Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]


Otoban Katili olarak ünlenen William Bonin, ABD'nin en tiksinilen seri katillerinin başında gelen bir isim.


Adli Araştırma - Alkolik bir anne ve kumarbaz bir babanın 3 çocuğundan ortancası olan William Bonin 8 Ocak 1947 yılında dünyaya geldi. Anne ve babasının yeterince ilgi göstermediği Bonin ve kardeşleri, aç bırakıldı ve sıkça şiddete uğradı. Çocukların yemek ve giyecek ihtiyaçlarını komşuları karşılıyordu. Bunun yanı sıra çocukların bakımıyla genelde büyükbabaları ilgileniyordu ki hem anneye hem de çocuklara cinsel istismarda bulunmuştu.


Yetimhanede şiddet ve istismar

1953 yılında çocukları babasından korumak isteyen Bonin'in annesi yetimhaneye göndermeye karar verdi. Bu yetimhane şiddet gören Bonin ayrıca cinsel olarak istismara da uğradı. Yakalandıktan sonra gençliği ve çocukluğuna dair derin şekilde konuştu ancak bu yetimhane hakkında söylediği tek şey sadece ellerini arkadan bağladıklarında cinsel istismara rıza göstermek zorunda kaldığıydı.


9 yaşında ailesinin yanına geri dönen Bonin, 10 yaşında araba plakaları çalmaktan dolayı ıslahevine gönderildi. Burada başta danışmanı olmak üzere çok sayıda erkeğin cinsel istismarına uğradı. 1961 yılında evlerine haciz geleceği için taşınması üzerine ailesiyle birlikte Kaliforniya'ya taşındı.


Kardeşine ve diğer çocuklara istismarda bulundu

Yeni taşındıkları evlerinde küçük kardeşine ve mahalledeki diğer çocuklara istismarda bulundu. Bonin ayrıca burada yaşadığı süre boyunca çok sayıda hırsızlık ve soygun olayına karıştı.


Vietnam'da savaştı

1965 yılında liseden mezun olmasının ardından annesinin baskısıyla nişanlandı. Bu nişan annesinin oğlundaki eşcinsel yönü bastırmak için uyguladığı zorlamaydı. Mezun olmasının ardından ABD Hava Kuvvetleri'ne katılarak Vietnam'da savaştı. Burada sergilediği başarılardan ötürü madalya aldı. Yakalandıktan sonra burada işlediği suçlara dair de konuştu. Vietnamlı erkek ve kadınlarla rızaya dayalı ya da silah zoruyla gerçekleştirdiği cinsel aktivitelere girdi. Bonin ayrıca burada 2 silah arkadaşına da silah zoruyla cinsel saldırıda bulunduğunu söyledi.


Terhis edildikten sonra nişanlısıyla evlense de kısa süre içerisinde boşandı.


Cezaevine ilk girişi 

Henüz 21 yaşındayken bir gence cinsel saldırıda bulundu. Bu saldırının üzerinden geçen 4 ayda 3 genç ve çocuğa daha cinsel saldırı gerçekleştirdi. Kurbanlarının yaş aralığı 12 ile 18 arasında değişmekteydi. 1969'un başlarında 16 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunmaya yeltendiği sırada yakalandı. Cinsel saldırıda bulunduğu veya buna yeltendiği 5 çocuktan 4'ünün şikayetiyle suçlu bulunarak cinsel suçlu olarak Atascadero Devlet Hastanesi'ne gönderildi.


Burada bir dizi psikiyatrik testten geçti. IQ'sunun 121 olduğu ve prefrontal korteksinde zarar olduğu ortaya çıktı ayrıca bipolar hastasıydı. Bunlar bütün olarak Bonin'in ortaya çıkacak şiddet eğilimini dizginleme konusunda sıkıntı yaşayacağını gösteriyordu. Burada yapılan muayenede ayrıca Bonin'in kalça ve kafasında muhtemelen ıslahevinde kaldığı 3 boyunca uğradığı cinsel saldırılardan dolayı geniş yara izleri olduğu belirlendi.


1971 yılında Atascadero Devlet Hastanesi'nde çoğunluğu zorla olmak üzere mahkumlarla cinsel ilişkiye girdiği için cezaevine nakli gerçekleştirildi. 1974 yılında bir tehlike yaratmadığı gerekçesiyle buradan serbest bırakıldı. Cezaevinden çıktıktan kısa bir süre sonra otostop çeken 14 yaşındaki David Allen McVicker'i arabasına aldı. Çocuğa eşcinsel olup olmadığını sordu ve silah zoruyla ıssız bir yere götürerek cinsel saldırıda bulundu. McVicker'in çığlık atması üzerine özür dileyerek arabasına bindirdi ve evine bıraktı. Çocuğa daha sonra görüşeceklerini söyledi. 


