Adli Araştırma – Türkiye’de 90’lı yıllara damgasını vuran oldukça üzen veya iç kaldıran haberler mevcut. Bunlardan biri küçük yaşta cinayete kurban giden Mustafa Kurt’un hikayesi. Kırkağaç yamyamı ya da Manisa yamyamı olarak ünlenen katil Oktay Tayfun Bölge aslında yamyam değil, bir cani. Yazının tamamını okuduğunuzda bu açıklamayı oldukça basit bir şekilde anlayacağınıza eminiz. Kırkağaç yamyamının ilk kurbanı aslında Mustafa değil. İlk olarak kardeşini öldüren Bölge, sadece 7 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı. Öz kardeşini öldüren bu adam serbest bırakılmasaydı Mustafa şu an orta yaşlarda bir adam olacaktı.

1996 yılında okulların tatile girmesini fırsat bilen Mustafa Kurt, Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde tütün ekip biçen ailesine destek olmak adına iş bulmaya karar verdi. Ailenin en küçük çocuğu olarak sanayi sitesinde iş bulmayı başardı. Hem biraz para kazanıp ailesine destek olacaktı hem de meslek sahibi olup koluna altın bilezik takacaktı. Her sabah minibüsle sanayideki iş yerine gidip akşam geç saate kalmadan eve dönüyordu.

 

Mustafa 17 gün boyunca arandı

Her gün düzenli olarak aynı saatte işe giden ve işten dönen Mustafa bir gün eve gelmedi. Ailesi en küçük çocuklarının başına bir şey geldiği endişesiyle telaşlandı. Her yer arandı ancak Mustafa’dan iz bulunamadı. Mustafa’nın en son işe gittiği biliniyordu. Güvenlik güçleri ortadan kaybolan çocuğu aramak için günlerce çaba sarfetti ancak bir sonuç alınamadı. Kayıp dosyası olarak ele alınmak üzere rafa kaldırılacak olan dosyanın kaderi annenin 17. gün bulduğu elbiselerle değişti.

Yaşadığı köyde oğlunu günlerce arayıp bulamayan gözü yaşlı anne, bir umut kapı kapı gezerek dua okutacağı için köylüleri evine davet ediyordu. Kestirme yol olduğu için girdiği zeytinlikte bulduğu kanlı kıyafetler gözüne ilişti. Önce bir titredi sonra dikkatli şekilde baktı. Bulduğu kanlı kıyafetler küçük oğlu Mustafa’ya aitti. Biraz ileride bir kafatası gördü. Ayaklarının bağı çözülmüştü. Yığılmamak için mücadele ederek kocasına koştu ve haber verdi.

 

Bıçakla sıyrılmış kemikler ve tanık

Kocasının hemen ardından olay yerine güvenlik güçleri geldi. Yapılan incelemelerde kafatasının yanı sıra bir kaç kemik parçası daha bulundu. Kemikler adli tıp kurumuna gönderildi ve bıçakla sıyrıldığı ortaya çıktı. Kemiklerin bulunuşu tüm ilçeyi şok içerisinde bıraktı. Olay dilden dile dolaşmaya, büyük bir panik yaratmaya başlamıştı.

Olayın ne olduğu anlaşılmadan küçük Mustafa’nın işe her gün beraber gidip geldiği bir başka küçük arkadaşı kendini tutamayarak tanıklık yaptı. Öğle yemeği yemek için gittikleri lokantada Oktay Tayfun Bölge’nin kendilerine iyi davranarak güvenlerini kazandığını söyledi. Genellikle yedikleri yemeklerin parasını almadığını, hatta kendilerine yetişkinmiş gibi davranarak sohbet ettiğini söyledi.  Bölge’nin çocukların güvenini kazanmasının ardından arabayla Kırkağaç’ta kendilerini gezdirdiğini de anlattı.

Mustafa’nın kaybolmasından bir gün önce Bölge, çocuklara arabayla işe bırakma teklifinde bulunmuştu. Mustafa’nın kaybolduğu gün de buluşmak için sözleşmişlerdi. O gün Mustafa’nın son görüldüğü gün oldu. Çocukları arabasıyla alan Bölge, çocuklara uygunsuz bir teklifte bulunmuştu. Çocuklar kabul etmeyince arabayı ıssız bir yere çekerek çocuklara cinsel saldırı gerçekleştirmişti. Küçük Mustafa bağırmaya başlayınca onu öldürmüş, Mustafa’nın arkadaşı ise kaçmayı başarmıştı. Korkusundan hiç kimseye bir şey söyleyememiş, arkadaşının kaybına ve yaşadıklarına rağmen en sonunda dayanamamıştı.

 

İğrenç gerçek daha sonra ortaya çıktı

Küçük çocuğun verdiği ifadenin ardından güvenlik güçleri Oktay Tayfun Bölge’yi evinde gözaltına aldı. Küçücük çocuklara cinsel saldırı gerçekleştirmiş, birini öldürmüş olan cani olaydan sonra hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam etmişti. Lokanta sahibi olan cani her sabah lokantasını açmış, gelen müşterilere yemek satmıştı. Öldürdüğü Mustafa’nın cesedini lokantasına götüren Bölge, burada parçalara ayırdığı küçücük bedenini yemeklerine koyarak müşterilerine vermişti. Kalan kemikleri ve elbiselerini de annesinin bulduğu bölgeye atmıştı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından lokantanın tüm müşterileri psikolojik olarak etkilendi. Olay ülke çapında büyük bir etki yarattı ve Kırkağaç yamyamı olayı olarak ülkenin adli tarihine girdi. Oktay Tayfun Bölge kardeşini öldürdükten sonra daha uzun bir ceza almış olsaydı Mustafa şu an orta yaşta bir adam olarak yaşamını sürdürüyor olacaktı.

Olay ayrıca 90’ların popüler televizyon programı olan Sıcağı Sıcağına isimli programda da işlendi;

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale 1950’de Kocaeli’de siyahi yamyam kabilesi olayı
Sonraki Makale Piromani nedir?