Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]Carl Panzram idam edilmeden öncesine kadar 21 kişiyi öldürmüş 1000'i aşkın cinsel saldırı suçuna karışmıştı.


Adli Araştırma - Carl Panzram diğer seri katillerin aksine tutuklandıktan sonra ılımlı davranmaya başlamış bir seri katil olmamasıyla ünlü. 1.80 boyu, dövmeleri ve aksi bakışlarıyla oldukça sert görünen bu adam gerçekten de vicdansız bir seri katil. Panzram'ın değişmez bir seri katil olmasının altında yatan ise insanlara karşı olan nefreti. Kendi de dahil bütün insanlardan nefret ettiğini söyleyen Panzram'ın suç ile ilişkisi kendi anlattıklarına (daha doğrusu yazdıklarına) göre 8 yaşından itibaren başlıyor. 


1891 yılında Minnesota'da bir ailenin 8 çocuğundan biriydi Carl Panzram. Kendi anlattıklarına göre 6 yaşında ufak tefek hırsızlıklar yapmaya ve yalanlar söylemeye başlamıştı. 11 yaşına geldiğinde sarhoş olup çevreye saldırmaktan ıslahevine girmeyi başarmıştı. Girdiği Red Wing Islahevi'nde boya atölyesi denilen bölüme oldukça fazla girip çıktı. Buraya boya atölyesi denmesinin sebebi çocukların her tarafının morluklar ve kan içerisinde ayrılmasıydı. Panzram burada defalarca kez cinsel saldırıya da uğradı. 


Cinsel saldırıya uğradı, dövüldü, cinsel saldırıda bulundu

Islahevinden ayrılmasının ardından yük trenlerine sızarak buralarda yatıp kalkmaya başlar. Bir defasında bu yük trenlerinden birinde bir grup serseri tarafından cinsel saldırıya uğrar. İleride yazdığı kitapta bu durumu onu daha mutsuz daha hasta ama daha akıllı bir çocuk olmasına yol açtığını savunur. Yıl 1915'i gösterdiğinde azılı bir suçlu haline gelen Panzram, California ve birçok eyalette soygunlara karışır, kundakçılık yapar ve yetişkin erkek ile çocuklara cinsel saldırı gerçekleştirir. Devam ettirdiği bu yaşama doğal olarak çok fazla devam edemez ve yakalanıp birçok defa sahte isimlerle hapse girer çıkar. Bu çıkışların büyük kısmı hapishanelerden kaçış şeklindedir.


1906'da henüz 15 yaşındayken bir ıslahevi görevi gören Montana Reform Okulu'ndan kaçar. 1907 yılında sarhoş olduğu bir anda Amerikan ordusuna katılır. Ancak 1908 yılında hırsızlık nedeniyle ordudan atılır ve yargılanır. O dönem savaş bakanı olan William Howard Taft tarafından cezası onanır ve Panzram 2 yıllığına Leavenworth Askeri Cezaevi'ne girer. Taft ismi Panzram'ın unutamadığı ve sürekli suçladığı bir isim haline gelir. Daha sonra yazdığı üzere Leavenworth içinde kalan tüm iyiliği ondan alıp götürmüştür.


Panzram'ın diğer seri katillerden ayıran bir diğer noktada burada ortaya çıkar. Tüm insanlardan ve hatta kendinden nefret ettiğini açıkça dile getirmekten çekinmez ama polisler ve memurlardan daha çok nefret eder. Verilen talimatları uygulamaz, direnir ve fırsat bulduğunda saldırır. Bu yüzden girdiği hapishanede gardiyanlar da Panzram'a oldukça sert davranır. Yine kendi anlattıklarında iddia ettiği üzere saatlerce tavandan sarkıtıldığı ve hamamböceği dışında yiyecek bir şeyler bulamadığı olur.


Amerikan'ın eski başkanı'nın evini soyar...

