Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]2019'da Hint Okyanusu'nda seyir eden İnce Karadeniz isimli gemide kaptanı öldürüp 8 kişiyi yaralayan mürettebatın cezası belli oldu.


Adli Araştırma - 20 Aralık 2019'da Hint Okyanusu'nda seyir halinde olan İnce Karadeniz isimli gemide makine yağcısı olarak görev yapan Ergin Aktaş geminin kaptanı Bora Ekşi'yi öldürmüş, 8 mürettebatı da yaralamıştı. Mahkemesi görülen Ergin Aktaş ağırlaştırılmış müebbet cezasının yanı sıra 45 yıl hapis cezası aldı.


Hint Okyanusu'nda yük taşımakta olan Türk gemisi İnce Karadeniz isimli gemide 2019 yılında gemi yağcısı Ergin Aktaş kaptan Bora Ekşi'yi bıçaklayarak öldürmüştü. Kaptanı öldürdükten sonra 8 mürettebata saldırarak yaralayan Aktaş, mürettabat tarafından etkisiz hale getirilerek bağlanmıştı. Sri Lanka hükümeti tarafından gözaltına alınmasından sonra geçtiğimiz yıl Türkiye'ye getirilmişti. Türkiye'ye getirilmesinin ardından mahkemeye çıkarılan katil zanlısı ağırlaştırılmış müebbet ve 175 yıl hapis cezasıyla yargılanıyordu. İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava karara bağlandı, Aktaş ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra 45 yıl hapis cezası daha aldı.


Gemiyi savaş gemisi, kaptanı İngiliz kaptan olarak görmüş

Mahkemeye son savunmasını sunan Aktaş psikolojik rahatsızlıkları olduğunu öne sürdü. Aktaş rahatsızlıklarına bağlı olarak kafasında kurguladığı ve inandığı düşünceler doğrultusunda hareket ettiğini, kaptanı isteyerek öldürmediğini savundu. Aktaş ayrıca gemiyi İngiliz savaş gemisi, kaptan Bora Ekşi'yi İngiliz kaptanı ve arkadaşlarını da İngiliz askerleri olarak olarak gördüğü için saldırdığını iddia etti.


Aktaş ayrıca doğruları söylediğini ifade ederek onlara saldırmasının nedeninin can güvenliğinin tehlikede olduğunu düşünmesi olduğunu savundu. Sanık ayrıca kaptanın yakınlarının kendini affetmeyeceklerini bildiğini belirtti.


Mahkeme iyi hal indirimi yapmadı

Sanığın yaptığı son savunmanın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Aktaş'a birçok suçtan ağırlaştırılmış müebbet ve 45 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme başkanı sanığın eylemden sonraki tutumlarını göz önüne aldıklarını söyleyerek takdir veya haksız tahrik indirimi yapılmadığını vurguladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]