İşlenen cinayetlerle sık sık gündeme gelen Meksika’da hükümet çetelere karşı harekete geçmeye hazırlanıyor.

Adli Araştırma – Dünyanın en çok cinayet işlenen ülkelerinden biri olan Meksika’da illegal oluşumlar ve çete savaşlarından halk omuz silkmiş durumda. Sadece geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen silahlı saldırılarda 19 insan hayatını kaybetti. Meksika’da sürekli artan suç oranına yönelik konuşan ülkenin yeni devlet başkanı Lopez Obrador saldırıların ve saldırıların arkasında olan odakların araştırılacağına dair onur sözü verdi.

Cinayetlere karşı harekete geçilecek

Obrador’un cinayetlerin araştırılacağı sözünü vermesinin ardından Reynosa Başsavcılığı da yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada gerçekleşen ölümlerin illegal oluşumlar arasında çıkan hesaplaşmalar nedeniyle gerçekleştiği belirtildi. Tamaulipas eyaletinin Valisi Francisco Garcia da hayatını kaybedenlerin tamamının masum siviller olduğunu vurgulayarak illegal yapılara net bir mesaj verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Garcia ayrıca suçlara karşı müsamaha gösterilmeyeceğini de vurguladı. 

Garcia’nın valiliğini yaptığı Tamaulipas Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Texas eyaletiyle sınır komşusu durumunda. Bu nedenle uyuşturucu trafiği için oldukça hareketli bir konumda bulunuyor. Meksika’da yuvalanan suç örgütleri özellikle Tamaulipas’ta sık sık çeşitli çatışmalara ve infazlara girişiyor. Geçtiğimiz günlerde eyalete ulusal muhafız ve polis ekipleri konuşlandırılmış ancak suçla mücadelede yeteri kadar başarı sağlanamadığı gibi saldırılarda artış yaşanmıştı.

Mayıs ayında 2 bin 963 kişi öldürüldü

Meksika’nın Güvenlik ve Vatandaşı Koruma Bakanlığı tarafından hazırlanan bir raporda sadece 2021 yılı Mayıs ayı içerisinde 2 bin 963 kişinin öldürüldüğü bilgisine yer verildi. Ülke sıkça cinayetlerle gündeme geliyor olsa da bu rakam son 6 yıl içerisindeki en çok cinayet işlenen 10 aydan birinin yaşandığı anlamına geliyor. Meksika’da yine bu yılın Nisan ayında 2 bin 861 Mart ayında ise 2 bin 444 cinayet işlenmişti. Ülkede cinayetler en çok 5 eyalette yoğunlaşıyor. Bu eyaletler Veracruz, Chihuahua, Baja Colifornia, Michoacan ve Guanajuato.

Ülkede 2019 yılında işlenen toplam cinayet sayısı 34 bin 682, 2020’de ise 34 bin 554 kişi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Otopsi neden ve nasıl yapılır?
Sonraki Makale Necla ve Metin Büyükşen cinayeti çözülemedi