Çok sayıda hırsızlık, kundakçılık ve cinsel saldırıya karışmış olan Carl Panzram bir başka suçlu olan Otto Hooker ile tanışana kadar herhangi bir cinayete karışmış değildi. 1913 girdiği cezaevinde Hooker'ın kaçmasına çalışırken Hooker'ın bir gardiyanı öldürmesine yardımcı olur. İlk cinayetine direkt olarak değil dolaylı olarak katılmıştır. 1918 yılına kadar daha birçok cinsel saldırı olayına daha karışır. Ancak cinayetlere hala mesafeli olarak durmaktadır.


1920'ye gelindiğinde ise William Howard Taft'ın evini soyar. Panzram, Taft'ı Leavenworth'a girişi nedeniyle suçlamaktaydı. Evini soyduğu dönemde Taft Savaş Bakanlığı görevini bırakmış, üstüne Amerikan Başkanlığı yapmış bir isimdi. Panzram'ın Taft'ın evinden çaldıkları ufak bir servet ederindedir. 


Panzram'ın cinayetleri

Taft'ın evinden çaldıklarıyla hatrı sayılır bir para elde eden Panzram bir yat satın alır. Bu yat için bir grup denizciyi çalışma vaadiyle kandırır. New York yakınlarında hepsini sarhoş ettikten sonra cinsel saldırı gerçekleştirip tabancayla vurarak denize atar. Cinayetler söz konusu yatın karaya oturup battıktan sonra ortaya çıkar. Kendi iddiasına göre 10 kişiye cinsel saldırı gerçekleştirip öldürmüştür.


Cinayetlere başlamasının ardından yine dönem dönem hapse girip çıkan Panzram rotasını Güney Afrika'ya çevirir. Burada küçük bir çocuğa cinsel saldırı gerçekleştirdikten sonra bir tekne kiralayarak 6 kürekçiyle anlaşır. Kendi iddiasına göre kürekçileri vurarak timsahlara yedirir.


Güney Afrika'da işlediği suçlar yüzünden arandığını öğrenince tekrar Amerika'ya kaçar. Burada çeşitli işlerde çalıştıktan sonra cinsel saldırı ve cinayetlere kaldığı yerden devam eder. Bir polis şefine ait tekneyi çaldıktan sonra iş vaadiyle kandırdığı bir adamı teknede alıkoyar ve günlerce cinsel saldırılarına devam eder. Tekneyle yolculuk ederken bir hırsızın kendisini soymaya çalıştığını ve onu vurup denize attığını iddia eder. Cinsel saldırı mağdurunun tekneden fırsat bulup kaçabilmesiyle tekrar cezaevine döner. Birçok suçtan yargılanır ve 1928'e cezaevinde kalır.


Carl Panzram'ın idamı

1928'de cezaevinden çıkar çıkmaz bir suç üzerinde yakalanır ve 25 yıl hapis cezası alır. Cezaevine girdiğinde kendisini rahatsız eden ilk adamı öldüreceğini söyler. Bu sözünü yerine getirmesi uzun sürmez, çamaşırhane sorumlusu Robert Warnke'yi kafasına demir çubukla vurarak öldürür ve idam cezasına çarptırılır. Kendinden ve herkesten nefret eden Carl Panzram; "Keşke tüm insanlığın tek bir boynu olsaydı da kırabilseydim" demiştir. İdam cezasından kurtarılma çabalarına karşı çıkar. İdam edilmeden hemen önce infaz memuruna "Senin oyalandığın zamanda ben 10 adam öldürürdüm" diye çıkışır. 


Not: Bir görevli idam gününü bekleyen Panzram'a sigara ve yiyecek alabilmesi için 1 dolar verir. Lesser Henry Philip isimli bu adamın iyiliğine oldukça şaşıran Panzram bu adamla yakın dostluk ilişkisi kurar. Panzram'a kalem ve kağıt veren Philip sayesinde Panzram hayat hikayesini yazmıştır. Anlatılanların büyük kısmı bu otobiyografiden alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]