Kadın cinayetlerinde OECD ülkeleri arasında ilk sırada yer alan Türkiye’de 1 Ocak’tan Temmuz ayına kadar 201 kadın öldürüldü.

Adli Araştırma – İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından toplumun birçok kesiminden tepki sesleri yükselmişti. Kadına karşı şiddete yönelik yaptırımlar ve müdahaleyi öngören sözleşme kadın cinayetlerini de durdurmayı öngörüyordu. Türkiye kadın cinayetleri açısından OECD ülkeleri arasında başı çekerken ülkede her gün kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı ve cinayet olayları artarak çoğalıyor. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu her yıl hazırladığı raporlarıyla durumun ciddiyetini gözler önüne sermeye devam ediyor. 2021 yılı için geçen süreyi göz önüne alan platform, bu yıl da kadınlara yönelik şiddet eylemlerinin artarak devam ettiğini gösterdi.

2020’de 410, 2019’da 474 kadın cinayete kurban gitti

Platform verilerine göre son 3 yıl içerisinde en çok kadın cinayeti 2019 yılında işlendi. 2019 yılında 474 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. 2020 yılında ise öldürülen kadın sayısı 410 olarak kayıtlara geçti. Bu kadınların yanı sıra 170’ten fazla kadının ölümü ise şaibeli olarak bulundu. 1 Ocak’tan günümüze kadar geçen sürede ise kayıtlara geçen kadın cinayeti sayısı 201. 

Kadın cinayetlerinde en büyük sıkıntı yaratan başlık ise bireysel silahlanma. Öldürülen kadınların neredeyse tamamına yakını ateşli silahlarla öldürüldü. Öldürülme nedeninin başını çeken sebep ise kadınların kendi istekleri doğrultusunda karar vermeleri. Bu bağlamda kadınların boşanmak istemesi cinayet nedenlerinin başını çekiyor.

Her yıl platform tarafından yayınlanan verilerde değişmeyen durumlardan biri cinayetlerin çok büyük kısmının 3 büyük şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de işleniyor oluşu. 2019 yılında gerçekleştirilen 474 kadın cinayeti aynı zamanda 2010’dan beri görülmemiş bir rakama karşılık denk geliyor.

2021 Haziran ayında 18 kadın…

Bu yıl sadece Haziran ayı içerisinde 18 kadın cinayete kurban gitti. Bu rakamın yanı sıra 20 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. Haziran ayında öldürülen kadınların birçoğu boşanmak istediği ya da barışmayı kabul etmediği için veya evlilik, sevgililik tekliflerini kabul etmediği için öldürüldü. Haziran ayı içerisinde öldürülen kadınlardan ikisi ise ailevi nedenler gerekçe gösterilerek cinayete kurban edildi. 

Öldürülen kadınların büyük çoğunluğu ise evde ve sokak ortasında öldürüldü. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Dyatlov Geçidi olayı
Sonraki Makale Eşini intihar süsü vererek öldürdü WhatsApp’tan yakayı ele verdi