Arşiv araştırması ya da bir diğer haliyle arşiv soruşturması Meclis’ten geçmesi beklenen 4 kanun teklifi arasında yer alıyor. Eğer Meclis’ten geçerse devlet kurumlarında çalışmayı planlayan insanlara dair yapılması planlanan bir takım süreci beraberinde getirecek.

Adli Araştırma – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda muhalefet partilerinin oylarıyla reddedilen arşiv araştırması Meclis’e tekrar getirildi. 4 kanun teklifini içeren düzenlemenin meclisten geçmesiyle beraber devlet kurumlarına yapılan atamalara dair bir araştırma süreci yapılması gerekecek. Arşiv araştırmasını içeren “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi” Meclis’ten geçerse göreve atanması planlanan kişiler hakkında toplanan veriler oluşturulacak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilecek. Komisyon bu bilgileri değerlendirerek kişilerin atanması ya da atanmaması yönünde fikir beyan edecek.

Arşiv araştırması nedir?

Söz konusu yasa geçtiği takdirde söz konusu kişinin hakkında yakalama kararı olup olmadığı, istihbarat veya kolluk kuvvetlerinde adli sicil kaydı bulunup bulunmadığı gibi bilgilere bakılacak. Kısacası adından da anlaşılabileceği gibi devlet arşivleri incelenerek kişinin atanmasında sorun olmadığı hakkında bilgi elde edinilecek. 

Arşiv araştırmasını Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve ilgili yerel idare amirlikleri güvenlik soruşturmasının yanı sıra arşiv soruşturmasını yürütecek. Arşiv araştırmasında kişinin birinci derece akrabaları ve eşlerin de bilgileri taranacak. Arşiv araştırması kamu yöneticileri başta olmak üzere milli güvenlik açısından önemli ve kritik görevler alan kişilerin atanmasında gerçekleştirilecek.

Arşiv araştırmasında nelere bakılıyor?

Güvenlik soruşturmasıyla birlikte yürütülecek arşiv araştırmasında ilk olarak kişinin kimlik kayıtlarının doğruluğu kontrol edilecek. Kimlik kontrolü, uyruğu veya daha önce yabancı bir devlet vatandaşlığında bulunup bulunulmadığı incelenecek. Bunu polis ve istihbarat teşkilatlarının kayıtlarında kişinin isminin yer alıp almadığı kontrolü takip edecek. 

Kişinin terör örgütleriyle bağı olup olmadığı kontrolü de arşiv araştırmasında yer alan bir diğer başlık. Milli Güvenlik Kurulu tarafından alınan kararlarla devlet güvenliğine karşı faaliyette olduğu yönünde karar olan yapılara üyelik olup olmadığı da kontrol edilecek. Arşiv araştırmasında dikkat çeken bir diğer nokta ise 5816 sayılı kanuna muhalefet etmemiş olmak. Söz konusu kanun Atatürk aleyhine işlenen suçları içeriyor. Bu yasayla birlikte kişinin Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı davranmaması da aranan özellikler arasında yer alıyor.

Kişinin geçmişinde yabancı devletler ve oluşumlarla temas halinde olup olmadığı da mercek altına alınacak bir diğer konu. Bu noktada özellikle dikkat edilecek olan düşman veya düşman olabileceği değerlendirilen devlet temsilcileriyle ilişkide olunup olunmadığı olacak. Kişinin ilgi derecesi ve neden söz konusu kişi ya da yapılarla ilişkide olduğu inceleme altına alınacak.

Arşiv araştırmasında dikkat çeken bir diğer başlık ise kumar, uyuşturucu, içki, para ve menfaat düşkünlüğü. Arşiv araştırmasında bu düşkünlüklerin yanı sıra ahlak ve adaba aykırı davranıp davranılmadığı da araştırmaya dahil edilecek.

Arşiv araştırması ne kadar sürede tamamlanır?

Atamalardan önce devlet tarafından yapılan arşiv araştırması talepleri kuruma ulaştıktan sonra en geç 30 iş günü içerisinde tamamlanmak zorunda. Güvenlik soruşturmasının ise yine kuruma ulaştıktan 60 iş günü sonra tamamlanması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Metin Büyükşen ve Necla Büyükşen cinayeti çözüldü
Sonraki Makale Dyatlov Geçidi olayı