Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]Ölen kişinin ölüm nedeni hakkında bir şüphe oluşması ya da nedeninin bilinmemesi noktasında otopsiye başvurulur.


Adli Araştırma - Ölümlü bir olay sonucunda toplanan deliller şüphe uyandırıyor ya da ölüm nedenini açık ve net şekilde ortaya koymuyorsa cesede otopsi uygulanır. Otopsi kelime anlamı olarak bir kimsenin ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla cesedinin açılması anlamına gelir. Otopsi kelimesi Fransızca'dan geldiği gibi tarihte yapılan ilk otopsiyi de yine Fransızlar 1374 yılında gerçekleştirmiştir. Dönem şartları nedeniyle kısmi tepki toplasa da işlevselliği ve cinayetleri aydınlatmaktaki rolü nedeniyle kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır.


Neden otopsi yapılır?

Otopsiyle amaçlanan bir takım sorulara cevap bulabilmektir. Hayatını kaybetmiş biri hakkında şüphe ya da tam ölüm nedeni belirlenmesi gerektiğinde otopsiye başvurulur. Bu işlemle kişinin doğal bir şekilde ölüp ölmediği, cinayete kurban gidip gitmediği, hastalıktan mı öldüğü gibi soruların yanıtlarını bulmak amaçlanır. Bu noktada ceset cinayet kurbanı olduğu anlaşılırsa bu noktadan sonra ölümün neden gerçekleştiği sorusu için cevap aranılmaya başlanır. Cinayet durumunda kolluk kuvvetlerine olaya dair tüm bilgiler aktarılır.


Otopsi nasıl yapılır?

Cesedin incelenmesi sırasında 3 farklı otopsi aşaması bulunur. Bunlardan ilki dış otopsidir. Dış otopside cesede cerrahi müdahalede bulunmadan inceleme gerçekleştirilir. Bu noktada cesette oturan kandan ölüm zamanı tespiti, madde kullanımına dair iz oluşumlarının aranması, cinsel suç olup olmadığı ve ölüm nedeni tespiti için çeşitli inceleme ve gözlemler yapılır. İlk aşamada elde edilen bulgular diğer aşamaların da temelini oluşturmaktadır.


Dış otopsi bittikten sonra iç otopsi gerçekleştirilir. Bu noktada aksi bir gerekçe yoksa kafa, göğüs ve karın bölgelerinde detaylı inceleme gerçekleştirilir. Bu üç bölgede yapılan incelemeler ölümlerin çoğunun gerçekleşmesine neden olan yaralanmaları içerir. Kısacası bu bölgelerde hayati organlar yer aldığı için önemlidir. 


Kafa bölgesinde kafa tası açılarak beyincik ve kafatası kemiğinde incelemeler yapılır. Bu incelemelerde kafatasında kırık, darp ya da darbe izi aranır. 


Göğüs bölgesinde yapılan incelemeler yaralanma, hastalık ya da toksik madde kullanımına bağlı ölümlerin belirlenmesinde önemlidir. Göğüs kafesi açılarak akciğer, kalp ve diğer organlar incelenir. 


Karın bölgesinde yapılan otopsi işleminde kişinin neler yediği, zehirlenme belirtileri, bağırsakları, aort ve mesanesi gibi sorulara cevaplar aranır.


İç ve dış otopsinin tamamlanmasının ardından etik nedenlerden dolayı ceset olabildiğince bütün hale getirilir. Tıp etiği ve yasalar için bu nokta önemlidir. Ölümden sonra yapılan organ bağışlarında dahi kişinin vücut bütünlüğünün bozulduğu noktalardan organ alındığı takdirde yerine yapay olarak bir parça yerleştirilir. 


Otopsinin bitirilmesiyle ortaya çıkan bulgular toplanır ve uzman kendi yorumunu da katarak raporu tamamlamasıyla otopsi sonlanır.


Adli otopsi neden yapılır?

Kolluk güçlerine ve mahkemeye gitmiş ölümlü olaylarda şahsın tam ölüm nedenini saptamak için uygulanır. Adli otopsi yapılan cesedin öldürüldüğü kesin olduğundan şüpheli ölüme göre farklılık gösterir. Bu noktada adli tıp uzmanı ölüm nedenini belirlemekten ziyade kişinin nasıl öldürüldüğü konusunda incelemelerini yapar. Örneğin ateşli silahla öldürüldüğü bilinen cesette uygulanan prosedürde ilk olarak vücutta mermi yarasına bakılır. Mermi nereden girdi? Mermi vücutta mı kaldı yoksa çıktı mı? Merminin çıkış deliği neresi gibi sorulara cevap aranır. Ateşli silah üzerine cesette yapılan incelemede yaranın büyüklüğü ve şekli gibi fiziksel olarak ortaya koyduğu kanıtlar ne kadar mesafeden ateş edildiği, ne açıdan kurşunun girdiği gibi sorulara cevap verir. Basında ve  televizyonlarda sıklıkla duyduğumuz elde barut izi tespiti de bu noktada yapılan bir başka işlemdir. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından adli kurumlara rapor teslim edilir. 


Ateşli silahtan kaynaklı ölümlerde olduğu gibi kesici aletlere veya travmaya bağlı ölümlerde de benzer süreçler işlenir. Ancak trafik kazalarına bağlı ölümlerde sürecin biraz daha farklı işlediğini söylemek yanlış olmaz. Trafik kazası süsü verilen cinayetler diğer benzer aldatmacalara karşın daha yaygın olarak görülür. Bu noktada adli tıp uzmanları kişinin kaza sırasında ölü olup olmadığını detaylı olarak ele alır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]