Adli Araştırma – Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Roy Sullivan isimli bekçi 71 yıllık hayatı boyunca 7 defa yıldırım tarafından çarpılarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Hayatı boyunca çeşitli tarihlerde 7 defa yıldırım tarafından çarpılan Sullivan, 71 yaşında intihar ederek hayata veda etti.

Sullivan, 1936 yılında Shenandon Ulusal Parkı’nda korucu olarak işe başladı. 1942’ye kadar sorunsuz şekilde mesleğini icra etti. 1942’de rutin olarak bekçi kulübesinde otururken bir anda şiddetli bir fırtına başladı. Fırtınanın geçmesini beklerken bulunduğu yangın gözetleme kulübesine yıldırım düştü. Kendisine yıldırım çarptığını zannederek kulübeden indi ve üstünü başını kontrol etti. Bir şey olmadığını fark edince rahat bir nefes aldı ancak ikinci yıldırım kendisine isabet etti. Sullivan’a ilk defa yıldırım böyle çarptı ve sadece ayağında oluşan ufak bir yarayla durumu atlattı.

Olayı günlerce ve yıllarca yaşadığı bölgedeki insanlara anlatmaya devam etti. 1969’da kendi aracıyla dağlık bölgede ilerlerken bir anda gökyüzü kapandı. Arabalara yıldırım düşmesi pek fazla görünen bir olay olmasa da böyle bir olay gerçekleştiğinde yıldırım arabanın metallerinden toprağa doğru akarak gider. Ancak Sullivan o kadar şanslıydı ki yıldırım arabaya değil, arabanın hemen yakınındaki ağaca ardından da arabanın penceresine çarpmıştı. Yıldırım çarpmasıyla seyir halindeki aracında bayılan Sullivan, aracın bir şekilde durmasıyla kendine geldi. Araç bir uçurumun hemen kenarında durabilmişti. Kendisini kontrol ettiğinde hiçbir şeyinin olmadığını fark etti ancak dikiz aynasından suratına baktığında tüm kaş ve kirpiklerinin yandığını gördü.

 

Yıldırımların sıklığı arttı

İkinci defa da yıldırımdan nasibini alan Sullivan hayatta kaldığına sevinerek daha sağlam bir hikayeye sahip oldu. Ancak ikinci yıldırımın ardından sıkça çarpılacağını tahmin edememişti. 1970 yılında evinin bahçesinde oturup haftalık tatilinin keyfini süren Sullivan önce yağmuru ardından da yıldırımları fark etti. Bu kadar şanslı olacağını doğal olarak tahmin edemezdi ancak şanslıydı. Yakınlarda bulunan bir transformatöre düşen yıldırım sekip Sullivan’ın omzuna çarptı. Bu yıldırımdan da sağ kurtuldu ancak omzunda yanıklar oluştu.

1972 yılında Shenandon Ulusal Parkı’ndaki mesaisindeydi. Rutin şekilde sorumluluklarını yerine getirirken 4. defa, bu sefer kafasına yıldırım düştü. Kafasındaki şapka nedeniyle çarpılmamış olsa da şapka ve ardından saçları alev aldı. Söndürebilmek tuvalete koştu ancak kafası musluğun altına sığmadı. Bir havluyu ıslatarak kafasına sürdü. Sullivan’ı tanıyanlar, korkak bir adam olmadığını bilirler ancak 4. defa yıldırımı çekmeyi başarınca ilahi bir gücün kendisini yok etmeye çalıştığına kanaat getirmişti.

Dördüncü defa yıldırımın çarpmasının ardından artık paratoner olabilmek konusunda şanslı olduğunu düşünüyordu. Gökyüzü kapandığında ve fırtına çıktığında kapalı, güvenli ortamlardan çıkmama kararı aldı. Son seferinde saçları yandığı ve büyük bir riski atlattığı için yanında ayrıca bir bidon su taşımaya başladı.