McVicker'ın ailesine durumu bildirmesinin ardından polis tarafından aranmaya başlandı ve yakalandı. Bu esnada karıştığı 2 ayrı cinsel taciz ve kaçırma suçunu da kabul ederek 1 ile 15 yıl arası hapis cezası aldı. Otoban Katili ilk defa 1975'te girdiği cezaevinden denetimli serbestlik yasalarına karşı 1978 yılında çıktı.


Suç ortakları Miley ve Butts'la tanışması

Hapisten ikinci defa çıkışının ardından annesinin evine yakın bir noktada bir apartman dairesi tuttu. Burada bir şirkette kamyon şoförü olarak çalışmaya başladı. Mahallede yaşayan genç erkekler Bonin'i reşit olmayanlar için alkol satın alan kafa dengi bir adam olarak görmeye başladı. Burada yaşadığı sürede Bonin genç bir kadınla çıkmaya başlamıştı.


Everett Fraser adındaki komşusunun düzenlediği partilere sıklıkla giden Bonin bu partiler aracılığıyla ileride suç ortağı olacak Vernon Butts ile tanıştı. 21 yaşındaki Butts Teksas yerlisiydi, okuma yazma bilmiyordu ve IQ'su 56 idi. Bonin'in tanıştığı bir diğer isim ise 18 yaşındaki George Miley'di.


Otoban Katili'nin ilk cinayeti

Bonin'in cinayetlerine ilk olarak Thomas Glen Lundgren isimli 13 yaşındaki çocuğu öldürerek başladığı düşünülüyor. Lundgren'i ailesi en son 28 Mayıs 1979'ta evden çıkarken gördü. Aynı gün cesedi bulundu. Otopside Lundgren'in boğularak öldürüldüğü belirlendi. Bonin'e bu cinayetinde Butts yardım etmişti.


Hata nedeniyle tutuklanmadı

1979'ta bilinen ilk cinayetini işlemesinin ardından Bonin 17 yaşındaki bir erkek çocuğu taciz ettiği için gözaltına alındı. Normal şartlar altında şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği için cezaevine gönderilmesi gerekirken mahkemenin yaptığı bir hata nedeniyle salıverildi. Bonin'i hapishaneden almaya komşusu Fraser gitti. Fraser Bonin'i eve getirirken şunları söylediğini duymuş; "Bir daha kimse tanıklık etmeyecek"


Thomas Glen Lundgren'in öldürülüşünün üzerinden sadece 2 ay geçmişti. William Bonin ve Vernon Butts bu cinayetlerinin ardından seri cinayetlerine başladı. İkili evinden sinemaya gitmek için çıkan 17 yaşındaki Mark Shelton'u evinden önünden kaçırdılar. Tanıklara göre Shelton kaçırılırken bağırmıştı. Cesedi daha sonra San Bernardino'da bulundu. 


Shelton'un öldürmelerinin ertesi gününde Pasifik Kıyısı Otoyolu'nda otostop yapan 17 yaşındaki Batı Almanya'dan gelen değişim öğrencisi Markus Grabs Bonin ve Butts ile karşılaştı. Ertesi gün cesedi  bulundu. Otopsisine katılan bir araştırmacı çocuğun vücudundaki çok sayıda ısırığı kuduz köpek ısırıklarına benzetti. Grabs'ın cesedinde çok sayıda bıçak yarası vardı, cinsel saldırıya uğramış ve dövülmüştü.


Cinayetlerine hızlı bir şekilde devam eden iki Grabs'ın ölümünden bir kaç hafta sonra 27 Ağustos'ta Hollywood'da bir genci kaçırdı. Doland Ray Hyden isimli 15 yaşındaki çocuk en son kaçırıldığı gün 13.00 sularında canlı olarak görülmüştü. Cesedi ertesi sabah Ventura Otoyolu yakınlarında bir çöp kutusunda çıplak olarak bulundu. 


Butts ile yolları bir süreliğine ayrıldı

9 Eylül'de La Mirada'da 17 yaşındaki David Louis Murillo ile karşılaştı. Butts ile birlikte defalarca cinsel saldırıda bulunduğu Murillo'yu öldürüp bir yolun kenarına attılar. 17 Eylül'de sadece 8 gün sonra bir market çalışanı 18 yaşındaki Robert Christopher Wirostek'i kaçırdılar. Gencin cesedi 27 Eylül'de bulunabildi. Bonin'in Butts ile işlediği son cinayette kurbanları kimliği belirlenemeyen genç bir adam oldu. 


