Adli Araştırma – Bir dürtü kontrol bozukluğu olarak piromani yangın çıkarma dürtüsü olarak adlandırılabilir. Piromani rahatsızlığı taşıyan kişilere piroman denir. Piromanlar herhangi bir amaca hizmet etmeden, ideolojik olmadan veya maddi beklenti içerisine girmeden yangın çıkarırlar. Bir piroman için ateş yakıp yangın çıkarmak haz verici bir eylemdir. Yaktıkları ateş sonucunda ölen olup olmaması piromanın düşündüğü veya daha sonrasında pişman olacağı bir durum değildir.

Piromani hastaları kundaklama, ateş yakma veya yangın çıkarma hali öncesi diğer dürtü kontrol bozukluklarında olduğu gibi psikolojik gerilim yaşar. Bu gerilim ateş çıkarmanın ardından hazza dönüşür. Rahatsızlığı yaşayan bireyler bu dürtüyü bastıramazlar. Çoğu dürtü kontrol bozukluğunda olduğu gibi piromaniye de erkeklerde kadınlardan daha fazla rastlanır. Piromani dürtüsel bir rahatsızlık olduğu için yangın çıkararak arazi açarak maddi kazanç sağlayacak bir amaç yoktur. Hastalar terör örgütleriyle ilişkili olmadıkları gibi herhangi bir ideolojiye dikkat de çekme eğilimleri yoktur. Kısacası bir piroman yangın çıkarma konusunda baskı altında hisseder ve yangın çıkarmadan rahatlayamaz.

 

Piromani belirtileri nelerdir?

Bir piroman çocukluktan bu yana yangın çıkarma, söndürme ve itfaiyecilik ekipmanlarına ilgi duyar. Gördüğü ya da duyduğu kundaklama veya yangın haberlerine karşı heyecan belirtileri gösterir. Ateş yakmak ya da yanmakta olan bir ateşi izlemekten zevk alır. Özellikle kendi neden olduğu bir ateş piroman için rahatlatıcıdır. Piromanlar yangından dolayı zarar görmüş bireylere karşı ilgisizdir, ateşin neden olduğu zarar veya yıkımı gördüklerinde keyif alırlar. Piromanlar genelde ufak ateşler yakarak başlarlar ancak ilerleyen süreçte bu yetersiz gelmeye başlar. Haz için sürekli daha büyük yangın çıkarma eğilimindedirler.

Piromani diğer dürtü kontrol rahatsızlıklarında olduğu gibi çocuklukta yaşanan çeşitli sıkıntılarla baş gösterir. Rahatsızlığın görüldüğü kişilerin çocukluklarında ezilmişlik, dışlanmışlık vardır. Bu aile kaynaklı olabildiği gibi sosyal çevrelerden de kaynaklı olabilir. Buna karşılık çocuklukta okuldan kaçmak, evi terk etmek ya da sorumluluktan kaçınmak gibi davranışlar görülebilir. Piromanların uyurken altını ıslatma gibi davranışları da olabilir.

 

Piromaniye eşlik edebilecek diğer rahatsızlıklar

Ateş yakmak piromani için bilinçaltında uğradığı haksızlığa karşı verdiği karşılıktır. Diğer dürtü kontrol bozukluklarında olduğu gibi bir savunma mekanizması olarak karşımıza çıkar. Piromanlar genelde sıkça alkol tükettikleri için alkol zehirlenmesine uğrayabilirler. Öfkelerini kontrol altında tutmak ve sağlıklı şekilde ifade etmek konusunda sıkıntı yaşarlar. Savunma mekanizması olduğu için çocukluk travmaları vardır. Bazı durumlarda cinsel sorunlar yaşadıkları ve ortalamadan daha düşük zeka seviyesine sahip oldukları belirlenmiştir.

 

Piromani nasıl tedavi edilir?

Çoğu dürtü kontrol bozukluğunda olduğu gibi piromaninin tedavisi için çocuklukta yaşanan sorunlarla yüzleşmek gerekir. Yine birçok dürtü kontrol bozukluğunda olduğu gibi davranış bozukluğu kişinin yaşadığı travmalara karşı aldığı bir savunma mekanizması olarak çalışır. Tedavi için travma yaratan olayların tespit edilmesi ve bunun piromani yerine sağlıklı bir şekilde ifade edebilmesi, yönlendirmesinin sağlanması hedeflenir. Tedavide bazı durumlarda ilaçlar da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale 1996 yılında gerçekleşen Kırkağaç yamyamı olayı
Sonraki Makale Baltalı tefeci operasyonunda 9 tutuklama