Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]İnsalık her ne kadar günümüze kadar birçok başarım kaydetmiş olsa da insanlık tarih irili ufaklı birçok suçla doludur. Bu noktada dünyanın en zorlu 10 hapishanesini derledik.


Adli Araştırma - Hükümlülerin aldıkları cezayı geçirmesi için tasarlanan yapılara hapishane denir. Türkçe'de zindan, mahpushane ve tutukevi gibi eşanlamlıları olan hapishanelerin amacı ortaktır; işlenen suça göre hükümlüyü cezası boyunca dört duvar arasında tutabilmek. Topluma geri kazandırılabilecek suçlular daha kısa süreli cezalarla buralarda kalıyor olsa da büyük suçlar işlemiş hükümlüler ömürboyu cezaevlerinde tutulabilir. 


Küçük görülebilecek, daha kısa süre verilen cezaların geçirilmesi için çok yüksek güvenlikli bir hapishaneye gerek yoktur. Peki ya gerçekten suç makinesine dönüşmüş ya da gerçekten büyük suç işlemiş hükümlüler için? Bu suçlular genellikle ömür boyu hapis cezası alır ve dört duvar arasına girdikleri andan itibaren ömürlerini buralarda geçireceklerinden şüpheleri olmaz. Bu bağlamda ellerine geçebilecek her fırsatı değerlendirebilecekleri göz önüne alınmalıdır. 


Modern ve insan haklarına uygun hukukun geçerli olduğu ülkelerde genellikle ömür boyu hapis cezası çok nadir olarak uygulanır. Amaç mahkumun geleceğe dair umutlarını kırmamak ve topluma geri kazandırmaktır. Öte yandan gayriresmi olarak uygulanan, özellikle terör şüphelisi suçlulara karşı, hapis cezaları vardır ki oldukça ağır şartlar içerir. Kısacası başka bir tartışmanın konusu olacak bu fikirlere başka bir konuda değinmek gerekir. Ancak toplumu terörize eden, gayriresmi yapılanma içerisine girerek devlet yapılanmasına karşı çıkan, yer yer yozlaşmasına yol açan mahkumların kaçamayacaklarından emin olmak gerekir. Örnek olarak toplum düşmanı uyuşturucu baronları verilebilir. 


Peki dünyadaki en zorlu 10 hapishane neresi? Kaçması en zor olan 10 hapishaneyi derledik;

1 - Çin, Qincheng Hapishanesi

Qincheng dünyanın en yüksek güvenlikli hapishaneleri arasında yer almakla kalmıyor aynı zamanda ilginç bir rekora da sahip. Dünyanın en yüksek gözlem kuleleri bu hapishanede yer alıyor. Hapishanenin her bir alanı kameralarla izleniyor. Hapishanede görevli memur sayısı ise 5 bin. Deniz seviyesinin oldukça üstünde bir alana konuşlandırılmış bu yapı, dünyanın en zorlu 10 hapishanesinden sadece biri.

2 - Suriye, Tadmor Hapishanesi

Bir askeri hapishane olan Tadmor'un kapısı bulunmamakta. Palmira Antik Kenti'nin yakınlarında bulunan hapishaneye girişler ve çıkışlar tek bir yer altı tüneli vasıtasıyla sürünerek gerçekleştirilebilmekte. İnsan hakları konusunda oldukça geri kalmış bir hapishane olan Tadmor'a giren mahkumların içeri girer girmez zincirlere bağlandığı ve işkencenin günlük bir rutin olduğu söylenilmekte. Hapishane şu an harap edilmiş durumda. 2015 yılında Palmira'nın IŞİD'li teröristlerin eline geçmesinin ardından Tadmor patlatılarak yıkıldı. 


Yıkılmadan önce hapishanenin karnesi yine çok parlak değildi. Sadece terör örgütü militanları değil muhalif olanların da bu hapishaneden geçtiği söyleniyor. Bunlarla beraber hapishanede gerçekleştirilen idam sayısı azımsanamayacak kadar fazla.

3 - Amerika Birleşik Devletleri - Camp Delta

Guantanamo'da bulunan meşhur Amerikan hapishanesi. Askeri bir üs içerisinde yer alan bu hapishaneden kaçabilecek mahkumun karşısında göreceği ilk şey Amerikan üssünde görevli askerlerdir. Hapishane oldukça ünlenmiş işkence yöntemleriyle meydana gelmiştir. Hapishanede bulunan her bir mahkum başına 12 hapishane memuru düşmektedir. Bu memurların tamamı ABD subay ve askeri polislerinden oluşmaktadır. ABD'li mahkumların giydiği turuncu tulumların aksine bu hapishanede beyaz tulumlar giyilmektedir.


Kampta yeni gelen mahkumlar maksimum güvenlikli bölgede karşılanır. İlk etapta hücrelerinde yalnız bırakılırlar, yaptıkları işbirliğine ve sağladıkları faydaya göre diğer mahkumlarla kalmaya ve yemek yemeye başlayabilirler. Hapishane bir dönem gündeme düşen işkence ve taciz videolarının ardından en azından işkence konusunda biraz yumuşama göstermiş olarak düşünülüyor.

