Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]


Antalya'nın Manavgat ilçesinde geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 8 yaşındaki Seyit Taha Yüksel'i öldüren ağabeyi Sinan Yüksel, duruşma esnasında hakime ne kadar hapis cezası aldığını sordu.

Adli Araştırma - Antalya'nın Manavgat ilçesinde geçtiğimiz sene polise giderek teslim olan 19 yaşındaki Sinan Yüksel, 8 yaşındaki kardeşi Seyit Taha Yüksel'i öldürdüğünü itiraf etmişti. Polis tarafından yapılan incelemeler sonucunda ormanlık arazide bulunan 8 yaşındaki çocuğun 27 bıçak darbesiyle öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Antalya Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan tetkiklerde Seyit Taha Yüksel'in vücudunda bulunan 27 bıçak yarasından 9'unun öldürücü olduğu, katil ağabeyin ellerinde de savunma yaraları bulunduğu tespit edilmişti.

Sevmediği için öldürdüğünü söylemişti

Sinan Yüksel, polis ve savcılıkta verdiği ifadelerde kardeşini, anne ve babasının onu daha çok sevmesi yüzünden kıskançlık için öldürdüğünü söylemişti. Katil ağabey ayrıca kardeşini öldürmeden 15 gün önce uyuşturucu kullandığını da itiraf etmişti. Sinan Yüksel Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianame yer alan ifadesine göre kardeşini sevmediği için öldürdüğünü ifade etti. Kardeşini dışarı çıkmak için ikna ettiğini söyleyen ağabey, 8 yaşındaki kardeşini ilk olarak sırtından bıçakladığını ifade etti.

Hastane cezai ehliyeti var dedi, aile itiraz etti

İddianamede Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Sinan Yüksel için psikiyatrik bir rahatsızlığı olmadığı ve cezai ehliyetinin tam olduğu şeklinde rapor verildiği de yer aldı. Bu bağlamda "kardeşi kasten öldürme" suçundan cezalandırılması istenilen Yüksel'in karar duruşması Manavgat 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşti. Duruşmaya Sinan Yüksel, SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile katıldı. Duruşmada taraf avukatları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ile Anne Alime Yüksel ve baba Osman Yüksel de hazır bulundu. 

Anne Alime Yüksel küçük oğlunun katili olan büyük oğlu Sinan Yüksel'in normal bir insan olmadığı yönünde ifade verdi. Anne Yüksel, Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporu kabul etmediklerini söyleyerek katil Sinan Yüksel'in kardeşiyle sorunu olmadığını belirtti. Anne ayrıca oğlunun evde de hayal dünyasında yaşadığını ifade etti. Baba Osman Yüksel de cezai ehliyeti tam olduğuna dair raporu kabul etmediklerini söyleyerek oğlunun 8 aydır evde duvarlarla konuştuğunu belirtti. Anne ve babanın tekrar rapor alınması isteğine karşın duruşmada hazır bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı sanığın cezalandırılması yönündeki görüşe katıldıklarını belirtti.

Katil hastaneye gitmemek için intihar etmiş

Karar duruşmasında son sözleri sorulan sanık Sinan Yüksel hastaneye gitmek istemediğini vurguladı. Hastanede psikolojisinin daha çok bozulduğunu savunan sanık, hastaneye gitmemek için intihar girişiminde bulunduğunu söyleyerek böyle bir olay olduğu için pişman olduğunu belirtti. Sanığın son sözlerinin alınmasının ardından mahkeme kararını açıklamak üzere ara verdi.

Ne kadar hapis cezası aldığını sordu

Aranın bitmesiyle beraber mahkeme kararı açıklandı. Sinan Yüksel'e öz kardeşini öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Sanığa iyi hal indirimi yapılarak ceza ömür boyu hapis cezasına çevrildi. Kararın açıklanmasının ardından söz alan Sinan Yüksel ne kadar hapis cezası aldığını sordu. Mahkeme başkanı sanığa infaz savcısına sorması gerektiğini söyleyerek; "Biz müebbet hapis cezası verdik" şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]