Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]


Amerikalı Gloria Ramirez 1994 yılında kaldırıldığı hastanede bilinci kapalıyken, çalışanların zehirlenmesine yol açmıştı.


Adli Araştırma - Amerika Birleşik Devletleri'nde Kaliforniya'nın Riverside şehrinde yaşayan 2 çocuk annesi Gloria Ramirez gördüğü kanser tedavisi dışında sıradan bir Amerikan vatandaşıydı. 19 Şubat 1994'te kalp atış hızı yükseldiğinde ve kan basıncı düştüğünde acil servise kaldırıldı. Kalbi durduğunda elektroşok vermek için üstünü çıkaran hemşireler Gloria'nın vücudunda yeşil renkli bir yağın belli belirsiz parladığını fark etti.


Kanını alan hemşire Susan Kane ise Gloria'nın kanın içinde gördüğü sarımsı kristallere anlam vermeye çalışıyordu. Kristallerin yanı sıra örnek aldığı kan Kane'e göre kan amonyak kokuyordu ve bunun olmaması gerekiyordu. Doktor Mark Thomas'a durumu bildirdiğinde Thomas da duruma şaşırdı. Acil servis çalışanları olaya anlam vermeye çalışırken hemşireler teker teker fenalaşmaya hatta bayılmaya başlamıştı. 


Acil servis boşaltıldı

Doktor ve hemşirelerin birer birer rahatsızlanması ya da fenalaşması kesilmeyince hastanenin başhekimine haber verildi. Başhekim bir zehirlenme durumu olduğunu anında fark etmiş ve acil servisi boşaltma kararı almıştı. Hayatını kaybeden Gloria Ramirez'in vücudu toksik bir kaynağa dönüşmüş ve etkilenen herkesi zehirlemişti. Gloria Ramirez o gün hayatını kaybetti. Orada bulunan 23 sağlık çalışanının hayatında ise büyük iz bırakmıştı.


Büyük bir ironi olarak 911 çalışanları yine 911'i arayarak hayatları için yardım istedi. Olay yerine sevk edilen polis ve itfaiye ekipleri hastaneyi karantinaya alarak sorunun ne olduğunu anlamaya çalıştı. Hastane karantinaya alındı, HAZMAT denilen ABD'nin tehlikeli maddeler üzerinde uzmanlaşmış birimi hastane üzerinde çalışmaya başladı. Gloria Ramirez'in cesedi ise iki kat ceset torbası içerisine konulup hava geçirmez bir tabut içerisine yerleştirilmişti. HAZMAT'ın yaptığı incelemelerde acil serviste zehirli bir maddeye rastlanılmadı. Üstelik olaydan sonra Ramirez'in cesedine yapılan otopside farklı bir duruma rastlanmadı. Ölüm nedenine ise akut böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği yazıldı.


Acil servis çalışanlarının durumu toplu histeriye bağlandı

Gloria Ramirez'in naaşı ailesine uzunca bir süre "zehirli" olduğu gerekçesiyle teslim edilemedi. Üstelik insanlar hala naaşa yaklaşmaktan korkuyor ve hastalanabileceklerinden endişeleniyordu. Oysa yapılan açıklamada tehlike olmadığı açıklanmıştı. Aile Gloria'ya yeterli ve zamanında müdahale edilmediği için öldüğü gerekçesiyle hastaneden şikayetçiydi. Bunun üstüne ailenin naaşın zehirli olduğu söylenerek yas tutmalarının engellendiğini de savunuyordu. 


Konuya dair yapılan resmi açıklamada zehir olmadığı duyuruldu. Hastane çalışanlarının ise yorgunluk, stres ve bir kaç nedenden dolayı Gloria'nın kanının garip kokusu nedeniyle toplu histeri yaşadıklarını açıklandı. Acil servis çalışanları da yaşadıkları rahatsızlığın resmi otoriteler tarafından toplu histeriye bağlanmasına tepkiliydi. Yıllardır yaptıkları işi yaşadıkları histeriyle savsadıkları gerçeğini kabul edememişlerdi. Üstelik aralarından biri 1 hafta yoğun bakımda kalmıştı. Bedeninde oluşan hasar nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı, meslek hayatı da tehlike altındaydı.


Nükleer silah laboratuvarında örnekleri test etti

Olayın çözülmesi adına ülkenin önde gelen laboratuvarlarına Gloria'dan alınan örnekler gönderildi. Laboratuvarların hepsi hemen hemen aynı sonuçları sundu. Sadece nükleer silah araştırmaları yapan Lawrence Livermore isimli laboratuvar farklı bir sonuç ortaya koymuştu. Ramirez'in bedeninde normal bir insandan çok daha fazla miktarda dimetil sülfon bulundu. Ayrıca sülfat oranı da normalin çok üzerindeydi.


Acil servis çalışanları sinir gazı solumuş!

Lawrence Livermore laboratuvarından yapılan açıklamada kanser hastası Gloria Ramirez'in ağrılarını hafifletmek adına dimetilsülfoksit (DMSO) içeren bir krem kullanmış olabileceğini duyurdu. Laboratuvarın yaptığı değerlendirmede yeşilimsi parlak yağın nedeni ve amonyak kokusu buna bağlandı. Gloria'ya ambulansta verilmeye başlanan yüksek oksijenle beraber DMSO dimetilsülfona dönüşmüştü. Bu kanda çözünmüş halde olan ancak 18 derecelik acil serviste örnek olarak kanın içerisindeki sarı kristalleri de açıklıyordu. 


Geriye sadece zehirlenmelerin nedeni kalıyordu. Laboratuvar buna da açıklama getirmişti. Gloria'nın kalbi durduktan sonra uygulanan elektroşık nedeniyle dimetilsülfon dimetilsülfata dönüşmüştü. Hastane çalışanı 23 kişi dimetilsülfat soluğu için rahatsızlanmış, kendinden geçmiş ve içlerinden biri engelli kalmıştı. Dimetilsülfat kullanılması suç olan kimyasal silahların başında gelen sinir gazından başka bir şey değildi...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]