ABD’de 1989 yılında işlenen cinayet, 32 yılın ardından sadece 0.12 nanogram DNA ile çözüldü.

Adli Araştırma – Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 1989 yılında Las Vegas’ta öldürülen Stephanie Isaacson’un ölümü 32 yıldır çözülememişti. Cinayetin ardından olay yerinden alınan 15 hücrelik sadece 0.12 nanogram ağırlığında DNA örneği cinayetin çözülmesini sağladı. Adli tıp tarihinde ilk defa bu kadar düşük bir oranda DNA örneği ile katilin tespiti sağlandı.

Stephanie Isaacson 32 yıl önce öldürüldüğünde sadece 14 yaşındaydı. En son okula giderken görülmüş bir daha kendisinden haber alınamamıştı. Yapılan araştırmada Isaacson’un cesedi okula giderken kullandığı güzergahta bulunmuştu. Elde edilen kanıtlar o dönemin teknolojisiyle değerlendirilememiş ve katil bulunamamıştı. Stephanie’nin cinsel istismara uğradıktan sonra boğularak öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Katil intihar etmiş

DNA’nın günümüz teknolojisiyle çözümlenmesinin ardından katilin kimliğine de ulaşılabildi. Polise bir vatandaş tarafından yapılan bağış sayesinde DNA örneği Teksas’ta bulunan Othram isimli genom dizileme laboratuvarına gönderildi. Soy veritabanı üzerinde çalışmalarıyla bilinen laboratuvar ilk etapta katilin kuzeniyle eşleşme sağladı. Yapılan tetkilerde katilin Darren Roy Marchand olduğu ortaya çıktı.

1986 yılında işlenen bir başka cinayetin de şüphelisi olan Marchand’ın DNA’sı hali hazırda polisin elinde mevcuttu. Bir kadını öldürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınan Marchand delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakılmıştı. 1995 yılında ise intihar etmişti.

Katilin belirlenmesinin ardından yazılı açıklama yapan anne Isaacson, katilin ortaya çıkarılmasının kendilerini mutlu ettiğini vurguladı. Davanın çözüleceğine dair inançları olmadığı halde katili bulmalarının memnun edici olduğunu söyleyen anne Stephanie için adalet sağlanamamasının için üzücü olduğunu ekledi.

Tarihte bir ilk

Normal şartlar altında DNA eşleşmesi sağlamak için uygulanacak genom dizilemesinde en az 750-1000 nanogram DNA örneği gerekiyor. Bazı durumlarda olay yerinde bu miktarlarda DNA bulmak mümkün olmuyor. Bu olayda da Stephanie’nin cinsel bölgelerinde 0.12 nanogramlık örnek elde edilebilmişti. Bu yaklaşık 15 hücreye karşılık geliyor. Tarihte ilk defa bu kadar az bir örnekle cinayet aydınlatılmış oldu.

DNA eşleşmesini sağlayan Othram laboratuvarı da konuya dair açıklama yaptı. Az miktarda DNA ile katille eşleşme yakalamayı başaran laboratuvar tarih boyunca aydınlatılamamış diğer cinayetlerin de üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu. Laboratuvarın şu an üzerinde çalıştığı olay ise 1881 yılında işlenen birden fazla cinayeti içeren bir dava.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Ted Bundy: Amerikan’ın en meşhur seri katili
Sonraki Makale Casus yazılım Pegasus hakkında bilinenler