Adli Araştırma – Adana’da tefecilik yaparak 100’ün üzerinde kişiden 5 milyon 700 bin liralık haksız kazanç sağlayan çeteye operasyon düzenlendi. Şüphelilerden İbrahim Ünverdi’nin evinden balta çıkmış ve bu baltayla mağdurları tehdit ederek para aldığı öne sürülmüştü. 35 yaşındaki Ünverdi’nin 15’in üstünde suç dosyası olduğu ortaya çıktı. Öte yandan zanlının evinde yapılan aramalarda 85 bin liraya yakın meblağda 7 senet bulundu.

 

Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Mali Büro Amirliği ekipleri tarafından düzenlenen operasyon öncesi çete üyeleri 3 ay boyunca fiziki ve teknik olarak takip edildi. Çetenin 17 kişiden oluştuğunun belirlenmesi ve savcılık tarafından yakalama kararı verilmesinin ardından operasyon gerçekleştirildi. Polis ekipler 3 Ağustos’ta 17 adrese eş zamanlı baskın düzenleyerek çete üyelerini gözaltına almıştı.

 

Yüklü miktarda nakit ele geçirildi

Polisin düzenlediği baskınlarda şüphelilerin evinde 121 bin lira, 235 bin dolar, yaklaşık 10 bin euro ele geçirildi. Ruhsatsız tüfek ve tabancanın yanı sıra 2 milyon 350 bin lira tutarında senet, farklı isimlere ait 20’ye yakın tapu da bulundu. Tefecilik yaptığı öne sürülen zanlıların, tefecilik yaptıklarını gizlemek amacıyla emlak ofisi, oto galeri ve hırdavat mağazası işlettikleri, taksicilik ve pazarlamacılık yaptıkları iddia edildi. Yapılan aramalarda ayrıca pos makinası da ele geçirildi.

 

Baltayla tehdit

Evinde balta bulunan ve oto galeri işleten İbrahim Ünverdi’nin evinde bulunan baltanın Turgut Alp Baltası olarak bilinen balta olduğu öğrenildi. İddiaya göre Ünverdi tefecilik yaptığı kişileri bu baltayla tehdit ediyordu. İfadesinde konuya dair baltayla bahçede odun kestiğini öne sürdü. Ünverdi’nin daha önce bir kişiye 215 bin lira kaptırarak haberlere konu olduğu ortaya çıktı. Ünverdi’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan kişi mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, adliyeye sevk edilirken Ünverdi’nin tefecilik yaptığını öne sürmüştü.

Ünverdi’nin kasten yaralama, silahla tehdit ve tefeciliğin de dahil olduğu çok sayıda suçtan 20’ye yakın kaydı olduğu ortaya çıktı. Zanlının evinde yapılan aramalarda ele geçirilen F serisi 1 dolar için yaptığı bir alışveriş sonucu aldığı, eşinin dolar biriktirdiği ve unutulmuş bir para olduğu savunmasını yaptığı öğrenildi. Öte yandan evinde bulunan senetler için kendisinden mobilya ve beyaz eşya alan kişiler için düzenlediğini öne sürdü.

 

Kebapçıya çökmek istemiş iddiası

Şüpheliler arasında yer alan 42 yaşındaki Battal Kılıç’ın Adana’da kebapçılık yapan bir işletmenin Arif S. isimli ortağına 4 yıl önce 30 bin lira verdiği ortaya çıktı. Paranın 4 yılda 170 bin liraya yükseldiği ve borcunu ödeyemeyen Arif S.’den borcuna karşılık ortaklığını istediği iddia edildi. Buna karşın Arif S.’nin ortaklığı eşi üzerine devretmesinin ardından zanlı Kılıç’ın 60 bin liralık senedi işleme koydurup icra takibi başlattığı öne sürüldü.

 

17 zanlıdan 9’u tutuklandı

Eş zamanlı operasyonla gözaltına alınan 17 sanık, emniyette tamamlanan işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Zanlılardan 9’u çıkarıldığı mahkemede tarafından tutuklandı, biri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 7’si ise ifade vermelerinin ardından salıverildi. Tutuklanan sanıkların arasında İbrahim Ünverdi ve Battal Kılıç’ın da yer aldığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Piromani nedir?
Sonraki Makale Roy Sullivan: 7 defa yıldırım çarptı, aşk acısından öldü