Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]


Türkiye'de bir dönem sıkça karşımıza çıkan, günümüzde de devam etmekte olan cinayet ve suç türüne yüzeysel bir bakış.


Adli Araştırma - Çok büyük kısmı ataerkil toplumlarda gerçekleşen töre ve namus cinayetleri özellikle geri kalmış ve feodal yapılı toplumlarda sıkça görülen cinayet türüdür. Batı toplumlarında "onur suçu" şekilde tanımlanan töre ve namus cinayetlerinden özellikle kadın ve kızlar etkilenmektetir. Bu cinayet türünün nedenleri arasında genellikle aldatmak, evlenmek istememek, boşanma isteği, cinsel saldırıya uğramak gibi gerekçelerin yanı sıra birçok başlık daha yer alır. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından sunulan tahmin verilerine göre yılda 5 bin kadın ya da kız, bu tarz cinayetlere kurban gitmektedir. 


İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından töre ve namus suçları (onur suçları) aile onurunun zedelenmesi gerekçesiyle işlenen suçlar olarak tanımlanmıştır. Bu suçlar kadının darp edilmesi, öldürülmesi, sakat bırakılması gibi birçok şiddet türünü içerebilir. Gerekçeleri arasında ailenin seçtiği kişiyle evlenmemek, cinsel saldırı kurbanı olmak, boşanmak ya da boşanmaya çalışmak, zinada bulunmak ya da zina iftirasına uğramak gibi birçok nedenden olabilir. Nedenlerin temelinde yatan düşünce genel olarak "ailenin onuru zedelendi" anlayışıdır. Kadınlara uygulanacak şiddet bu anlayış çerçevesinde temele oturur. Töre ve namus suçları genellikle erkek bireyler tarafından kadın bireylere yönelik gerçekleştiriliyor olsa da gey namus cinayetleri de görülmektedir. 


Türkiye'de onur suçları

2008 yılında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı İnsan Hakları Başkanlığı tarafından hazırlanan rapor maalesef devlet eliyle hazırlanan en güncel rapordur*. Rapora göre Türkiye'de töre ve namus suçlarının en çok görüldüğü bölgeler İstanbul, Ankara ve İzmir'dir. Bu suçlara karışanların çok büyük kısmı Doğu Anadolu veya Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelmektedir. Rapor bünyesinde ayrıca İstanbul'da her hafta en az bir namus cinayeti işlendiği bilgisine yer verilmiştir.


Töre ve namus cinayeti nedenleri

Türkiye'de işlenen töre ve namus cinayetlerinin büyük kısmı yasak aşk, cinsel saldırı veya cinsel taciz nedenlidir. Bu nedenden başka kan davası ile kız alma ve verme gibi nedenler de ön plana çıkmaktadır. Cinayetleri işleyenlerin çok büyük bir kısmı 18-35 yaş aralığında yer alırken yüzde 10'a yakın bir kısmı suç işlemesi yönünde teşvik edilen çocuklardan oluşmaktadır. Yargılanma sürecinin ardından maalesef acı bir tablo olarak cezaevine giren suçluların büyük kısmı pişmanlık duymadığı gibi "namusunu temizleyen" kahraman olarak görülebilirler.


Türkiye'de eşcinsel töre cinayetleri

Türkiye'de transeksüel ya da eşcinsel olduğu gerekçesiyle öldürülen insanlar da dönem dönem karşımıza çıkmaktadır. Bunların en büyük örneği 2008'de gerçekleşen Ahmet Yıldız cinayetidir. Yıldız Şanlıurfalı varlıklı ve dindar bir ailenin çocuğudur. Eşcinsel olduğunu ailesine açıkladıktan sonra babası tarafından İstanbul'da vurularak öldürülmüştür. 


*Maalesef Adli Araştırma olarak yaptığımız araştırmalarda töre ve namus cinayetleri ile ilgili daha güncel bir resmi kaynak bulamadık. Bulduğumuz takdirde içerik güncellenecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]