Tekirdağ’da ayrı yaşadığı eşini intihar süsü vererek öldüren katili WhatsApp konuşmaları ele verdi.

Adli Araştırma – Tekirdağ’da bir süredir ayrı yaşadığı eşini ormanlık alana götürerek öldüren Yunus Hamarat isimli adam cinayete intihar süsü vermişti. Ayrıntılar ortaya çıkmadan önce mahkemede tutuksuz yargılanmasına karar verilen katil, serbest bırakılmasının ardından kayıplara karışmıştı. Hamarat’ın insan kaçakçılarıyla irtibat kurarak Karadağ’a kaçtığı ortaya çıkmıştı. Talihsiz kadınının ölümünün intihar olmadığı, cinayet olduğu ise WhatsApp’tan öldürdüğü eşinin kardeşine attığı mesajla ortaya çıktı.

İstanbul’un Silivri ilçesinde 17 yaşındayken Yunus Hamarat ile evlenen Sarıgül Hamarat 3 çocuk dünyaya getirdi. 2018 yılına kadar sorunsuz giden evlilikte Sarıgül Hamarat eşinin kendisini başka bir kadınla aldattığını öğrendi. Kocasına kendisini neden aldattığını sorunca darp edilen talihsiz kadın evden de kovuldu. Öldürüleceği korkusuyla polise başvuran kadın 2018’in Ağustos ayında kadın sığınma evinde kalmaya başladı.

Kardeşine öldüreceğini mesaj attı

Kadın sığınma evinde geçirdiği bir günün ardından kendi ağabeyi ve eşinin ağabeyinin çağrısıyla barışmak üzere eşiyle yaşadığı eve döndü. Her iki ağabeyin ayrılmasının ardından çift tekrar kavga etti. 6 Ağustos’ta ise Yunus Hamarat eşini Silivri’de bulunan bir ormanlık alana götürdü. Yolda eşinin kardeşine mesaj atan adam, ablasını öldüreceğini söyledi. Kadının kardeşi kendisine atılan mesajı kimseyle paylaşmadı.

Eşini öldürüp intiharmış gibi gösterdi

Silivri’de ormanlık araziye geldikten sonra aracından inen Yunus Hamarat, eşi Sarıgül Hamarat’ı göğsüne tek el ateş ederek öldürdü. Eşi öldükten sonra eline tutuşturduğu tabancayla da bir el ateş ettiren katil koca ellerini yıkadıktan sonra kolluk kuvvetlerini arayarak olayı ihbar etti. Yunus Hamarat’ın iddiasına göre Sarıgül Hamarat intihar etmişti.

 

Mahkemeye çıkan katil kocanın 9 Ağustos’ta tutuklanması yönünde karar verildi. Tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanırken, savunmasını eşinin intihar ettiği üzerine yaptı. 9 Ocak 2019’da suçsuz olabileceği gerekçe gösterilerek Hamarat’ın yargılanmasına tutuksuz olarak devam edilmesi yönünde karar alındı. Serbest bırakılmasının ardından yargılanmasına devam edilen Yunus Hamarat’ın 10 Kasım 2020’de görülen duruşmasında karar verildi. Mahkeme Hamarat’ın yaptığı telefon görüşmeleri ve attığı WhatsApp mesajlarıyla suçlu olduğu yönünde karar açıklayarak müebbet hapis cezasını onaydı. Mesajları saklayan kadının kardeşi Erdal Sönmez’e ise 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Yurtdışına kaçtığı tespit edildi.

Tutuklama kararının ardından katilin yurtdışına kaçtığı ortaya çıktı. Yunus Hamarat’ın telefonla akrabalarını arayarak Karadağ’a kaçtığını söylediği belirlendi. Resmi kayıtlarda yurtdışına çıktığı belirlenemeyen Hamarat’ın, insan kaçakçıları aracılığıyla kaçtığı saptandı. Katilin Karadağ’a sahte pasaportla girdiği düşünülüyor.

Öldürülen Sarıgül Hamarat’ın ablası Özgül Dilek ise duruma isyan ederek katilin tutuksuz yargılandığını ve kendilerinin itiraz ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale 2021’in ilk 7 ayında 201 kadın öldürüldü
Sonraki Makale Ted Bundy: Amerikan’ın en meşhur seri katili