Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından hazırlanan 2020 kadın cinayetleri raporuna göre 300 kadın öldürüldü.


Adli Araştırma - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2020 yılında işlenen kadın cinayetlerine yönelik hazırladığı raporu yayınladı. Platformun yayınladığı rapora göre 2020 yılında 300 kadın öldürüldü. Bu cinayetler dışında işlenen cinayetlerin 171'i ise kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçti.


Korona virüs salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de insanlar sosyal yaşamdan uzaklaştı, daha çok eve kapandı. Salgınla beraber hastalık yüzünden kaybettiğimiz binlerce insanın yanı sıra kadına yönelik şiddet de patlama yaptı. Türkiye'nin kanayan yaralarından biri olan kadın cinayetleri 2020 yılında da engellenemedi. 


Katiller; koca, eski eş, eski sevgili...

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yayınlanan raporda işlenen kadın cinayetlerinin 171'inin şüpheli ölüm olarak kayda geçtiği vurgusu yapıldı. 300 kadından 182'sinin neden öldürüldüğü belirlenemedi. 96 kadın boşanmak istemek, barışmak istememek, evlilik teklifini reddetmek, cinsel ilişkiye karşı çıkmak gibi nedenlerle öldürüldü. 22 kadın ise ekonomik nedenlere dayalı gerekçelerle canından edildi.


Raporda öldürülen 300 kadının 97'sinin kocası, 54'ünün birlikte olduğu erkek, 38'inin tanıdığı biri, 21'inin eski sevgilisi, 18'inin oğulları, 17'sinin babaları, 16'sının akraba, 8'inin eski birlikteliği, 5'inin kardeş, 3'ünün tanımadığı kişi tarafından öldürüldüğü bilgisi verildi.


Platform tarafından yapılan açıklamada 182 kadının neden öldürüldüğünün tespit edilememesine tepki gösterildi. Adil yargılanmanın yapılabilmesi için kadınları kimin neden öldürdüğünü ortaya koymak gerekliliğinin vurgusu yapıldı. Platform ayrıca kadın cinayetlerinin bitirilmesi için adil yargılama, katillere caydırıcı cezalar verilmesi ve önleyici tedbirlerin uygulanması gerektiğinin altını çizdi.


Kadın cinayetlerinin çoğu evde işleniyor

300 kadından 181'inin evinde öldürüldüğü bilgisine yer verilen raporda bunu 48 ile sokak ortasında işlenen cinayetler takip ediliyor. Rapora göre kadın cinayetlerinin geri kalanı 14'ü arazilerde, 11'i arabalarda, 5'i otellerde, 4'ü ıssız yerlerde ve 1 kömürlük ile 1 kuaförde gerçekleşti.


Cinayetlerin çoğu silahlarla işlendi!

Öldürülen 300 kadının 170'i ateşli silahlarla öldürülürken bunu 83 ile kesici aletler takip etti. Cinayetlerin geri kalanlarından 26'sı boğmak, 10'u darp sonucu, 2'si yakmak, 1'i kimyasal madde ve biri yüksekten atmak suretiyle gerçekleştirildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]