Yakın tarihe kadar sigara üreticisi dev şirketler sigara satışlarını artırmak için sigaranın sağlığa yararlı olduğu gibi reklam yapmaktaydı. Reklamların temelini tütünün doğal bir bitki olması ve içilen her sigarayla “daha fazla oksijen” alınacağı oluşturmaktaydı. Ancak reklamların hiçbirisi daha fazla oksijenle birlikte gelen kanserojen ve zehirli maddelerden bahsetmemekteydi. Bu özellikle ABD’de karşımıza çıkan bir durum olsa da dünyanın diğer ülkelerinde de benzer durumlar yaşanmıştır.

Sigara bağımlılığı yaratan nikotin oldukça zehirli maddelerden birisidir. Aynı zamanda nikotinden elde edilen diğer yan ürünler böcek öldürmek amacıyla kullanılan zehirlerin de hammaddesini oluşturmaktadır. Sigaralarda nikotinin yanı sıra 4 bini aşkın kimyasal madde yer almaktadır. Bu rakamın 200’ü bilinen zehirli maddelerdir. Sigara tüketimiyle birlikte kandaki oksijen yerini karbonmonoksite bırakmaktadır.  Tüm bu içeriğiyle beraber sigara tüketimi kaçınılmaz olarak vücut üzerinde yıkıcı bir etkiye yol açmaktadır.

 

Sigaranın vücutta yarattığı etkiler

Kandaki oksijen miktarını azaltması nedeniyle beyinde hasar yaratmaktadır.

Akciğerde yarattığı tahribat nedeniyle kondisyonun düşmesini sağlamaktadır.

Atardamarların tıkanmasına, kalp hastalıkları ve felce yol açmaktadır.

Karaciğer ve böbrek gibi iç organlarının işlevlerini bozmaktadır.

Diş sağlığı üzerinde olumsuz etkiye yol açarak ağız estetiğini bozmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçsüzleştirmektedir.

İçerdiği kanserojen maddeler nedeniyle kansere yol açmaktadır.

Estetik olarak sigaranın zararları

Dünya genelinde sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl 8 milyon insanın hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.  Bu tahmin Türkiye için yıllık 80 bindir. Ancak sigaranın olumsuz etkileri sadece sağlık ile sınırlı değildir. Sigara tüketimine bağlı olarak vücutta el ve dudaklarda sararmalar ortaya çıkmaktadır. Bunu lekeli dişler ve çekilmiş diş etleri takip etmektedir. Öte yandan yapılan araştırmalar cildin sigara tüketimine bağlı olarak daha erken kırıştığını ortaya koymuştur.

Rahatlama ve günlük sıkıntılara karşı dayanak olarak görülen sigara ilerleyen dönemlerde kişinin hayatı üzerinde çok daha büyük etkiler bırakmaktadır. Bu etkiler ciddi sağlık sorunları olabileceği gibi sosyal kaygılara yol açabilecek estetik problemler olarak da kişinin karşısına çıkabilmektedir.

Sigara şirketleri karlarını artırmak amacıyla günümüzde hala çeşitli taktikler uygulamaya devam etmektedir. Tütün ürünlerini çeşitlendirip albenisini artırmak ya da dizi ile filmlere ürün yerleştirmek bu taktiklerin ufak bir kısmıdır.

Sigarayı bırakmak hem ekonomik olarak hem de fiziksel olarak ferahlama sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Makale 1746 Kişinin Saniyeler İçinde Öldüğü Nyos Gölü Faciası