Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]En az 110 olduğu tahmin edilen çok sayıda çocuğa cinsel saldırıda bulunup öldüren seri katil Pedro Alonso Lopez'in başına kurban aileleri ödül koymuştu.


Adli Araştırma - Güney Amerika'da yer alan 3 ülkede en az 110 çocuğa cinsel saldırıda bulunduktan sonra öldürdüğü tahmin edilen Pedro Alonso Lopez'in tam kurban sayısı bilinmiyor. Lopez'in kurbanı olduğu iddia edilen çocuk sayısı Ekvador'da 110, Peru ve Kolombiya'da ise 240'tır. 


8 Ekim 1948'de Kolombiya'da hayat kadını olarak çalışan bir kadının 13 çocuğundan biri olarak doğdu. 1957'de annesi kız kardeşine cinsel istismarda bulunurken yakalayıp evden attı. Güney Amerika'da suçun oldukça yaygın olduğu bir dönemde sokakta kalmıştı. Kolombiya'da o dönem suç oranı dünya ortalamasından 50 kat daha fazlaydı. Sokakta kalan Lopez'i bir adam evine götürerek cinsel istismarda bulundu. On iki yaşında yetimhaneye bırakılmıştı. Bir öğretmen tarafından cinsel tacize uğramasının ardından yetimhaneden kaçarak sokaklara döndü.


18 yaşında cezaevinde ilk cinayetini işledi

Araba hırsızlığıyla nam salmış bir çeteye katılmıştı. 18 yaşında ilk defa cezaevine girmesi de bu çeteyle hareket etmesi sonucu gerçekleşti. Cezaevindeyken 2 adamın cinsel saldırısına uğradı. Fırsatını bulduğunda adamları öldürdüğü için 2 yıl daha hapis cezası aldı. Cezaevinde işlediği bu cinayetler ilk cinayetleri olarak kayıtlara geçti. 


1978'de serbest kalmasının ardından seri cinayetlerine başladı. İddialara göre kurbanlarını Kızılderili kabilelerin kız çocukları arasından seçiyordu. Yine bir başka iddiaya göre Peru'da bir Kızılderili kabilesinin üyesi 9 yaşındaki bir kızı kaçırmaya çalışırken yakalandı. Kızılderililer Lopez'i öldürmeden toprağa gömmeye karar verse de Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen bir misyoner, Kızılderilileri Lopez'i devlet otoritelerine vermeye ikna etti. Peru devleti, Pedro Alonso Lopez'i yargılamak yerine Ekvador'a geri sürmeye karar verdi.


Lopez'in kurbanlarını gömdüğü toplu mezar

1980 yılının Nisan ayında Ekvador'da yaşanan sel Ambato'yu da etkilemişti. Lopez'in cinsel saldırıda bulunup öldürdüğü çocukların bir kısmı Ambato'da toplu mezarda gömülüydü. Sel nedeniyle ortaya çıkan kalıntılarda 53 çocuk tespit edilebildi. Çocukların öldürülüşünden sorumlu tutulan Lopez, gayet soğukkanlı şekilde en az 110 çocuğu öldürdüğünü itiraf etti. Lopez'in itiraflarına rağmen herhangi bir delil bulunamasa da yaralama, cinsel saldırı ve öldürme suçlarından dolayı Lopez ömür boyu hapis cezası aldı.


Kurbanların yakınları başına ödül koydu

Aradan geçen 18 yılın ardından 1998 yılında iyi hal nedeniyle serbest bırakıldı. Serbest bırakılmadan hemen önce tekrar öldüreceğine dair birçok yemin etti.  İyi hal indirimi, Lopez'in cinsel saldırıda bulunduktan sonra öldürdüğünü itiraf ettiği çocuk başına 1 aydan daha kısa bir süre hapis cezası çektiği anlamına geliyordu. Çocukların aileleri durumu kabul edilemez bularak Pedro Alonso Lopez'in başına ödül koydu. 250 bin Amerikan Doları ödüle rağmen Lopez'i bulup öldüren çıkmadı. Başına konan ödülün ardından Kolombiya'da gözaltına alınmasının ardından 3 sene hastanede yatırıldı. Hastaneden serbest bir adam olarak çıkan Lopez'den bir daha hiçbir haber alınamadı.


Seri katilden megaloman açıklamalar

İtiraflarına rağmen iyi halden serbest bırakılan Lopez, 1999 yılında Ron Laytnerin isimli gazeteciye röportaj verdi. Kendisi hakkında bilinen bilgilerin çoğu hali hazırda 1999 yılında gerçekleştirilen bu röportajdan edinildi. Lopez hastanede yatırıldığı dönemde verdiği röportajlarda kendinden "yüzyılın adamı" olarak bahsediyordu. Serbest bırakılması gerektiğini de savunan Lopez cinayetleri işlemekle oldukça iyi bir davranış gösterdiğine inanıyordu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]