Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]


Bulunduğu dönem bilim dünyasını sarsan 5 bin 300 yaşındaki "buz adam" Ötzi, tarihte bilinen ilk cinayet kurbanı...


Adli Araştırma - İtalya'nın kuzeyin yer alan Ötztal Alpleri'nde 1991 yılında tesadüf sonucu bir mumya bulundu. Bu mumya, buzulların altında kaldığı için bugüne kadar en iyi şekilde ulaşmış mumyalardan biri olan Ötzi'den başkası değildi. Talihsiz buz adamın üzerinde yapılan çalışmalar sonucu Ötzi'nin cinayet kurbanı olduğu ortaya çıktı. 5 bin 300 yaşındaki Ötzi'nin cinayete kurban gittiğinin anlaşılması için bir 10 yıl daha beklemesi gerekti. Çünkü Ötzi ilk bulunduğunda neden öldüğü belirlenememiş, 2001 yılında yapılan çalışmalarda omzunda taştan bir ok başı bulunmuştu.


Neredeyse 3 milenyum sonra soruşturma açıldı

Bilim dünyası için önemli bir keşif olan Ötzi'nin cinayet kurbanı olması en az bulunması kadar ses getirmişti. Ötzi'nin sergilendiği Güney Tirol Arkeoloji Müzesi, Ötzi'nin neden öldürüldüğünün belirlenmesi için Dedektif Alexander Horn'u soruşturma yürütmesi amacıyla çağırdı. Dedektif Horn, baktığı en eski davanın 30 yıllık olduğunu kendisinin 5 bin 300 yıllık bir davaya bakması için çağrıldığını anlatarak şaşkınlığını dile getirdi. Horn ayrıca binlerce yıl buzun içinde kalarak oldukça iyi korunan Ötzi'yi görünce de şaşıracaktı.


Ötzi üzerinde araştırmalarına başlayan Alexander Horn, hem Ötzi'nin hem yediklerini hem de bulunduğu konumu inceledi. Buz adamın vücudunda da inceleme yapan dedektif detaylı bir soruşturma yürütüyordu.


Buz adam karıştığı bir kavgadan sonra öldürüldü

Dedektif yaptığı incelemeler sonucunda Ötzi'nin elindeki savunma yaralarını fark etti. Ötzi kendisini bıçaklı bir saldırgana karşı kendisini başarıyla korumuştu. Bu sonuca Ötzi'nin vücudunda başka bıçak yarası olmadığından varılmıştı. Öte yandan Ötzi'nin midesinde bulunan son yediği yemek kaçan birinin tüketeceğinden daha fazlasıydı. Buz adam üzerinde yapılan incelemelerde cinayete kurban gitmeden önce oldukça doyurucu ve ağır bir yemeği dinlerek yediği ortaya çıktı.


Dedektif Horn'un vardığı sonuç Ötzi'nin karıştığı bir kavgayı kazandıktan sonra yolculuk etmeye başladığı yönünde. Bu yolculuk maalesef dedektife göre Ötzi'ye fark ettirmeden takip eden kişi veya kişilerce öldürülünce sona erdi. Üstelik dedektife göre Ötzi kendisini öldüren kişileri büyük ihtimalle göremedi.


Ötzi'nin bulunduğu noktada yanında baltası ve o dönem için değerli kabul edilen eşyaları da bulundu. Bu bağlamda Ötzi'yi öldürenlerin hırsızlık gibi bir amacı olmadığı da ortaya çıkıyor. Tüm bunlara karşı Ötzi'nin neden öldürüldüğü eğer mucizevi bir teknoloji gelişmezse sonsuza kadar gizli kalacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]