Full width home advertisement

İlginç Olaylar

Suç ve Suçlular

Adliye Haberleri

Post Page Advertisement [Top]

 


Avusturya'nın başkenti Viyana'da 10 yaşındayken okulunun önünden kaçırılan Natascha Kampusch 8 yıl sonra kendisini kaçıran adamın elinden kaçmayı başarmıştı.


Adli Araştırma - 2 Mart 1998'de evinden çıkıp okuluna giden Natascha Kampusch, okuluna giremeden kaçırıldı. Polis tarafından yapılan tüm aramalara karşın bulunamayan Kampusch hakkında çok sayıda ihbar gelmesine rağmen bu ihbarların hiçbirinin karşılığı yoktu. Yapılan ihbarların büyük kısmı çocuğun öldürülüp gömüldüğü üzerineydi. Bu nedenle çok sayıda kazı çalışması da yapılmıştı. Oysa Kampusch 44 yaşındaki elektrikçi Wolfgan Priklopil tarafından kaçırılmış, 8 yıl boyunca izine rastlanılmayacaktı. 


Okulunun önüne geldiğinde arkasından uzanan bir el ağzını kapattı. Bağırmasına fırsat vermeden beyaz bir minibüsün içine çekti. Kampusch bağırmak istemesine karşın bağıramadı. Kendi anlatımına göre  öleceğini düşündü, bu yüzden başka hiçbir şeyden korkmadı. Kendisini "nasıl olsa öleceğim" diyerek rahatlatmaya çalıştı, son saatlerini en azından kafasında daha rahat geçirmek istiyordu. Beklediği gibi olmadı, kaçırılması 8 yıllık esaretinin başlangıcıydı.
Priklopil kaçırmadan önce hazırlık yapmış

Kampusch 8 yıllık esaret yaşayacağı eve getirildiğinde ilk olarak Priklopil tarafından bodrum katına yerleştirildi. Priklopil kaçırma eylemine girişmeden önce bodrum katını düzenlemiş, bir zindan haline getirmişti. Kaçırılan çocuk 6 ay boyunca burada kaldı. Tutsak kaldığı döneme dair sıkça açlıkla başbaşa kaldığını söyledi. Priklopil küçük çocuğun 6 ay sonra eve çıkmasına izin vermeye başladı. 2 yıl sonra ise radyo dinlemesine izin verdi. 


Kampusch eve çıkmasına izin verilmeseydi aklını yitirebileceğini söyledi. Yaşadığı açlık nedeniyle de kan dolaşımında sorun yaşadığını, düşüncelerini toplayamadığını ve sadece basit fikirler üretebildiğini... Özellik 6 aylık karanlık hücrede geçirdiği zamanda her sesin beyninde patladığını ve düşünmenin acı verip bir süre sonra işkenceye dönüştüğünü de söyledi. The Sun gazetesi Kampush'ün her gün cinsel saldırıya uğradığını da iddia etti.


Sık sık intihar etmekle tehdit etti

Prikopil ve annesinin arasında sevgi dolu bir ilişki olduğunu bildiğini söyleyen Kampusch, buna zarar vermek istemediğini söyledi. Priklopil'in kendisi kadar güçlü olmadığını, kendisinin ise sağlıklı bir sosyal çevrede yetiştiğini belirtti. Mutlu olmasa da Priklopil'in aksine sevgi dolu bir ailede yetişmişti. Priklopil ise sadece annesiyle karşılıklı sevgiye sahipti ve Kampusch'ün sahip olduğu hiçbir şeye sahip değildi.


Priklopil her fırsatta Kampusch'u kontrol ediyordu. Kaçırıldığını birilerine söylemesinden ölesiye korkuyordu. Bunu her fırsatta dile getirip çeşitli tehditler de savuruyordu. Priklopil'in güvenini kazanmasıyla beraber beraber dışarı da çıktılar. Kampusch dışarı çıktıklarında aranıyor afişlerindeki gibi gülümseyerek insanların hafızalarında çağrışım yaratmaya çalışsa da bunda başarılı olamadı. Priklopil'in "birine kaçtığını söylersen, söylediğin kişiyi vurur, intihar ederim" demesi nedeniyle kimseye durumu da anlatamadı. Bazı zamanlarda ise Priklopil sadece kaçması durumunda kendini öldüreceğini söylüyordu.

8 yıllık esaretten kurtuluş

23 Ağustos 2006'ya gelindiğinde, Kampusch kaçırıldıktan 8 yıl sonra Natascha garajda süpürgeyle Priklopil'in arabasını temizlemektedir. Priklopil ise telefonda konuşmaktadır. Sürekli Kampusch'ün başında beklemesine ve kızı gözlemesine karşın gürültü nedeniyle konuştuğu kişiyle anlaşamaz. Garajdan çıkınca fırsatı değerlendiren Kampusch yıldırım gibi yerinden fırlayarak evden kaçar. Komşunun  evine sığınarak "Ben Natascha Kampush, lütfen polis çağırın!" der. 8 yıllık esaretin bitişi bu şekilde olur. 


Priklopil ise intihar edeceği sözünü tutarak kendini tren raylarına atar ve ölür. Buna dair konuşan Kampusch sık sık intihar etmekle tehdit edildiğini belirtir ve "Kaçtığımda onu ölüme mahkum ettiğimi biliyordum." der.


Kampusch'ün kusursuz Almancası dikkat çeker

8 yıllık esaretin ardından psikologlar, eğitimciler ve psikiyatrlarla dolu bir adaptasyon süreci başlar. Amaç Kampusch'ün esaret şartlarından arınıp normal yaşama adapte olmasıdır. Natascha'da ilk dikkat çeken kusursuz olarak Almanca konuşup yazabiliyor oluşudur. İlkokulu bile tamamlayamamış Natascha, liseyi bitirmiş yaşıtlarından daha düzgün ve geniş kelime haznesiyle konuşmaktadır. Konuya dair konuşan Kampusch, Priklopil'in kendisini eğittiğini söyler.


Natascha 2006'da ortaya çıkmasının ardından basın kuruluşlarından ve paparazzilerden uzak bir hayat yaşadı. Psikolog, hukukçu ve medya uzmanlarının tavsiyesiyle, devletin hatasını telafi etme amacı da gözönünde bulundurularak sadece Avusturya Devlet Televizyonu'nda 40 dakikalık bir yayına çıktı. 40 dakikayı sadece Avusturya'da 3 milyon kişi izledi. Dünya'nın ilgi duyduğu bu olay büyük yayın kuruluşlarının da yayını vermesiyle on milyonlarca kişiye ulaştı.


Kampusch şu an 33 yaşında ve "Ten Years of Freedom" isimli bir kitabı bulunuyor. Esareti bittikten sonra sosyal medya üzerinden çok sayıda zorbalık içeren, kendisini öldürmesi yönünde yazılar yazan çeşitli mesajlar aldı. 


Yine The Sun gazetesinin iddiasına göre Kampusch çantasında hala Priklopil'in bir resmini taşıyor, haftanın bir kaç günü Priklopil'in ölümünün ardından kendisine verilen, esir tutulduğu evde kaldıyor. 


Öte yandan Priklopil'in intihar etmediği, öldürülmüş olabileceği araştırması üzerinde duran adli araştırmacılar çalışma yürütüyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bottom Ad [Post Page]