kişiden DNA örneği almak mümkün değil ise insan kalıntısı veya akrabadan alınan DNA kullanılabilir. Son iki örnekte direkt hedef kişiden ziyade bilgi edinme/karşılaştırma amacı ağırlık kazanır.


DNA örneği alındıktan sonra kullanılan tekniğe bağlı olarak analiz süreci başlar ve bu sürecin sonucunda DNA profili elde edilir. Ardından testin neden yapıldığına bağlı olarak bir başka örnekle karşılaştırarak eşleşme sağlanıp sağlanamadığına bakılır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]