Avrupa’da birçok ülkede 16 yıl boyunca birçok suç işleyen kadın hayalet seri katil oldukça ilginç bir çözümle yakalanmıştı.

Adli Araştırma – Almanya’nın Heilbronn şehrinde 1993 yılında 62 yaşındaki bir kadın boğularak öldürüldü. Olayı inceleyen polisler DNA örneği dışında hiçbir şey elde edemedi. Bu olayın üzerinden 8 yıl geçtikten sonra bu sefer Almanya’nın Freiburg kentinde 61 yaşındaki bir adam öldürüldü. Olay yerinde yapılan incelemelerde yine DNA’dan başka bir iz bulunamıyor. Heilbronn ve Freiburg’ta bulunan DNA’ların aynı kişiye ait olduğu tespit ediliyor. Bir kadına ait olduğu anlaşılan DNA’ların eşleşmesiyle 8 yıldır serbest gezen ve uyuyan bir katilin tekrar cinayet işlediği düşünülüyor. Polis ilk başta uyuşturucu bağımlısı bir katilin yaşlı insanları gözüne kestirdiği yönünde kanaat geliştiriyor.

Hırsızlık, cinayet, soygun…

Gizemli kadının DNA’sı 2004’te Vietnamlı bir değerli taş satıcısını soyarken kullanılan oyuncak tabancada, 2006’da ev soygunu sırasında cam kırmak amacıyla kullanılan bir taşta bulunuyor. 2003 ile 2007 yılları arasında Almanya’nın farklı eyaletlerinde ve Avusturya’da 20’den fazla motor ve otomobil hırsızlığında yine aynı DNA bulunuyor. Bu durum haliyle polisin kafasını karıştırıyor ve kadının cinayetlerden önce soygunculuğa geçtiğini ardından yine alan değiştirip araç hırsızlığına başladığına ikna oluyor. Kadın bu kadar yoğun sektör değiştirince ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösterince durum tüm Avrupa’da araştırılmaya başlanıyor. 

Tekrar ve tekrar suç alanını değiştiriyor

2007’de kadın suçlunun DNA’sı bu sefer 5 farklı ev soygununda bulunuyor. Sonra bir gasp olayında DNA’ya rastlanıyor. Bunların ardından kadın tekrar cinayet işlemeye geri dönüyor. Ölü bir hemşirenin bulunduğu suç mahalinde DNA’sına rastlanıyor. Yetmiyor 3 ceset bulunan bir arabadan ve en sonunda 22 yaşındaki bir polis memurunun öldürüldüğü suç yerinden DNA çıkıyor.

Tanıkların ifadelerindeki ilginçlik

Suç yelpazesi oldukça genişleyen kadın haliye arkasında görgü tanıkları bırakıyor. Bu görgü tanıklarının bir kısmı suçu işleyenin erkek olduğunu söylüyor. Polis doğal olarak DNA sonuçlarının kesin sonucuna güveniyor ve bu kişilerin olayın şokuyla yanıldığını varsayıyor.

Tek bir kadın tüm Avrupa’yı titretiyor

Tek bir kadının bu kadar çok alanda bu kadar çok suç işlemesi Avrupa’da gündem oluyor. Yüzyılın katili olarak ilan edilen hayalet seri katil nasıl tüm izlerini kapatabiliyor? En başarılı dedektiflerden bir grup oluşturuluyor ve bu kadının peşine düşüyorlar. 3 ay geçtikten sonra ellerinin boş kalmasıyla ekibe son veriliyor. Bu sefer katili yakalatan ihbara 300 bin euroluk ödül verileceği duyruluyor, ondan da sonuç alınamıyor.

Katili yakalatan ceset

2009 yılında Fransa’da sığınmacı statüsündeki bir adamın yaşadığı evde yangın çıkıyor. Yangında talihsiz adam hayatını kaybediyor. Kimliğinin net olarak belirlenmesi için polis araştırma başlatıyor. DNA testi uygulanıyor. Testin sonuçlarına göre ölen adam çok sayıda suç işleyen kadın hayalet katil olarak çıkıyor.

1993’ten 2009’a suç işleyen gerçek hayalet

Haliyle bu durum kafa karışıklığına yol açıyor ve farklı bir örnekleyici kullanılarak tekrar DNA testi yapılıyor. Bu sefer cesedin bir erkeğe ait olduğu sonucu alınıyor. Olayın ardından yapılan araştırmalarda DNA örneği almak için kullanılan q-tips (kulağı temizleme çubuğu) ismi verilen çubukların üretim esnasında kontamine olduğu ortaya çıkıyor. Kısacası fabrikada çalışan bir kadının DNA’sı Avrupa’da 40’tan fazla suç mahalinde ortaya çıkmış oluyor… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Gloria Ramirez’in zehirli bedeni
Sonraki Makale Otoban Katili William Bonin