 

Defalarca saçları yandı

Sullivan kapalı havalarda güvenli bir sığınak bulma kararı almıştı ama bulutlar da onun dışarıya çıkmasını beklemeye karar vermiş gibi görünüyordu. 1973 yılında ulusal parkta aracıyla gezerken fırtına bulutlarının oluştuğunu fark etti. Aracıyla fırtınadan uzaklaştı. Bulutları geride bıraktığını düşündüğünde aracından inmenin güvenli olduğuna kanaat getirdi. Aracından iner inmez sol koluna yıldırım çarptı. Sol kolundan giren yıldırım sağ ayağına geçti ve ayakkabısını uçurdu, şapkası yine yanmaya başladı. Bilinci açık olan Sullivan sürünerek arabasına döndü ve yanında taşımaya başladığı suyla kendisini söndürdü.

1976 yılına kadar çarpılmadan 3 yıl geçirmeyi başaran Sullivan, gökyüzüne baktığında bir bulut gördü. Çarpılacağından emin olarak kaçmaya çalıştı ancak yıldırım bu sefer ayak bileğinden yakaladı. Yine saçları tutuşmuştu. Neyse ki yanında artık su taşıyordu.

 

7 yıldırım öldüremedi, aşk acısından intihar etti

25 Haziran 1977 günü Sullivan uyandı, pencereden gökyüzüne baktı ve güneşli bir Cumartesi gününün gölde balık tutmak için ideal olacağını düşündü. Hazırlanıp yola koyuldu, tekneye binip balık tutmaya başladıktan kısa bir süre sonra hava kapandı ve başına bir yıldırım düştü. Saçları yine tutuştu ve göğsü ile karnında yanıklar oluştu. Yıldırım çarpınca teknesiyle kıyıya yanaştı. Ancak o esnada ortaya çıkan bir boz ayı Sullivan’ın balıklarını almaya kalktı. Sopayla boz ayıya saldıran Sullivan kazanan taraf oldu. Daha sonra konuyla ilgili olarak bir ayıya 22. defa sopayla vurduğunu söyledi. Sullivan bu yıldırımla beraber 7. defa çarpılmış oldu. Roy Sullivan toplamda 4 defa evlendi. Çok sayıda çocuğu oldu. Mesai arkadaşları Sullivan’a her yıldırım çarpmasında şarj olduğu şeklinde espri yapıyordu.

Sullivan’ın yıldırımla çarpıldığı 7 sefer de raporlara girdi. 7. yıldırımdan sonra Sullivan çocukken elindeki tırpana yıldırım düştüğünü hatırladı ancak raporlanamadığı için bir iddiada bulunmadı. Öte yandan Sullivan’ın karısı, Sullivan kendisine bahçede çamaşır asma konusunda yardım ederken sadece 1 defa yıldırım tarafından çarpıldı. Sullivan’ın etkilenmediği tek yıldırım da bu olarak kayıtlara girdi.

71 yaşına geldiğinde evindeki yatağında ölü olarak bulundu. Resmi kayıtlara intihar etmiş olarak geçti. İddiaya göre 40 yaşındaki bir kadına karşı beslediği aşkına karşılık bulamamıştı ve intihar etmeyi tercih etmişti. Öte yandan Sullivan’ın 4. karısı tarafından öldürülmüş olabileceği iddiası da konuşuluyor. Buna inananların en güçlü argümanı ise intiharın karısıyla beraber uyuduğu odada gece 03.00’da gerçekleşmiş olması, karısının 09.00’a kadar haber vermemiş olması. Karısının iddiasına göre ihbarda bulunmamasının nedeni silah sesini duymamış olması.

Roy Sullivan’ın mezar taşında “Biz seni çok sevdik ama tanrı daha çok sevdi” yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Baltalı tefeci operasyonunda 9 tutuklama
Sonraki Makale Wineville Kümes Cinayetleri: Cinayet, akıl hastanesi ve ihmal