Kamerun’da yer alan volkanik göl Nyos, barındırdığı karbondioksiti bir anda salarak 25 kilometre yarıçapı içerisinde yer alan 1700’ü aşkın kişinin canından olmasına sebep olmuştur. Salınan karbondioksitin 100 bin ile 1 milyon 600 bin ton arası olduğu tahmin edilmektedir. Salınımın neden bir anda gerçekleştiğine dair çeşitli tezler vardır. Tezlerin hepsinin ortak noktası gölün dibinde suda çözünmüş olan karbondioksitin tetikleyici bir olay karşısında salındığıdır. Tetikleyici olayın ne olduğu belli olmamakla birlikte tetikleyicinin toprak kayması, küçük çapta bir deprem ya da gölün dibinde gerçekleşen volkanik hareket olabileceği fikirleri ortaya atılmıştır.

 

Karbondioksit patlamasının gerçekleşmesi

Faciadan kurtulan az sayıdaki insanın ifadesine göre; 21 Ağustos 1986 günü gölden gelen şiddetli bir patlama sesi duyulmuştur. Söz konusu patlama göldeki karbondioksitin salınımıydı. Göl yüzeyinden 100 metre yüksekliğe kadar bir patlamanın gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Patlamanın ardından havadan ağır olan karbondioksit, sis tabakası halinde yere çökerek ilerlemeye başlamıştır.

Yayılan karbondioksitin ulaştığı yerleşim yerlerinde insanlar kısa bir süre içinde hayatını kaybetmiştir.  İnsanların soluduğu havada normal şartlar altında yüzde 0.3 oranında karbondioksit bulunmaktadır. Bir insanın ölmeden ve sağlıklı solunum yapabilmesi için vücudun tolere edebileceği oran yüzde 10 ila 15 arasındadır. Nyos’tan yayılan karbondioksitin yere çökmesiyle insanlar sadece karbondioksit solumuş ve bu da toplu ölümlere neden olmuştur. Faciada ölen insan sayısı 1746, hayvan sayısı ise 3 bin 500 olarak kayıtlara geçmiştir. Ölümlerin tamamı saniyeler içerisinde gerçekleşmiş, karbondioksitin birkaç defa solunmasıyla birlikte bilinç kaybı yaşanmıştır.

 

Facianın sonrası ve araştırmalar

 İki günün ardından Nyos Gölü ve çevresindeki yoğun karbondioksit miktarı dağılmış ve tekrar solunum yapılabilir hale gelmiştir. Akabinde bölgeye giden kurtarma ekipleri bulundukları noktada can vermiş insan ve hayvanlara rastlamıştır.  Nyos Gölü’nde de bir değişim yaşanmış, sığlaşmış ve rengi bulanıklaşmıştır.

Facia üzerinde yapılan araştırmalarda hayatta kalanların diğerlerine daha yüksek konumda yaşadıkları belirlenmiştir. Bu bağlamda yüzde 10 ila 15 karbondioksit sınırında kalan insanlar ya kısa süreli olarak bilinçlerini kaybetmiş ya da karbondioksit zehirlenmesi belirtileri göstererek halüsinasyon ve halsizlikle boğuşmuşlardır. Yüzde 15’in üzerinde karbondioksitin bulunduğu havayı soluyan insanların ise hiç şansı olmamıştır.

Yapılan araştırmaların ardından bölgede güvenlik tedbirleri alınmıştır. Bu bağlamda göldeki karbondioksit miktarını ölçecek aletler yerleştirilmiş, havadaki karbondioksit miktarı arttığı takdirde devreye girecek sirenler kurulmuştur. Sirenler devreye girdiği takdirde insanlara yüksek bir bölgeye kaçmaları gerektiği bildirilmiştir.

Nyos Gölü’ne benzer bir facia yine Kamerun’da yer alan Monoun Gölü’nde yaşanmıştır. Nyos’a göre daha küçük bir göl olan Monoun’da yaşanan patlama yerleşim yerlerine ulaşamadan dağılmış olsa da bölgede bulunan 37 tarım işçisi hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Kesin Tedavisi Henüz Bulunamamış 5 Yaygın Hastalık
Sonraki Makale Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?