Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]Her insanın parmak izi kendine has olmakla beraber günümüzde hala suçların çözülmesinde önemli rol oynar. Gelişen teknolojiyle birlikte geçiş terminallerinde dahi kullanılmaya başlanılan parmak izi nedir?

Adli Araştırma - Parmaklarda bulunan dışa doğru son eklem ve parmak uçları arasında olan bölgede yer alan kıvrımların bıraktığı ize parmak izi denir. Bu kıvrımların oluşmasına papila ismi verilen deriden iç deriye kadar yol alan ter gözenekleri yol açar. İki sıra halinde olan papilaların arasında kalan deri iz bırakan kıvrımları oluşturur. Her insanın doğası gereği parmakları kendine has ve farklı iz bırakır. Bu sayede parmak izinden kimlik teşhisi yapabilmek mümkün hale gelir. 

Parmak izlerini silmek mümkün mü?

Papilalar iç deriye kadar uzandığı için parmakların iz bırakmayacak şekilde deforme edilmesi zor ya da daha doğru tabirle imkansız denilebilir. Papilalar sayesinde parmak derileri tamamen dökülmüş ya da tamamen hasara uğramış bir kişinin dahi iz tespiti sağlanabilir. Bununla beraber tahrişe uğramış parmaklarda bulunan izler, yeniden oluşmaya başladığında papilalar nedeniyle oluşacak parmak izi kıvrımları öncekiyle birebir aynı olacaktır. 

Parmak izi ne zaman keşfedildi?

Sanılanın aksine parmak izi kısa bir tarihçeye sahip değildir. Anatomi tarihine bakıldığında parmak izlerinden bir yazılı kaynakta ilk bahsedenin İngiliz Nehemiah Grew olduğunu görebiliriz. Grew'in parmak izlerinden bahsettiği yıl 1684'tür. Bununla beraber Grew parmak izlerinden ne gibi amaçlarla faydalandığına dair bilgi vermemiştir. 

Parmak izinin günümüzde kullanıldığı gibi kullanımı ise 1880 yılına kadar beklemek zorunda kalır. Yine İngiliz olan Henry Faulds ve William James Herschel isimli iki bilim insanı, Nature isimli bir bilim dergisinde parmak izlerine dair ortak bir makale kaleme almıştır. İki isim pişmiş kil çömlek ve mürekkeple parmak izi almak üzerine yoğunlaşmıştır. Bugün kullanılan tekniğin atasını bu iki ismin attığını söylemek yanlış olmaz.

Parmak izinin kalıtımla geçtiği düşüncesini yıkan isim ise Francis Galton olmuştur. İlginç bir tesadüf olarak Charles Darwin'in kuzeni olan Galton, yaptığı araştırmalarla birlikte tüm insanların parmak izlerinin birbirlerinden farklı olduğunu ve kalıtım yoluyla geçmediğini net bir şekilde kanıtlamayı başarmıştır.

Bugün kullanılan parmak izi metodu

Günümüzde kullanılan ve Henry Sınıflandırma Sistemi olarak adlandırılan methodun fikir babası Henry Faulds'tur. Galton ile aynı dönemde yaşamış olan Faulds'un sistemi parmak izlerini 5 farklı sınıfa ayırmaktadır. Bu sınıflar Faulds tarafından parmak ucundaki gözeneklerin dağılımına göre ayrılmıştır. Faulds'un sisteminde yer alan sınıflandırmalar şunlardır; yay, fitilli yay, uhnar ilmik, radyal ilmik ve demet. Ek bir bilgi olarak bu 5 farklı sınıf içerisinde dünyada en yaygın olan %65 ile ilmik, %30 demet ve geriye kalan %5'i ise yay, fitilli yay ve uhnar ilmiktir. Henry Sınıflandırma Sistemi'nde yer alan tipler A, T, R, U, W harfleriyle sembolize edilir.

Faulds'un bulduğu parmak izi sistemiyle beraber dünya üzerinde en çok kullanılan bir diğer sistem 4'lü Vucetich sistemidir. Öte yandan kullanım alanı 1-2 ülkeyle sınırlı kalmış başka methodlar da vardır.

Parmak izi nasıl alınır?

Direkt olarak parmaktan iz almak bir yüzeyden iz almaktan çok daha kolaydır. Yüzeyden parmak izi alabilmek için bu konuda eğitim almış olmak çok büyük önem taşır. Bu noktada yüzeyden parmak izlerinin alınabilmesi için dikkatli olmanın yanı sıra özel pudralar kullanmayı da gerektirir. Parmak izi doğası gereği ter ile veya ele bulaşan farklı maddeler ile bırakıldığından bunların yüzeyde tespit edilebilmesi oldukça zordur. Filmlerde de görüldüğü gibi kullanılan özel bir tozla izin tespit edilmesi ve şeffaf bir banda aktarılması gerekir. 

Parmak izinin tespit edilmesinin ardından ne kadarının alınabildiğinin pek bir önemi olduğu söylenemez. Çok ufak bir kısmı alınan parmak izleri dahi kesin sonuca götürür. Parmak izinde olduğu gibi topuk ve ayak parmağı izleri de kişiye hastır. Bunlar da aynı parmakta olduğu gibi izleri alınarak kullanılabilir.

Not: İki kişinin aynı parmak izine sahip olabilme ihtimali milyarda bir ihtimalden daha azdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]