Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]Covid-19 koşullarında çalışmak zorunda kalan işçilerden en az 232 işçi Mayıs 2021'de çeşitli iş cinayetlerine kurban gitti.

Adli Araştırma - 1 yıldan uzun süredir devam eden pandemi koşullarında çalışmak zorunda kalan işçilerden en az 232'si iş cinayetlerine kurban gitti. İşçilerin salgın dönemi, ekonomik kriz ve işçilerin işsiz kalma korkusu nedeniyle çalışma şartları daha da kötüleşti. Tam kapanma dönemi işçiler için bir anlam ifade etmedi. Kapanma döneminde sadece e-devlet üzerinden 3 milyon 21 bin işçi için muafiyet belgesi alındı. 

Kadın işçiler için özellikle salgın döneminde şartlar daha da kötüleşti. Kadın işçiler hem ev hem de iş yerlerinde artan baskılar ile mücadele vermek zorunda kaldı. Dünya çapında yüzde 75 gibi bir oranla kayıt dışı çalışmak zorunda kalan 67 milyon ev işçisi kadın bulunuyor. Bu rakamın 1 milyon 300 bini Türkiye'de yer alıyor. Özellikle salgın döneminde iş bulma imkanları kısıtlanan kadınlardan istatiksel olarak her 10'undan 3'ü cinsel ya da fiziksel şiddete uğruyor. 

Mayıs ayında 232 iş cinayeti gerçekleşti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG Meclisi) hazırladığı rapora göre en az 232 işçi Mayıs ayı içerisinde iş cinayetlerinde vefat etti*. İSİG Meclisi'nin daha önceki aylar için sunduğu verilere göre Ocak'ta 203, Şubat'ta 141, Mart'ta 144, Nisan'da 252 işçi hayatını kaybetti. Yine İSİG Meclisi verilerine göre yılın ilk 5 ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin toplam sayısı ise 972 oldu.

İSİG Meclisi tarafından sunulan raporda hayatını kaybeden 232 işçinin 193'ü ücretli olarak çalışan işçilerden, 39'u ise kendi işlerini yapan çiftçi veya esnaf olarak kayda geçti. İş cinayetlerinde hayatlarını kaybedenlerden 20'sinin kadın ve 212'sinin erkek işçi olduğu da raporda yer aldı. Bunlarla beraber hayatını kaybeden işçilerden 3'ü göçmen veya mülteci statüsünü taşıyordu.

Mayıs ayında 3 çocuk işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Bu çocuklardan ikisi tarım işçisi olarak biri ise sigortasız inşaat işçisi olarak çalışıyordu.

Ölenlerin 84'ü 51 yaş üstünde

Yaşanan iş cinayetlerinde gerçekleşen ölümler en çok 122 ile 28-50 yaş aralığı grubunda gerçekleşti. Bu rakamı 71 işçi ile 51-64 yaş grubu, 17 ile 18-27, 13 ile 65 yaş üstü, 2 ile 15-17 ve 14 yaş altından bir çocuk takip etti. İSİG Meclisi ayrıca yaşı belirlenemeyen 6 kişinin daha yaşamını kaybettiğini duyurdu.

En çok korona virüsü nedeniyle ölüm gerçekleşti

Ölümler en çok büro, eğitim, tarım, orman, inşaat ve yol çalışmaları, belediye, sağlık basın ve metal işkollarında gerçekleşti. Mayıs ayı için iş cinayetlerinde 52 ile korona virüsü en çok ölüm nedeni oldu. Tarım alanında ise 21 çiftçi ve 16 işçi, inşaatlarda çalışan 20 işçi hayatını kaybetti. Bunlarla beraber salgın dönemi büyüyen sektörlerden olan moto kuryelik alanında çalışan 5 kişi de iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Ölüm nedenleri arasında trafik kazaları, ezilme, yüksekten düşme, kalp krizi, elektrik akımına kapılma, boğulma ve intihar da yer aldı. İSİG Meclisi raporuna göre ayrıca işsizlik veya borç nedeniyle 13 kişi intihar etti. 

İş cinayetlerinde İstanbul yine zirvede

Uzunca bir süredir iş cinayetlerinde başı çeken İstanbul yine yerini bırakmadı. 36 ölüm ile ilk sırada olan İstanbul'u 14 ölüm ile İzmir, 10 ölüm ile Muğla takip etti.

*İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi iş cinayeti raporlarını, işçilerin mesai arkadaşlarına, iş güvenliği kurumlarına, yerel ve ulusal medyaya, iş yeri hekimlerine, sendika ve iş örgütlerine dayandırarak hazırlamaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]