4 - Japonya - Fuchu Hapishanesi

Japon teknolojisini hapishanenin olmazsa olmazlarıyla birleştirilerek (duvarlar) elde edilmiş hapishanedir. Tamamen üstün teknolojiyle donatılmış olan Fuchu'da en ufak bir aykırılık işareti tarihin en gelişmiş alarm sistemini aktif hale getirir.

5 - Hindistan - Arthur Road Hapishanesi

1926 yılında inşa edilmiş olan Bombay'ın en büyük ve ilk hapishanesidir. 1972 yılında merkez hapishane olarak belirlendi. İlk etapta 800 mahkum barındıracak kapasitede yapılmış olan hapishane Bombay Merkez Hapishanesi olarak da geçiyor. Bugünlerde hapishanede 2 bin 900 mahkum barınmakta. En ünlü mahkumlarını aşırı islamcı teröristler oluşturuyor. Maksimum güvenlikli hapishane statüsünde olan bu hapishaneden bugüne kadar kaçabilen kimse olmadı.

6 - Amerika Birleşik Devletleri - Souza-Baranowski Hapishanesi

1972 yılında Norfolk Hapishanesi'nde bir mahkuma karısı tarafından gizlice silah temin edildi. Mahkum edindiği silahlarla gardiyan James Souza ve eğitmen Alfred Baranowski'yi vurarak öldürdü. 1998 yılında bu iki kişinin isimleri verilerek Souza-Baranowski Center açıldı. Massachusetts'te yer bu hapishanenin güvenlik sınıfı "Süper Maksimum". İsmini aldığı olaya bakıldığında oldukça mantıklı geliyor. Hapishanenin en önemli noktası ise tüm teknolojisinin bizzat MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştiriliyor olması.

7 - Amerika Birleşik Devletleri - Terre Haute

Indiana'da bulunan Terre Haute'ye ilk defa cezaevi Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Franklin D. Roosvelt'in taliamtıyla inşa edildi. İlk etapta mahkumlar için duvarları olmayan, topluma geri kazandırma amacı güden bir cezaevi olarak inşa edilmişti. Hatta öyle ki çeşitli psikolojik yöntemler üzerinde çalışılıyor, mahkumların birbirleriyle etkileşimi maksimum seviyede tutuluyordu. Ancak 1993'te federal hükümet Terre Haute'yi infaz sırası bekleyen mahkumlar için bir cezaevine dönüştürdü. Kısacası infazların gerçekleştirildiği bir hapishane haline geldi. Yazının girişinde de bahsettiğimiz gibi hayata dair hiçbir beklentileri kalmayan, ölümü bekleyen ve bulduğu fırsatı anında değerlendirecek mahkumlar burada tutuluyor. Bu bağlamda hapishanenin yüksek güvenlikli olduğunu, her karesinin takip edildiğini söylemeye gerek yok. 1963'ten beri ABD Federal Hükümeti tarafından 16 idam gerçekleştirildi ve bu idamların tamamı Terre Haute'de gerçekleşti. Günümüzde ABD'de infaz sırası bekleyen 46 mahkum bulunuyor, bunların 42'si Terre Haute'de tutuluyor.
8 - Fransa - La Sante 

Fransa ve giyotin ilişkisini oldukça iyi anlatan bir örnek olsa gerek. Fransız Devrimi'nden sonra hapishane olarak kullanılan bir yapının yerine 1867'de inşa edildi. 1972 yılına kadar hapishanede giyotinle idamlar devam etti. 2000 yılında hapishane müdürü tarafından şartların kötülüğünün anlatıldığı kitabın yayınlanmasına kadar çok ağır koşullarda mahkumları barındırdı. Kitaptan sonra işler değişti. La Sante'nin geçmişinde mahkum olarak soykırımcılar, diktatörler, seri suçlular ve gangsterler yer aldı. Bunlardan bazıları giyotinle idam edildi. Şu an yüksek güvenlikli hapishane olarak hizmet veriyor.
9 - Amerika Birleşik Devletleri - Alcatraz Federal Hapishanesi 

Tarihin belki de en meşhur hapishanelerinden biri. Kaçış yapılamadı demek yanlış olur. Bir ada üzerinde kurulmuş bu hapishaneden defalarca kaçış girişimi oldu. Ancak en yakın kara parçasına 2.5 kilometre mesafede olan adadan kaçan mahkumlar ya yakalandı ya da boğulan cesetleri bulundu. 1950'ler ve erken 1960'lar Amerikası'nın en ağır suçluları bu cezaevinde muhakkak bir süre konakladı. Al Capone bu cezaevinin misafirleri arasındaydı. Cezaevi 1963 yılında kapatıldı.

10 - Amerika Birleşik Devletleri - ADX Florence

Süper Max sınıfında bir başka Amerikan hapishanesi. Mahkumların tamamı personele ya da diğer mahkumlara zarar verebilecek kişilerden oluşuyor. Hapishanede görevli memurların tamamı özel birim olarak yetiştiriliyor. Günün 24 saati gözetim altında tutulan mahkumlar günün 23 saati yalnız olarak hücrelerinde tutuluyor. Federal bir hapishane olmasına karşın, eyaletlerden çeşitli özellikler taşıyan mahkumları da ağırlayabiliyor. Bu mahkumların genel özelliği normal hapishanelerde zapt edilemiyor oluşları. Bu hapishanede 3 yıl geçiren mahkumlar değişim geçirip geçirmediklerine bakılarak başka hapishanelere transfer edilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]