Adli Araştırma – Müge Anlı’nın sunduğu Tatlı Sert programıyla Türkiye gündemine giren Aleyna Çakır’ın şüpheli ölümünün ardından gözaltına alınan Ümitcan Uygun serbest bırakılmıştı. Kısa bir süre sonra Uygun’un annesi de şüpheli şekilde ölü olarak bulunmuş, ölüm intihar olarak kayıtlara geçmişti. Annenin ölümünün ardından gazetecilere konuşan aile üyeleri Müge Anlı’ya hakaret etmiş, üstü kapalı tehditler savurmuştu.

Serbest bırakılmasının üzerinden aylar geçen Ümitcan Uygun 3 Ağustos’ta 25 yaşındaki Esra Hankulu’nun şüpheli ölümü nedeniyle tekrar gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Uygun, tutuklanarak cezaevine konuldu.

Ankara’nın Mamak ilçesinde yaşayan Esra Hankulu’nun ölümü yapılan ihbarın ardından olay yerine gelen sağlık ekiplerinin gerçekleştirdiği incelemede ortaya çıkmıştı.  Evde Ümitcan Uygun ve Esra Hankulu dışında 18 yaşındaki Furkan G. ve 20 yaşındaki Dilan C. de bulunuyordu. Tanık ifadelerinde Uygun’un da evde olduğu ve Esra Hankulu’nun akşam hayatta olduğu bilgisi yer aldı. Uygun sabah evden ayrılırken Hankulu’nun hayatta olduğunu hatta kendisi için taksi çağırdığını öne sürmüştü.

Gözaltına alınan 3 isim emniyette tamamlanan işlemlerinin ardından Ankara adliyesine sevk edildi. Burada savcıya ifade veren şüpheliler kasten öldürme suçlamasıyla mahkemeye gönderildi. Savcı Uygun’un tutuklanması, diğer iki şüphelinin ise suç delillerini karartma suçundan ev hapsi cezasına çarptırılarak serbest bırakılması talebinde bulundu. Mahkeme Uygun’un tutuklanması yönünde karar aldı, diğer iki kişinin serbest bırakıldı.

 

Aleyna Çakır’ın ölüm olayı

3 Haziran 2020 yılında Ankara’nın Keçiören ilçesinde yaşayan Aleyna Çakır ismini kullanan Sema Esen ölü olarak bulunmuştu. Uygun’un yaptığı bir canlı yayında Esen’i döverek bayılttığı görüntüler ortaya çıkmıştı. Şüpheli olarak kayıtlara geçen ölümde Esen’in bornoz ipiyle boynun kapı koluna bağlı olarak intihar ettiği öne sürülmüştü. Araştırmacı gazeteci Müge Anlı’nın da işlemesinin ardından olay Türkiye gündemine girmiş, Uygun gözaltına alınıp savcıya ifade verdikten sonra serbest bırakılmıştı. Uygun’un serbest bırakılmasına sosyal medyada çok büyük tepkiler gelmişti.

Bu yılın Ocak ayında uyuşturucu içerek yayın yapmasının ardından tutuklanan Uygun 17 Temmuz’da tahliye edilmişti.

 

Ağabeyi herkesi tehdit etti, gözaltına alındı

Ümitcan Uygun’un ağabeyi Erol Uygun, kardeşinin sosyal medya hesabı üzerinden özellikle Uygun’un durumunu haberleştiren gazetecileri tehdit etti. Bununla yetinmeyen ağabey uygun devlete yönelik mesajlar attı. Attığı mesajların ardından polis tarafından gözaltına alındı. Erol Uygun’un “Türkiye Cumhuriyeti devletini aşağılama” suçu nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamayla konuya dair şu bilgilendirmeyi yaptı: “Esra Hankulu’nun ölümüyle ilgili olarak Ümitcan Uygun’un gözaltına alınması sonrası, ‘@umitcanuygun_’ sosyal medya hesabı üzerinden devletimizi aşağılayıcı paylaşımlar yaptığı tespit edilen ağabeyi Erol Uygun, Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla 06.08.2021 günü yakalanarak gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili adli işlemler devam etmektedir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Kleptomani nedir? Nasıl tedavi edilir?
Sonraki Makale Kaçırıldıktan 8 yıl sonra kaçmayı başaran Natascha Kampusch