Bu cinayetten 4 hafta sonra Bonin tek başına 16 yaşındaki Frank Dennis Fox'u kaçırdı. Fox'un cesedi 2 gün sonra bulundu. Hem el hem de ayak bileklerinde bağlandığına dair düşünmeye yol açacak izler bulunmuştu.


Bu cinayetten 10 gün sonra 15 yaşındaki John Fredrick Kilpatrick ortadan kayboldu. Cesedi 13 Aralık 1979'da kaçırıldığı bölgeden oldukça uzakta bulundu ancak 5 Ağustos 1980'e kadar isimsiz olarak kaldı. 


1 Ocak 1980'de 16 yaşındaki Michael Francis McDonald'ı kaçırdı. Cesedi kısa sürede bulunsa da 24 Mart'a kadar isimsiz olarak kaldı.


Gregory Miley ile işlediği cinayetler

Butts ile ayrıldıktan sonra bir süre tek başına cinayetler işleyen Bonin daha sonra Butts ile aynı anda tanıştığı Gregory Miley'i yanına aldı. İkili çocuk kaçırıp öldürmek amacıyla Hollywood'a gitti. Miley'in iddiasına göre denk geldikleri 15 yaşındaki Charles Miranda ile Bonin rızaya dayalı olarak cinsel ilişkiye girdi. Ancak Bonin çocuğu yine de öldürmeye karar vererek Miranda'yı bağladı. Miley bağlı Miranda'ya cinsel saldırıda bulunmaya çalıştı ama başaramadı. Gregory, Miranda'nın parasını gasp ettikten sonra öldürüp Los Angeles'ta bulunan East Second Street'teki boş bir araziye attılar. 

Bu cinayeti işlemelerinin üzerinden 5 dakika sonra 12 yaşındaki bir çocuğu Disneyland'e götürmek bahanesiyle kandırıp kaçırdılar. Çocuğun cesedi 3 gün sonra bulundu bir çöp kutusuna atılmış olarak bulundu.


Bonin kısa süre için tekrar tutuklandı

4 Şubat 1980'de polisin yakaladığı Bonin şartlı tahliye şartlarına uymadığı için tutuklandı. Bu tutukluluğu da öncekiler gibi uzun sürmedi 4 Mart'ta serbest bırakıldı. Bonin serbest kaldıktan sonra Mart ayı içerisinde 18 yaşındaki bir genç ile 14 ve 15 yaşındaki 2 çocuğu daha kaçırdı. Cinsel saldırıda bulunduğu kurbanlarını öldürüp ıssız yerlere attı. Cesetlerde işkence izleri bulundu.


Cinayetlerini anlattı

Cinayetleri işlediği tüm süre boyunca Everett Fraser'in düzenlediği partilere düzenli olarak katıldı. Bu partilerden birinde tanıştığı 17 yaşındaki William Pugh'u arabayla gideceği yere götürme teklifinde bulundu. Çocuk bunu kabul etmeyip arabadan inmeye çalışınca yakasından tutup geri oturttu. Pugh'un anlattıklarına göre Bonin bu hareketinin ardından işlediği cinayetlerini anlatmaya başladı. Cinayetlerinde ilk olarak cesedi atacak yeri belirlediğini söyledi. Pugh'un iddiasına göre Fraser'in evinden birlikte çıktıkları görüldüğü için öldürülmemişti. Ancak daha sonra Fraser'in verdiği ifadeyle Pugh'un Bonin ile ilişkisinin daha derin olduğu ortaya çıktı.


Harry Turner cinayeti

24 Mart'ta tekrar bir araya gelen Bonin ve Pugh Harry Todd Turner isimli 15 yaşındaki çocuğu kaçırdı. Pugh ve Bonin Turner'a 20 dolarlık teklif sunarak cinsel ilişkiye girmek istedi. Çocuk bunu kabul etmeyince Bonin çocuğu zorla minibüse bindirip Pugh'tan çocuğu dövmesini istedi.  Çocuğun cesedi Los Angeles'ta bir iş yerinin arka kapısında bulundu. Otopside çocuğun kafatasında 8 kırık olduğu ortaya çıktı.


James Munro ile ilişkisi ve yakalanışı

Bir süre tek başına cinayetler işleyen Bonin daha sonra tekrar Butts ile cinayet işlemeye başladı. Ancak bir gün Butts'a bir kurban bulma önerisinde bulunup reddedilmesinin ardından Butts yerine sokaklarda yaşayan James Munro ile cinayet işlemeye başladı. 


