Ankara’da bir otelin 5. katından düşmesinin ardından hayatını kaybeden 17 yaşındaki Gamze Açar’ın istismara uğradıktan sonra cinayete kurban gittiği ortaya çıktı.

Adli Araştırma – 17 yaşındaki Gamze Açar, geçtiğimiz yıl 31 Ekim’de iş görüşmesi için gittiği Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelin 5. katından düşmüş ve hayatını kaybetmişti. Şüpheli bulunan cinayetle ilgili başlatılan soruşturmada 5 şüpheliye çocuğun nitelikli cinsel istismarı, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve kasten öldürme suçlamalarıyla ağırlaştırımılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Mahkemenin kabul ettiği iddianamede Rıza D. isimli şüphelinin kendisini patron olarak tanıtıp Gamze Açar’ın güvenini kazandığı ve çocuğun gece saatlerinde gidecek yeri olmadığını bilerek gece 01.30 sularında oteldeki odasına götürdüğü bilgisi yer aldı. Odada aynı davada yargılanan diğer 4 şüpheli Mustafa Emre D., Emre E., Mehmet D. ve Hüseyin G.’nin bulunuyordu. Dava dosyasında şüphelilerin birlikte hareket ederek Açar’a şiddet kullanıp cinsel istismarda bulundukları ve Açar’ın yardım istemek üzere balkona çıkmasının ardından balkondan aşağı attıkları bilgisi paylaşıldı.

Tırnaklarında DNA bulundu

Adli Tıp Kurumu raporlarına da yer verilen iddianamede Gamze Açar’ın elbise ve tırnaklarında şüpheli 5 kişiye ait DNA örneği bulunduğu bilgisine yer verildi. Bu bilgiden yola çıkılarak şüphelilerin çocuğa karşı zorla cinsel istismarda bulunduğu ve çocuğun buna karşı koymak amacıyla mücadele verdiğinin delillendiği belirtildi.

Açar’ın ölümünün ardından şüphelilerin uyuşturucu krizi nedeniyle intihar ettiği iddiasına da değinilerek bunun gerçek olmadığı bilgisi verildi. Mahkeme heyeti, Kimya İhtisas Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan Toksikoloji Şubesi’nden edinilen raporda Gamze Açar’ın kanı ya da saçında uyuşturucu madde izine rastlanmadığını ifade etti.

Çantasına uyuşturucu koymuşlar

Şüphelilerin uyuşturucu krizine girip intihar ettiği iddiasını güçlendirmek için Açar’ın çantasına uyuşturucu koyabileceği iddiasına da yer verildi. Dayanak olarak şüphelilerden Rıza D.’nin telefon kayıtlarında yer alan Açar’a uyuşturucu kullanıp kullanmadığını sorduğu konuşmaları sunuldu. Rıza D.’nin teklifine karşın çocuğun istekli davranmadığına atıfta bulunarak uyuşturucu bağımlılığının gerçeği yansıtmadığını, maktulün uyuşturucu bağımlısı olması halinde kimseye sorma gereği duymadan, lavaboda uyuşturucu kullanabileceği bilgisi de verildi. Ayrıca şüpheli Rıza D.’nin verdiği ifadede sabaha kadar uyumadığı iddiasına yönelik olarak da Gamze Açar’ın kaçmasını engellemek amacı taşıyabileceği ifade edildi.

 

Rıza D. İzmir’de benzer bir olaya karışmış

İddianamede yer alan bilgilere göre 5 kişi anlaşıp, birlikte hareket ederek Açar’ı otel odasında zorla tuttu. Birçok defa cinsel saldırı gerçekleştirdikleri Açar fırsat bulduğunda yardım için bağırarak balkona koştu. Panikleyen şüpheliler işledikleri suç ortaya çıkacağı endişesiyle Açar’ı balkondan atarak ölümüne yol açtı. 

İddianamede ayrıca şüpheli Rıza D.’nin İzmir’de de benzer bir olaya karıştığı vurgulandı. Rıza D.’nin İzmir’de karıştığı olayın da 4 kişiyle birlikte gerçekleştirildiği ve 4 kişinin tehdit, şantaj ve cinsel saldırı suçlarından yargılandığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Casus yazılım Pegasus hakkında bilinenler
Sonraki Makale And Dağları’na düşen uçak: Ölen arkadaşlarını yemek zorunda kaldılar