Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]


(Henry Howard Holmes gerçek adıyla Herman Webster Mudgett ve Cinayet Kalesi)

Doktor Henry Howard Holmes olarak tanınan Herman Webster Mudgett kurbanlarını öldürebilmek için özel olarak otel inşa ettirmişti...


Adli Araştırma - Doktor Henry Howard Holmes olarak tanınan Herman Webster Mudgett Amerika Birleşik Devletleri'nde kayıtlara girmiş ilk seri katil olma özelliği taşır. Mudgett'in cinayetlerinin özelliği, bu cinayetleri işlemek için özel olarak inşa ettirdiği oteldir. Halk arasında "Cinayet Kalesi" olarak bilinen otelin gerçek adı World's Fair Hotel'dir. Mudgett'in otelinin ismi bir kaç kilometre mesafedeki Şikago Dünya Fuarı'ndan gelmektedir. Kurbanlarının çoğu fuara gelip otelinde kalan insanlardan oluşur.


Herman Webster Mudgett 16 Mayıs 1861 yılında New Hampshire'da doğdu. Annesi oldukça dindar bir metodist olmasına karşın babası şiddet eğilimi gösteren bir alkolikti. Mudgett çocukken doktorlardan, özellike yaşadığı bölgenin doktorundan, korkardı. Korkusunu bilen arkadaşları tarafından anatomik amaçlarla muhafaza edilen bir iskelete dokunmaya zorlandı. Arkadaşları tarafından yapılan bu şaka Mudgett'in kısa süre içerisinde ölüme merak salmasıyla sonuçlandı. 


1878'de Clara Lovering ile evlenen Holmes'un Robert Lovering Mudgett isimli bir çocuğu olur.


Tıp fakültesini bitirdi

Michigan Üniversitesi'nin Tıp Fakültesi'nde eğitim görür. Henüz öğrenciyken laboratuvardan kadavra çalarak kazayla ölmüş süsü verir ve sigorta dolandırıcılığına başlar. 1884 yılında mezun olarak resmen doktor ünvanı alır. İlaç endüstrisinde kariyer yapmak için Şikago'ya taşınır. Burada bir takım gizli kapaklı işlerin yanı sıra emlakçılık ve promosyon sektörlerine de el atar.


Henüz Clara'dan ayrılmadan 1887'de Myrta Belknap isimli bir kadınla daha evlenir. 1889'da ikinci çocuğu Lucy Theodate Holmes doğar. Clara'ya açtığı boşanma davası hiçbir zaman sonuca bağlanmamıştır. İki kadınla evli görünen Mudgett, 1894'te eski çalışanlarından birinin eşi olan Julia Smythe ile 3. evliliğini yapar.


Eczanecilik de yapar

Şikago'da bulunan Doktor E. S. Holton'un eczanesini gözüne kestirir. Holton kanser hastasıdır, eczaneyi eşi çekip çevirmektedir. Henry Howrd Holmes'un gelişini büyük bir fırsat olarak değerlendiren Bayan Holton, kendisine bir iş verir. Azimli bir çalışan Holmes, bay Holton'un kanser nedeniyle vefat etmesinin ardından bayan Holmes'a bir teklif götürür. Teklife göre Bayan Holton eczanenin üstündeki dairesinde kalmaya devam edecek ama eczaneyi kendisine satacaktır. Holmes, eczaneyi eczanenin içerisindekileri rehin bırakarak satın alır. Bir süre Bayan Holten üst kattaki dairede mutlu mesut yaşasa da bir süre sonra ortadan tamamen kaybolur. Holmes herkese Bayan Holton'un Kaliforniya'ya gittiğini ve orayı çok severek oraya yerleştiğini söyler.


Holmes cinayet kalesini yaptırır

Eczanenin karşısında yer alan boş araziyi satın alan Holmes buraya "Cinayet Kalesi" olarak ünlecek 3 katlı binayı inşa ettirir. Binanın zemin katında Holmes'un eczanesi ve diğer dükkanları, ikinci katında ofisi vardır. İlk olarak 1893 yılında Şikago Dünya Fuarı ziyaretçileri için otel olarak açılan binanın geri kalanı ise tamamen labirent şekilli özel mekanizmalarla donatılmış 100'den fazla odayı barındıran bir yapıdır.


Holmes otelinin inşaatının planlarını kimse bilmesin diye inşaatta çalışan tüm ekibi 1-2 haftada bir işten çıkarıp yenileriyle değiştirmektedir. Otelin inşaatı sırasında bir takım suçlarını beraber işleyeceği Benjamin Pitezel ile de tanışır.


Kurbanlarının iskelet ve organlarını satar

Otel çalışmaya başlar başlamaz, Holmes da işe koyulur. Otel ses geçirmeyen odalar, gaz odaları, asit kuyuları, sadece dışarıdan açılan kapılar ve benzeri birçok yapıyla doludur. Kurbanlarını kadın çalışanları, sevgilileri ve en çok da otel müşterilerinden seçer. Kimi kurbanlarını odalarını bir anda gaz doldurarak, kimisini havasız bırakarak öldürür. Odalarda bulunan özel yapılmış oluklardan cesetleri bodrum katına atar. 


Holmes öldürdüğü kurbanlarını kimi zaman etlerini kemiklerinden ayırarak iskeletlerini, kimi zaman da çeşitli organlarını tıp okullarına satıyordu. Kendisi de tıp okumuş olduğu için satış yapabileceği isimlere kolayca erişebiliyordu. Holmes işine yaramayan cesetleri veya parçaları ise kireç ve asit kuyularında ortadan kaldırıyordu. 

Öldürmek İçin Otel İnşa Eden Seri Katil Doktor H. H. Holmes II

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]