Bonin Munro'ya annesiyle yaşadığı eve taşınmasını teklif etmişti. Biseksüel olan Munro bu teklifi kabul etti ve ikili arasında bir ilişki başladı. James Munro'nun eşlik ettiği Bonin bir otobüs durağında Steven Jay Wells isimli matbaa işçisini gideceği yere bırakma vaadiyle arabasına aldı. Wells biseksüel olduğunu söylemesinin ardından Bonin'den bir teklif aldı. Teklife göre cinsel ilişki sırasında bağlanmayı kabul ederse Bonin Wells'e 200 dolar verecekti. Wells teklifi kabul etti. Bonin evine götürdüğü Wells'i öldürmeden önce Wells'e onu öldüreceğini söyledi. İki katil daha sonra Wells'in cesedini Butts'un evine götürerek övündü.


Bonin'in tutuklanması ve idamı

İşlenen cinayetlerinin sayısının artmasıyla beraber medyanın ilgisi de yoğun olarak cinayetlere yönelmişti. Önde gelen eşcinsel aktivistleri Otoban Katili olarak ünlenen katili yakalatacak ihbara 50 bin dolarlık ödül vereceklerini duyurmuştu. Cinayetlerin kamuoyu oluşturmasıyla beraber katilin olası güzergahını belirleyen polisler de yeni cinayetlerin yaşanabileceği bölgeleri geziyordu. Tüm bunlar olurken Bonin işlediği cinayetlerle ilgili haberleri takip ediyor ve gazetelerde çıkan haberlerin küpürlerini topluyordu. 


Cinayetlerden birinde Bonin'e eşlik etmiş olan William Pugh o esnada ıslahevindeydi. Danışmanıyla görüştüğü esnada radyodan Otoban Katili'nin cinayetlerinin ayrıntılarına dair yapılan bir açıklamayı duydu. Danışmanına cinayetlerden birine katıldığını gizleyerek William Bonin'in kendisine anlattığı taktiklerle örtüştüğünü söyledi. Danışman polise ihbarda bulunarak Pugh'un kendisine söylediklerini aktardı. Polisin Pugh'u sorgulamasının ardından Otoban Katili'nin Bonin olabileceği şüphesi doğdu ve Bonin polis tarafından gizli takibe alındı.


Polis tarafından 9 gün boyunca takip edilen Bonin 5 çocuğu ikna etmeye çalışırken görüldü. En sonunda bir çocuğu ikna ederek arabasına alan Bonin ıssız bir yere sürdü. Arabadan çığlık sesleri gelmesi üzerine müdahale eden polisler Bonin'i çocuğa cinsel saldırıda bulunurken suç üstünde yakaladı. İlk başta reşit olmayan çocuğa yönelik cinsel saldırıdan ve bir cinayetten gözaltında tutulan Bonin'e 250 bin dolarlık kefalet ücreti belirlendi. Bonin'in gözaltına alınmasıyla beraber Munro suçların işlendiği minibüsü çalarak Michigan'a kaçtı. Minibüsün polis tarafından ele geçirilmesiyle minibüste ve Bonin'in evinde yapılan incelemelerde çok sayıda delile ulaşıldı. Bonin'in evi ve minibüsünde çok sayıda farklı kurbana ait kan lekesi bulunmuştu.


İlk başta suçlamaları reddeden Bonin daha sonra kabul etti. 21 cinayetten suçlu bulunan William Bonin iğneyle idam edildi. İdam edilmeden önce 14 yıl boyunca kaldığı cezaevinde yazarlık ve ressamlık yapmaya çalıştı. İşin ilginç yanı bir kaç öykü ve şiiri için ufak çapta yarışmalardan ödüller aldı. İlk başta gaz odasında öldürülmesi planlanıyordu ancak Kaliforniya'da iğneyle idam edilen ilk isim oldu.


Bonin'in birincil suç ortağı olarak tanımladığı Vernon Butts cinayetlerin çoğunda suçlu bulundu ancak yargılanamadan intihar etti. İntiharından önce Bonin aleyhinde ifade vermeyi reddetmişti.


Miley ve Munro idam cezasından muaf tutulmaları şartıyla Bonin aleyhinde ifade vermeyi kabul etti. Her ikisi de 25 yıl şartlı tahliye edilme şartıyla 2 müebbet hapis cezası aldı.


Serideki diğer yazılar;


I. Otoban Katili William Bonin'in GeçmişiHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]