Hastalıklar ve tedavileri insan ilk ortaya çıktığı dönemden itibaren çeşitli şekillerde var olmuştur. Bu varoluş insanlık geliştikçe insanlıkla beraber gelişmiş, insanın yaşama süresini de uzatmış, yaşamayacak olanı yaşayabilir hale getirmiştir. Ancak tüm bu gelişmeler karşısında bazı hastalıklara karşı ölüm oranını azaltsa da tam olarak bir çözüm sunamamıştır. Bu bağlamda insanlar da bazı hastalıklar nedeniyle ölürken bazı hastalıklarla da beraber yaşamayı öğrenmek zorunda kalmışlardır. İşte o hastalıklardan bazıları;

 

Şeker hastalığı (diyabet) 

Dünyada en yaygın görülen hastalıklardan biri olan şeker hastalığı hem tek başına hem de diğer hastalıklar açısından tetikleyici rol oynaması nedeniyle oldukça tehlikeli bir hastalıktır.  Vücudun yeteri insülüni üretememesi ya da üretilen insülünin yetersiz kalması nedeniyle ortaya çıkar. Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılan hastalığın tiplere göre farklı tedavileri vardır. Şeker hastaları hayatları boyunca yiyip içtiklerine dikkat ederek yaşamak durumunda kalırlar. Aynı zamanda çeşitli insülin ilaçları kullanmak zorundadırlar. İlaç kullanımı aksatıldığı ya da diyetin dışına çıkıldığı takdirde ölümle sonuçlanabilir. Kesin bir tedavisi henüz bulunamamıştır.

 

Ailevi Akdeniz Ateşi

Kalıtsal; yani aileden çocuğa geçen bir hastalıktır. Ülkemizde sıkça görülmekle birlikte çocuklukta teşhis edilebilen bir rahatsızlıktır. Hastalar kronik olarak ateş atağı geçirir. Hastalıkla birlikte organlarda protein birikimine yol açan Amiloidoz isimli oldukça ölümcül bir başka hastalık daha ortaya çıkabilir. Teşhisten sonra ilaç kullanımına başlanması hastalığın kontrol altına alınmasında önemli rol oynar. İlaç tedavisiyle atakların hafif ya da belirtisiz olarak atlatılması sağlanabilir ancak hastalığın tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir.

 

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi

Oldukça bulaşıcı olan Kırım-Kongo Kanamalı Ateş hastalığı genellikle kenelerden bulaşmaktadır. Özellikle yaz aylarında hastalık görülen insan sayısında yükseliş yaşanmaktadır. Hayvanlar hastalık belirtisi göstermese de taşıyıcı rol üstlenebilirler. Kene ısırması, keneyi çıplak elle öldürüp çıkan sıvılara temasta bulunmak ya da taşıyıcı hayvanların vücut sıvılarına temas etmek hastalığı kapmak için yeterlidir. Yüzde 40’a varan öldürücülük oranı Türkiye için yüzde 5 olarak belirlenmiştir. Hastalık üzerinde çeşitlik tedavi çalışmaları yürütülse de kesin bir tedavi bulunamamıştır. Hastalığın tedavisinde uygulanan çözüm vücut direncini artırmaya yöneliktir.

 

Çölyak Hastalığı 

Ölümcül olmasından ziyade insanda fiziki ve psikolojik olarak yol açtığı tahribat nedeniyle oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Günümüzde özellikle Türkiye’de kullanılan hemen hemen tüm gıdalarda yer alan glutene karşı vücudun gösterdiği anormal alerjik reaksiyona çölyak hastalığı denmektedir. Hastalık anne sütünden kesilme ve akabinde gluten içeren maddelerin tüketilmesiyle çok erken yaşlarda ortaya çıkar. Gluten tüketildiğinde ilk etapta bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu ilerleyen süreçte yerini anemi ve deri döküntüsüne bırakır. Hastalığın tedavisi olmadığı gibi hastaların ömürleri boyunca yedikleri yiyeceklerde gluten olmamasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Kanser

Günümüzün en ölümcül hastalıklarının başında gelmektedir. Vücudun en küçük yapıtaşı olan hücrelerin kontrolsüz şekilde bölünmesiyle ortaya çıkar. Bu bölünmeler sürekli devam ederek kanserin seyrini ağırlaştırır. Halk arasındaki adıyla iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır. Kötü huylu kanserin tedavisinde çeşitli ameliyatlar uygulanarak tedavi sağlanabilse bile nüksetme olasılığı bulunmaktadır. Tedavisinin bulunması amacıyla üzerinde en çok çalışılan hastalıklardan biridir. Hastalığın ortaya çıktığı bölgeye göre hastanın hayatını oldukça zorlaştırabilir. Bu bağlamda ortaya çıktığı bölgenin ölümle sonuçlanma olasılığına etkisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale Açlık Greviyle Hayatını Kaybeden Vezir Divane Hüsrev Paşa
Sonraki Makale 1746 Kişinin Saniyeler İçinde Öldüğü Nyos Gölü Faciası