Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]


Kanlı Kontes olarak bilinen Elizabeth Bathory isimli asil kadın 16. yüzyıl tarihine damga vurmayı başarmış bir seri katildi.


Adli Araştırma - Macaristan'ın en ünlü ailelerinden biri olan Bathory ailesinin üyesi olan Elizabeth Bathory oldukça kanlı olarak anılan bir isimdir. Cinayetlerine 40 yaşından sonra başlamıştır. Cinayetlerin nedeni olarak gençleşmek için kurbanlarının kanında banyo yapması iddiası ortaya atılmıştır. Ancak bu iddia resmi kaynaklarda yer almaz.


Osmanlı Macaristan savaşlarının yaşandığı 1560 yılında dünyaya gelen Bathory, çocukluğu boyunca Ecsed kalesinde yaşadı. Latince, Almanca ve Yunanca'yı anadili gibi konuşabiliyordu. Elizabeth Bathory çocukluğundan itibaren başlayan ani öfke nöbetlerini ömrünün sonuna kadar geçirdi. Acımasızlığıyla ünlenmiş kuzeni Prens Stephan'da da benzeri nöbetlerin olduğu kayıtlarda yer alıyor. Öte yandan Bathory üzerinde araştırma yapan tarih uzmanları ile psikiyatrların vardıkları sonuç kadının cinsel kimlik bozukluğu yaşadığı yönünde. 14 yaşında hamile kalan Bathory, iddialar doğrultusunda istediği herkesle, kadın ya da erkek ayırmadan birlikte olabilmekteydi.


Bathory ailesinin ironisi

Aile Macaristan tarihinde önemli bir yer tutuyor. Buna Osmanlı'nın giriştiği işgal hareketlerine karşı verdiği mücadeleler de dahil. Öte yandan Elizabeth Bathory'nin ailesi lezbiyen cadı, amcası şeytana tapan simyacı ve erkek kardeşi ise sapık olarak biliniyordu. Bunlara ek olarak Elizabeth ile çocukluğundan itibaren ilgilenen bakıcısı hakkında çocukları kurban ettiği dedikoduları eklenince ortaya gerçekten büyük bir ironi taşıyan aile çıkıyor.


Kendisi gibi soylu olan kocasıyla evlendikten sonra Csejte Kalesi'nde yaşamaya başladı. Csejte Kalesi yakın mesafede bulunan 17 köy ile çevriliydi ki Elizabeth'in cinayetleri için oldukça uygun bir konumda bulunuyordu. Osmanlılar'la girilen savaşlar nedeniyle kocası sürekli savaştan savaşa koşan Bathory politika ve yönetimle kendisi ilgilenmek zorunda kaldı. Kalesindeki hizmetkarlara oldukça sert tutumuyla tanınıyordu.


Elizabeth Bathory'nin cinayetleri

Bathory aynalara takıntılı şekilde yaşayan asil bir kadındı. 40 yaşına geldiğinde ve kocasını kaybettiğinde bu takıntısı gençliğini geri kazanma üzerine yoğunlaşmıştı. İddiaya göre bir gün saçlarını tarayan hizmetçisine sert taradığı için attığı tokat kızın yüzünü kanatmıştı. Bir süre bu kanı inceleyen Elizabeth, genç bir kadının kanıyla yıkanmanın kendisini gençleştireceği fikrine kapılmıştır. Hemen ardından uşaklarına emir vererek kızı öldürtmüş ve kanını bir küvete doldurarak bu kanla yıkanmıştır. 


Kanla banyo yapmak Elizabeth Bathory'nin hikayesine sonradan dahil edilmiştir. Bu sonradan dahil edilen kısma rağmen yüzlerce genç kadını öldürdüğü gerçeği ise olduğu gibi duruyor. Elizabeth Bathory'nin elinden geçen kızların tanınamayacak hale getirilene kadar dövüldüğü, açlıktan ölmeye bırakıldığı, canlı canlı yakıldığı, kışları ıslak halde donmaları için dışarı bırakıldıkları, vücutlarının çeşitli yerleri ve cinsel organlarının ısırıldığı ve cinsel saldırıya uğradıkları gibi birçok kanıt mevcut. Cinayetlerinde asil olmasının verdiği avantajlardan oldukça iyi bir şekilde faydalanan Kanlı Kontes'in cinayetlerin izini örtmekte başarılı olduğu söylenemez. Belki de cinayetlerin üstünü örtmeye gerek duymamıştı.


Bu iddiaların çok büyük kısmı kaybolan kızların çok fazla dillendirilmesi üzerine kral tarafından bölgeye gönderilen müfettişin dinlediği 300'ü aşkın tanıktan geliyor. Kralın ilgisini çekmesinde şüphesiz ki kaybolan asil kızlarının da etkisi olmuştur. Tekrar vurgulamakta fayda var, bu 300'ü aşkın tanığın verdiği ifadelerde kan banyosu yaptığı yer almıyor.


Elizabeth Bathory'nin ölümü ve masum olduğu iddiaları

Bathory'nin işlediği cinayetlerin kesinleşmesinin ardından ölene kadar Csejte kalesine kapatılmıştır. Asil olmasının verdiği avantajla idamdan kurtulmuş olan Elizabeth'in tam olarak öldüğü gün ise bilinmiyor. Bunun nedeni Bathory'nin ölü bulunduğu an odasına bırakılmış kapların çoğunda yemeklerin olduğu gibi duruyor olmasıdır.


Her ne kadar adı meşhur bir katile çıkmış olsa da Elizabeth Bathory'nin masum olduğunu savunanlar da var. Bu savunmanın odak noktası dönemin itibar suikastleriyle meşhur bir dönem olması... Bu iddiaların temelinde Bathory'nin proteston olması ya da kralın Bathory'nin kocasına olan borcunu ödemek istemediği yatıyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]