Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]


Cinayet Kalesi'nden ekonomik kriz nedeniyle kopmak zorunda kalan H. H. Holmes cinayet işlemeyi bırakmadı.


Adli Araştırma - H. H. Holmes (Herman Webster Mudgett) Cinayeti Kalesi'nden yani Dünya Fuarı Oteli'nden ekonomik kriz nedeniyle gözden çıkarmak zorunda kalır. Miras olarak demiryolu kalan iki kız kardeşten biriyle evlenmek üzere Teksas'a gider. Teksas'ta da Şikago'daki gibi bir otel yapma hayalleri kuran Holmes bir süre sonra bu fikrinden vazgeçer. ABD ve Kanada arasında geziler düzenleyen Holmes cinayetlerine de hız kesmeden devam eder.


İlk defa tutuklanması

Holmes işlediği cinayetlere rağmen uzunca bir süre dikkat çekmemeyi başarır. 1894 yılında bir defa tutuklanır ancak tutuklanma nedeni at satışında yaptığı dolandırıcılıktır. Kefalet ödenmesinin ardından serbest bırakılır. Tutuklu kaldığı süre içerisinde Marion Hedgepeth isimli tren soyguncusuyla tanışır. Geçmişte yaptığı sigorta dolandırıcılığını daha ileriye taşıma fikrini Hedgepeth'e açar ve güvendiği bir avukat olup olmadığını sorar. Dolandırıcılık sonrası alacağı 500 dolar komisyon karşılığında Hedgepath, Holmes'u kamu avukatı Jeptha Howe'a yönlendirir. Holmes kendini öldü göstererek 10 bin dolarlık sigorta parası alabileceği fikrini avukata açar. Avukat planı beğenerek dahil olur ancak Holmes'un sahte ölümünü sigorta şirketi yutmaz.


Sigorta dolandırıcılığını gerçekten öldürerek yaptı

10 bin doları almayı kafaya koyan Holmes, Cinayet Kalesi'ni yaptırırken tanıştığı Benjamin Pitezel'e fikrini açar. Pitezel'i bulacağı bir kadavrayı laboratuvar patlamasında kullanarak ölmüş gibi göstereceğini söyler. Böylece 10 bin doları avukat, Holmes ve Pitezel paylaşabilecektir. İş uygulamaya geldiğinde Holmes'a Pitezel'i öldürmek daha kolay geldiğinden, Pitezel'i gerçekten öldürür. Sigorta şirketinden parayı almak için uğraşırken, Pitezel'in karısını da adamın Güney Amerika'ya kaçtığı yönünde telkin eder. Bununla da yetinmeyen Holmes, Bayan Pitezel'i ikna ederek 5 çocuktan 3'ünün velayetini kendine vermeye ikna eder.


Pitezel'den sonra çocuklarını öldürür

H. H. Holmes'un hareketliliği en sonunda Philadelphia dedektiflerinden Frank P. Geyer'in dikkatini çeker. Holmes'un adımlarını takip eden Geyer, Pitezel'in 2 kızının çürümüş cesetlerini Toronto'da bulur. Indianapolis'te Holmes tarafından kiralanmış bir kulübede Pitezel'in 3. çocuğunu dişlerini ve kemik parçalarını kulübenin şöminesinde bulur.


Komisyon sözü Holmes'u yakalattı

Sigorta sahteciliği yapmaya çalışırken komisyon sözü verdiği Marion Hedgepeth, Holmes'un unuttuğu 500 doları unutmamıştır. Polise sigorta dolandırıcılığıyla ilgili bilgi vermesiyle beraber 17 Kasım 1894'te Holmes polis tarafından tutuklanır. Bu tutuklamada Holmes'u içeride tutabilecek tek yol at satışında yaptığı dolandırıcılıktır. Ortada henüz Holmes'u cinayetlerle suçlayabilecek delil yoktur. Tam bu noktada Cinayet Kalesi'nin bekçisi olarak çalışan isim polise otelin üst katlarına temizlemek için dahi olsa girme izni olmadığını bildirir.


Cinayet Kalesi'ni inceleyen polis her şeyi çözer

Bu bilgilendirmenin ardından polis Şikago'daki Dünya Fuarı Oteli'ne giderek incelemeye başlar. Bu incelemeyle beraber hem otelin işlevleri hem de Holmes'un cinayetleri netlik kazanır. Holmes tarafından öldürüldüğü kesinleşen insan sayısı 27'dir. Ancak Ticaret Fuarı'na gelip kaybolan insan sayısı otelin açıldığı yıl 200'ün üzerindedir... Amerikan seri katilinin hedefine aldığı kurbanlarının büyük çocuğunluğu sarışın kadınlar olmakla beraber aralarında erkekler ve çocuklar da bulunmaktaydı.


H. H. Holmes'un idamı

Holmes yargılanırken masum olduğunu ve şeytan tarafından kullanıldığı savunmasına sığınmıştır. İdam edileceği kesinleştiğinde ise idam edileceği 7 Mayıs 1896'ya kadar oldukça sakin davranmıştır. Holmes idam edilmek için ayaklarının altından taburesi çekildiğinde hemen ölmemiştir. Boynu hemen kırılmadığı için ölmeden önce 20 dakika boyunca çırpınmıştır.

Öldürmek İçin Otel İnşa Eden Seri Katil Doktor H. H. Holmes I

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]