Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]

Deli Bombacı olarak ünlenen George Metesky adam 16 yıl boyunca New York'a korku salmıştı.


Adli Araştırma - Enerji üreticisi Consolidated Edison isimli şirkete ait binalara yerleştirdiği bombaları polisi arayarak haber veren Deli Bombacı, 16 yıl boyunca New York'ta terör estirmişti. 16 yılda 33 bomba yerleştiren bu bombalardan 22 tanesini patlatabilen Deli Bombacı lakaplı George Metesky bu bombalarla kimsenin ölümüne yol açmadı. 1940 ve 1956 yılları arasında New York'u korkutan bu adam oldukça ilginç bir hikayeye sahip.


Metesky'ın hedefleri arasında tamamı Consolidated Edison şirketine ait sinema, kütüphane, metro durakları ve birçok bina yer alıyordu. Yerleştirdiği bombaların ardından FP imzasıyla gazetelere ilan vermek ya da doğrudan polisi arayıp bilgilendirmek gibi bir davranış sergileyen bombacı, bombanın tam olarak bulunduğu konumu ise paylaşmıyordu. Bu durum şehirde daha büyük panik oluşmasına yol açıyor, polisi hem vatandaşları sakinleştirmek hem de bombayı bulmak konusunda zamanla yarışmak zorunda bıraktırıyordu.


İlk bombayı direkt şirketin tesislerine koymuştu

Metesky şirkete karşı açtığı savaşında ilk bombayı direkt olarak şirkete ait tesislere koymuştu. Patlamanın ardından yeteri kadar ilgi görmediğine kanaat getiren bombacı hedeflerini şirkete ait halka açık alanlara yönlendirdi. Metesky tarafından patlatılan bombalar nedeniyle kimse hayatını kaybetmese de 15 kişi çeşitli şekillerde yaralandı. 


Profili çıkarılınca yakalandı

Düzenlediği eylemler can kaybına yol açmasa da oldukça can sıkıcı bir hal almaya başlamıştı. Polis Metesky'ın yakalanması için harekete geçse de izini bulmak oldukça sıkıntılıydı. Bu noktada Psikiyatrist James A. Brussel'den bombacının profilini çıkarması istenildi. Başarılı psikiyatr hazırladığı profille tam anlamıyla nokta atışları yaparak Deli Bombacı'yı birebir tarif etti. 


Brussel'e göre Deli Bombacı paranoid şizofren hastasıydı. Brussel paranoid şizofreni teşhisi konmuş hastaların kin tutma konusunda başarılı olduklarını biliyordu. Bombacının sadece Consolidated Edison şirketlerine saldırmasının tesadüf olmadığını anladı. Psikiyatrist hastalığın teşhisinin 30'lu yaşlarda konmuş olması gerektiğini de söylemişti. Bu tespitle polis bombacının yaşını yaklaşık olarak belirlemiş oldu. 


Ernst Kretschmer'in vücut yapısı ve mizaç arasındaki korelasyonunu kullanan Brussel, bombacın orta yapılı, sıska ya da şişman olabileceği bilgisini bile polise verebilmişti. Deli bombacının uyarı mektuplarını da inceleyen Brussel, bombacının başarılı, çalışkan, zamana önem gösteren ve örnek bir çalışan olduğunu da bilmişti. Tespitlerinin ardından Deli Bombacı'nın şirkette daha önce çalışmış bir isim olabileceğini polise söyledi.


Teslim ol çağrısından sonra yakalandı

Profilinin çıkartılmasının ardından polis gazeteler aracılığıyla Deli Bombacı'ya teslim olması çağrısında bulundu. Bu çağrıya bombacının cevabı ateşkes yapacağı oldu. Ayrıca Consolidated Edison'da çalışırken yaralandığı için tazminatsız olarak işten atıldığını ve bu yüzden yine de şirketi bombalamak istediğini söyledi. Polis Deli Bombacı'nın geçmişinden bir şeyler paylaşmasıyla kimliğini tam olarak belirleyebildi. Böylece George Metesky polis tarafından yakalandı.


Cezai ehliyeti olmadığı için yargılanmadı

Polisin gözaltına aldığı George Metesky ilk ifadesinde tüm suçunu kabul etti. 16 yıllık bombacı korkusu New York'ta sona ermişti. Mahkemeye çıkarılan Deli Bombacı'ya karşı 35 tanık ifade verdi. Mahkeme Metesky'ı 47 suçtan suçlu bulsa da cezai ehliyeti olmadığı için yargılanamayacağına hükmetti. Metesky, öldüğü 1994 yılına kadar yani 90 yaşına kadar bir devlet hastanesinde yaşadı.


(Metesky'ın manşette yer alan en ünlü fotoğrafı yakalandıktan sonra polisin fotoğraf çekmesine izin verdiği New Yok Daily News fotoğrafçısı Judd Mehlman tarafından çekildi)

(Manşet Fotoğrafı: True-Crime USA)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]